Eesti Pank soovib 1- ja 2-sendiste kasutamise lõpetada

BNS

Foto: Pixabay
Copper Means Of Payment Money Euro Cent Coin

Eesti Pank soovib 1- ja 2-sendiste kasutamise järk-järguliseks lõpetamiseks esmalt nende kasutamist vähendada.

Eesti Pank tegi kolmapäevasel maksekeskkonna foorumil ettepaneku arutada, kas oleks mõistlik tulevikus hakata kassades ostukorvi lõpphinda ümardama üles ja alla lähema 5 sendini, et vähendada 1- ja 2-sendiste kasutamist Eestis, teatas Eesti Pank.

“Eesti Pangast läheb igal aastal välja keskmiselt kahe veoauto koorma jagu 1- ja 2-sendiseid münte, mis kauplustes jagatakse inimestele vahetusrahaks ja mida edaspidi kasutatakse väga vähe. Keskpanga ettepanek on arutada, kas ringluses võiks olla vähem neid sente, mida inimesed kasutavad väga harva,” ütles keskpanga asepresident Madis Müller.

Maksta saaks ka edaspidi 1- ja 2-sendistega, kuid kassas tagasi neid ostjale enam ei anta. Keskpanga hinnangul tasuks lõpphinda ümardada ainult sularahas maksmisel ja kaardimakse puhul saaks ostja jätkuvalt maksta täpse hinna.

Kaupmeeste jaoks tähendaks ümardamine, et kassades tuleb ühekordselt uuendada tarkvara. Samas oleks Kaupmeeste Liidu tegevjuhi Nele Peili sõnul ümardamine laiemas plaanis hea nii kaupmeestele kui tarbijatele. “Kaupluste töötajad peaksid kulutama vähem aega müntide lugemisele ning ettevõtted muudele sentidega seotud toimingutele. Tarbijad saavad täna vahetusrahana poodidest 1- ja 2-sendiseid, kuid maksavad nendega ise väga harva. Väikesed sendid jäävad enamasti kusagile ripakile, sest paljud inimesed peavad pisikesi münte tülikateks,” ütles Peil.

Värskete arvamusuuringute kohaselt toetavad üle poolte Eesti inimestest ümardamisreegli rakendamist. Mullu septembris tehtud finantskäitumise uuringus toetas ümardamist 57 protsenti Eesti inimestest, 33 protsenti ei toetanud ja 10 protsenti ei osanud öelda.

Euroalal pole leitud üksmeelt ümardamisreegli rakendamisel. Euroopa Komisjon ei soovita ümardamisreeglit rakendada, kui elanikud riigis seda ei toeta. Euroalal on 1- ja 2-sendiste ümardamisreeglid kasutusele võtnud viis riiki: Soome, Holland, Belgia, Iirimaa ja sellest aastast ka Itaalia. Soome, Hollandi, Belgia ja Iiri kogemus näitab, et hinnad ümardamisega ei tõusnud. Kõigis viies riigis on praegu ümardamise toetajaid rohkem kui vastaseid.

Järgmise sammuna plaanib Eesti Pank koguda erinevatelt huvigruppidelt tagasisidet ümardamisreegli ettepaneku kohta.

6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
kes kopikat ei korja...
5 aastat tagasi

Kui Eesti pangas enam muu millegiga tegeleda pole siis see selleks. Pigem tuleks 500€ &200€ käibelt kõrvaldada. Iga jumala kord ja pea kõigis nn. € maades on nendega “big problem.” Testi enda nahal nt. kaubamajas.

need
5 aastat tagasi

eurod võiks üldse käibelt kõrvaldada ja selle asemel kord päevas rahvale sooja suppi anda, head elu lubada, ehk rahvas hakkab elama nagu 5 rikkamat riiki ning kord aastas ka uued või kasutatud rõivad rahvale tasuta Oleviste kirikus jagada. jääb igasugune mure raha, pensionide ja muu mannonast tingitud hädade pärast ära

Juhan
5 aastat tagasi

5,10 ja 20 sendised võiks ka kokku korjata.

sent
5 aastat tagasi
Reply to  Juhan

Minu arust pidevalt korjatakse neid kokku-üks mees küsib minu käest alatasa, et kas teil pole mulle anda 10 sendist või 20 senti…

rex
5 aastat tagasi

No jah ega euro tulek ju ka hindu tõstma ei pidanud….aga tegelikult.

kindel
5 aastat tagasi
Reply to  rex

…aga tegelikult oleks hinnad tõusnud nagunii ja teadmiseks – tõusevad veelgi.