0

Galerii: Iloni Imedemaa uus lavastus räägib hirmudest

Kaire Reiljan

Kaire Reiljan

kaire@le.ee


„Metsas pole mingeid röövleid” esietendus täna, isadepäeval. Kokku antakse novembri jooksul kümme etendust. Foto: Arvo Tarmula

Iloni Imedemaa tähistab Rootsi lastekirjaniku Astrid Lindrgeni 110. sünniaastapäeva pühapäeval esietenduva näidendiga „Metsas pole mingeid röövleid”.

Lugu räägib väikesest poisist Peetrist (Tõru Kannimäe), kes satub oma nukumajja ja avastab seal nuku Mimmi (Lilia Viiret). Peeter pelgab metsas elavat röövlipealikku Fiolitot (Siim Birk) ja tema röövleid, kuid kavalusega saavad poiss ja nukk röövlitest jagu ning Mimmi õpetab poisile, et röövleid pole vaja karta, isegi kui nad ongi seal metsas.

Lavastaja Karel Rahu sõnul on lugu ise küll Peetri hirmust röövlite ees, aga tegelikult võiks see olla igasugusest hirmust: „Ma arvan, siit loost võiks välja tulla, et me kardame seda, mida me ei tea. Kui me näiteks röövlit rohkem tundma saame, siis võib-olla polegi põhjust teda karta.” Rahu lisas, et enne kui etendus pihta hakkab, teeb ta väikese sissejuhatuse, et arutada publikuga natuke hirmude teemal.

Näidendi „Metsas pole mingeid röövleid” leidis ja tõlkis rootsi keelest Maarja Aaloe. „Kuna „Lärmisepa tänava Lota” etendus oli nii edukas, otsisin näidendit, mida pole veel Eestis lavastatud ning mis sobiks saalis mängimiseks,” rääkis ta.

Röövlilugu ise pole eesti lugejale võõras, sest 2010. aastal on see Ilon Wiklandi illustratsioonidega eesti keeles raamatuna ilmunud. Ka väikesed näitlejad Lilia ja Tõru kinnitasid, et on raamatut lugenud, ja Tõru lisas, et ka filmi näinud.

Aaloe sõnul oli Lindgrenil kombeks oma lugudest ise ka näidendivariandid kirjutada, sest muidu võib autori isikupära ümberkirjutamisel kaduma minna.

Näidendis on neli põhitegelast. Peaosalised Tõru Kannimäe ja Lilia Viiret on mõlemad 8aastased. Tõru õpib Oru, Lilia Haapsalu linna algkoolis ning nad mõlemad löövad kaasa Haapsalu noorte huvikeskuse draamaringis. Täiskasvanutest osalevad lavastuses röövlipealik Fiolitot kehastav Siim Birk ja vanaema mängiv Sirje Maar.

„Lisaks on veel publik – 42 röövlit,” lisas Lilia vahele. „Kuna me röövleid ei jaksanud proovidesse kaasata, siis arvasime, et publik aitab, kui on vaja röövli moodi naerda või midagi muud teha,” selgitas lavastaja.

Peale lavastamise on Karel Rahu teinud ka muusikalise ja lavakujunduse. Lavakujunduse aluseks on Ilon Wiklandi illustratsioonid. „Kuna oleme ikkagi Iloni majas, siis on tähtis, et kõik oleks selline, nagu on raamatupildil – kui Filoitol on pildil triibuline särk, siis peab meilgi olema,” rääkis Rahu. Ta lisas, et näiteseltskonnast on Lilia see, kes kõige täpsemalt jälgib, et detailid ikka õiged oleksid.

Liikumist on aidanud seada Triin Reemann.

Proove alustas näiteseltskond septembris. Karel Rahu tunnistas, et pole varem nii noorte näitlejatega töötanudki. „Lapsed on väga tragid ja töökad, aga peab arvestama, et väiksemad inimesed väsivad kiiremini, tunduvalt kiiremini, kui ma harjunud olen,” rääkis Rahu. Lavastaja sõnul on sellisel puhul abiks kannatus. „Vahel kui näitleja sõna otseses mõttes põrandal pikali on, tulebki öelda, et aitab, täna ei tule rohkem midagi välja,” lisas ta.

Iloni Imedemaa juhi Anne Suislepa sõnul on aeg valitud Astrid Lindgreni sünnipäeva järgi – 14. novembril saanuks tuntud Rootsi lastekirjanik 110aastaseks.

Fotod: Arvo Tarmula

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz