0

Lihulas peeti viimane Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäev

Viimasel turniiril osalenud noored. Foto Õnnela Lilleoja.

Reedel 29. septembril 1995 aastal toimus Virtsus esimene Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäev. Võistluse ellukutsujana soovisin 1.-6. klassi lastele pakkuda ühe ilusa päeva jalgpalliga. Soov on selliseks jäänud siiani.

Pärast esimest võistlust 1995. aasta sügisel ei uskunud ma, et sellest kasvab välja pea veerand sajandit kestev lastevõistlus Läänemaal. Mille nüüd kahjuks lõpetab, kodukandi piiride muutmine ja võõrasse maakonda minek. Ja reedel 29. septembril 2017 toimuski Lihulas vähemalt sellisel kujul viimane Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäev.

23 aastat ja üle viiekümne seda nime kandva turniiri on selle piirkonna asulatesse toonud nende aastate jooksul umbes kaks tuhat rõõmsat spordilast. Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäeval on lustitud Lihulas, Virtsus, Vatlas, Massus, Kõmsil, Kirblas ja Tuudil. Selle turniiri mänge on mängitud isegi pikaaegse õpetaja ja koolijuhi Hillar Laose kodutalu heinamaal Järise külas.

Meie lapsi on nendel päevadel käinud tervitamas Eesti jalgpalli koorekiht. Esimeseks külaliseks oli 1996. aastal Virtsu spordihallis peetud turniiril praegune Eesti jalgpalliliidu president Aivar Pohlak. Kui parimad mängijad oma mängijakarjääri lõpetasid, hakkasid nad kordamööda jõudma ka Lõuna-Läänemaale. Praegune Eesti naistekoondise peatreener Indrek Zelinski ja meestekoondise peatreener Martin Reim ning Marko Kristal on kohtunud lastega Lihulas, Alo Bärengrub ja Eesti koondise esiväravavaht Mihkel Aksalu Tuudil, tegevmängijad Enar Jääger, Kethy Õunpuu, Rauno Alliku Vatlas, Ingemar Teever Lihulas, Karl Palatu Massus. Lisaks on lastega käinud kohtumas meie oma tippmängijad, kes esimesed võistlusmängud pidanud just nendel jalgpallipäevadel – praegune Eesti rannakoondise mängija Priit Mäeorg ja kunagine U19 naistekoondise väravavaht Avely Kuldsalu.

Esimesed kümme aastat toimusid turniirid kolm korda aastas – kevadel, sügisel ja siseturniirina talvel. Turniiridel mängis alati kolm erinevat vanuseklassi, lapsi oli väga palju ja nendega käisid kaasas palju lapsevanemaid. Siis jätkasime aastaid ühe saaliturniiriga ja ühe õueturniiriga kas kevadel, või sügisel. Kuni kätte jõudis koolide kinnipanemise ja allesjäänud koolides laste arvu vähenemise periood.

Viimase seitsme aasta jooksul on selles piirkonnas 30 kilomeetri raadiuses suletud kolm võimsat spordi kooli – Tuudi, Kasari ja sellel aastal viimasena Vatla algkool. Kunagise siseturniiride ja üldse popi sporditegemise koha Virtsu spordihalli katusel kasvavad puud. See kõik on mõjutanud ka turniiri. Kunagisest üle saja lapsega toimunud turniirist jäi viimase turniiri osalejate arvuks 30. Täpselt nii palju lapsi, kui kahes nooremas treeningrtühmas hetkel Lihulas treenijaid. Kui arvestada õpilaste arvu vähenemist ja kolme kooli kinnipanemist, siis on see igati korralik osalejate arv. Mis kõige tähtsam-need lapsed, kes spordivad on rõõmsad ja nende silmad säravad.

2017. aasta turniiril osalesid kõik meie neli kooli – Lihula gümnaasium, Virtsu kool, Kõmsi algkool ja Metsküla algkool. Turniir peeti omapärase, kuid vajaliku reegliga. Uue reeglina ei mänginud turniiril mitte koolide võistkonnad ega elukoha järgi kokku pandud võistkonnad. Väiksemad koolid poleks sel juhul võistkonda kokku saanud ja soov oli ka, et igas võistkonnas oleks lapsi kõigist neljast koolist. Võistkonna moodustamise õiguse ja samas ka väikese vastutuse andsime neljale 6. klassi jalgpallipoisile. Nende moodustatud võistkonnad olid tõesti väga võrdsed. Mihklipäeval peeti väga ilusa ilmaga maha 23 aasta üks tasavägisemaid Lõuna-Läänemaa jalgpallivõistlusi. Oli mitu viiki ja üheväravalist võitu. Näha sai ilusaid väravaid ja ahhetama panevaid tõrjeid väravavahtidelt. Kohtunikuks oli vanema grupi jalgpallur Mart Mikiveer, päeva jäädvustas Õnnela Lilleoja. Kaasa elasid lapsevanemad, turniir läks igati korda.

Pingelise turniiri võitis võistkond Triibuline: Ragnar Orgjõe, Keiro Ristikivi, Raikko Kanter, Ats Kaasik, Kardo Saun, Andri Jaanus, Mariliis Vendel.

Järgnesid võistkond Kollane, kes edestas kolmandaks tulnud Oranži võistkonda võrdsete punktide juures vaid ühe enam löödud väravaga. Neljas oli võistkond Sinine.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz