Võõrkeelte päevad Läänemaa ühisgümnaasiumis

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Möödunud nädalal peeti Läänemaa ühisgümnaasiumis (LÜG) keeltepäevi, mille raames toimus vene romansi kontsert ja võõrkeeltemängu teatejooks. 

Vene romansi üritusel lauldi venekeelseid romansse ning esitati instrumentaalpalasid. Kõlasid Šopeni, Zubovi, Bulahovi, Harito ja paljude teiste heliloojate teosed. Esinejaid oli peale Läänemaa ühisgümnaasiumi ka Haapsalu põhikoolist, Noarootsi gümnaasiumist ja Tallinna Lasnamäe vene gümnaasiumist. 

Romanss muusikastiilina jõudis Venemaale 19. sajandil ja muutus seal kiiresti populaarseks. Sama hoogsalt levis huvi romansimuusika vastu ka siin, üritusel osalenuid oli koguni viisteist: Johanna Liiv, Ilona Aasvere, Nele Lillemäe, Anastasija Vologžanina, Sandra Saarniit, Eva-Marie Alasi, Kerti Klaos, Maian Tohver, Helen Lember, Elina Orlova, Aveli Meeles, 11.M klass, Annabel Triebstock, Britta Sool ja Taniel Johan Eller. Õpilasi juhendasid Kadri Kelner, Jüri Ilves, Ilona Aasvere, Ruslana Kartsev ja Jelena Turevitš.

Kontserdi juhatas sisse Marko Maisalu Puškini luuletusega "Ma armastasin teid". Igale esitusele eelnes helilooja ja teose tutvustus ürituse juhtide Viktoria Joonasingi ja Viktor Romanovi poolt, mis aitas teose sisu paremini mõista. 

Ürituse peakorraldajad olid Läänemaa ühisgümnaasiumi vene keele õpetaja Tiiu Soostar ja muusikaõpetaja Karin Lükk-Raudsepp. Karin tegeles ürituse muusikalise poolega, Tiiu aga õpetas osalejaid venekeelset teksti ladusalt ja õige hääldusega esitama. "Alguses õppisimegi teksti lugema ja alles siis võisid lauluproovid alata," jutustas Soostar, "ettevalmistused võtsid päris kaua aega." 

Ka üritusel osalenud õpilased pidasid vene keeles laulmise juures kõige pingutustnõudvamaks just sõnade õigesti hääldamist. "Häälduse õppimine oli alguses raske," tõdesid 10.RL klassi õpilane Aveli Meeles ja 12.R klassi õpilane Eva-Marie Alasi. "Mulle meeldis, et sain end proovile panna," ütles Aveli, kes on tegelenud laulmisega juba 11 aastat, kuid laulis vene keeles esimest korda. Eva-Marie Alasi õpib C.Kreegi nim. Haapsalu muusikakoolis klassikalist laulmist.

Tallinna Lasnamäe vene gümnaasiumi eesti keele õpetajal Ruslana Kartsevil jagus toimunu kirjeldamiseks vaid kiidusõnu: "Väga meeldiv üritus oli. Nii andekad lapsed," ütles ta. Tallinna Lasnamäe vene gümnaasiumi külalisesinejad Anastasija Vologžanina ja Elina Orlova, keda Ruslana Kartsev juhendas, olid üritust oodanud pikisilmi ning külastasid Haapsalut esimest korda. 

Mõte korraldada vene romansi teemaline kontsert tuli Läänemaa ühisgümnaasiumi vene keele õpetajal Tiiu Soostaril juba mitu aastat tagasi ja nüüd avanes tal võimalus see idee koos muusikaõpetaja Karin Lükk-Raudsepaga ellu viia. "Meie koolis on nii palju andekaid ja musikaalseid õpilasi," ütles Soostar. "Tänu nendele sai see üritus teoks."

Seevastu neljapäeval, 16. märtsil võistlesid klassid võõrkeeleoskuses, toimus võõrkeeltemängu teatejooks. Koolis asus 11 tegevuspunkti, mille kuueliikmelised võistkonnad pidid läbima. Igas punktis tuli täita eri ülesannet, näiteks helisalvestuselt keelte ära tundmine, vanasõnadele võõrkeelsete vastete leidmine, ristsõna ja palju muud. Ülesanded mõtlesid välja ja viisid läbi kooli keeleõpetajad. Võõrkeeltemängu teatejooks oli õpilastele suurepärane võimalus tunnis omandatud keeltealased teadmised proovile panna.

Võõrkeeltemängu teatejooksu võitis 12.M klassi võistkond. II koha sai 11.M ja III koha 11.R esindus.
Keeltepäevad õnnestusid ja loodetavasti toimuvad need ka järgmisel aastal.

Jarita Maaria Rintamäki
Läänemaa Ühisgümnaasium
10.M klass

Aveli Meeles - LÜG Britta Sool, Taniel Johan Eller - LÜG (1) Eva-Marie Alasi LÜG Helisalvestuselt keelte ära tundmine Kerti Klaos - Noarootsi Gümnaasium Ristsõna lahendamine Sõnad lauses õigesse järjekorda Vanasõnadele võõrkeelsete vastete leidmine

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
4 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
...
6 aastat tagasi

Väga toredad ettevõtmised! Aitäh esinejatele ja korraldajatele!

juss
6 aastat tagasi

Ja ongi!
Frederik Šopen poljski kompozitor romantizma.Poznat po klavirskim kompozicijama.

???
6 aastat tagasi
Reply to  juss

Et siis nüüdsest kirjutame Śopen po poljski? Ja Beethoofen po nemetskii? Ja Gööśvin po angliskii?

juss
6 aastat tagasi

Šopen?