Lugeja küsib: kuidas kontrollida, kas võõras on sinu ID-kaarti kasutanud?

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Lugeja küsib: Unustasin ID-kaardi koos PIN-koodidega lõunale minnes kogemata arvuti juurde lauale. Kas on võimalik kuidagi kontrollida ega keegi vahepealsel ajal minu hajameelsust ei kuritarvitanud?

Vastab Andmekaitse Inspektsiooni peadirektor Viljar Peep: Kõiki oma ID-kaardi, digi-iD ja mobiil-IDga tehtud autentimisi ja allkirjastamisi saab tagantjärele vaadata logides sisse vastavasse teenusesse SK.ee kodulehel [https://www.sk.ee/repositoorium/turvalogi/minu-kaardi-toimingud]. Seal kuvatakse autentimised ja allkirjastamised koos täpse kellaajaga. Nii saate kontrollida ega teie ID-kaarti vahepealsel ajal ei kasutatud.

Küll aga soovitan edaspidi kindlasti tähelepanelikum olla ja PIN-koodid dokumentidest eraldi hoida ning mitte jätta neid järelevalveta kuskile, kus teised inimesed neile ligi pääsevad. Koodide üleskirjutamiseks või meelde jätmiseks piisab võõral silmapaaril teinekord vaid paarist hetkest. Seetõttu tasub pärast koodiümbriku lauale unustamist kindlasti ära vahetada ka oma dokumendi PIN-koodid. Seda saab mugavalt teha ID-kaardi haldustarkvara abil. Täpsed juhised leiab aadressilt ID.ee [http://www.id.ee/index.php?id=33997].

 

1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
markus pärnapuu
5 aastat tagasi

id kaardiga tuleb ikka ette vaatlik olla ja ka mitte nii sama arvuti külge jätta kui asja ei kasuta,