Võidupüha puhul peetud maakondlik maakaitsepäev Lihulas algas ja lõppes Vabadussõjas langenute mälestussamba juures.
Kell 14 alanud miitingul olid mälestussamba juurde üles rivistatud Läänemaa kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred.
Pidupäevakõnes meenutas maavanem Neeme Suur oma hiljutist kohtumist abiturientidega, kus noored rääkisid ka oma tulevikuplaanidest: üks ütles, et läheb õppima Inglismaale, teine, et Prantsusmaale, kolmas noormees ütles, et ei tea veel, ka minna arstiteaduskonda või lavakunstikateedrisse. "See on osa meie vabadusest, meie valikuvabadusest," ütles maavanem.
Suur lisas, et kui vahel küsitakse, kas meil on vaja kaitsekulutusi ja NATO vägesid Eestis. "Jah, on vaja, sest vabadus vajab hoidmist," vastas ta ise.
Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos tuletas meelde, et vabal maal elamiseks on relvade kõrval vaja ka inimesi, kes on otsustanud siin elada ja leiba teenida.
Kaitseliidu Lääne malev ja Läänemaa Vabadusvõitlejate ühendus andis samba juures üle ka oma autasud. Kõrgeima tunnustuse, Kaitseliidu Valgeristi teenetemärgi said kaks Läänemaa kaitseliitlast. Risti malevkonna liikmele ja staažikale kaitseliitlasele Tõnu Tederile omistati Kaitseliidu Valgeristi II klassi teenetemärk ja Vahur Toomasele, kes on silma paistnud BRT-82 soomustransportööri taastamisega, omistati Valgeristi III klassi teenetemärk.
Eriklassi teenetemärgi sai kolm inimest ja lisaks anti üle tänukiriju.
Et maakaitsepäev Lihulas oli viimane lahkumiseelne avalik ülesastumine Lääne maleva praegusele pealikule Mehis Bornile, siis anti ka talle üle lahkumiskingitus.
Vabadussõja mälestussamba juurest liiguti piduliku jalutuskäiguga läbi Lihula linnusemäele, kus maakondliku ohutuspäeva raames olid Kaitseliidu kõrveal oma tegevuspunktid üles pannud päästeamet, politsei- ja piirivalveamet, kohal oli ka häirekeskus, demineerijad ja Lääne-Eesti vabatahtlik reservpäästerühm. Põhja-Eesti Regionaalhaigla tutvustas oma uusimat kiirabiautot. Naiskodukaitse naised pakkusid kokkutulnutele sõdurisuppi.
Samal ajal avati Lihula mõisas Kaitseliidu Lihula üksikkompanii vastremonditud ruumid ning õnnistati Lihula kirikus Lihula üksikkompanii lipp ja Lääne maleva pidulik riigilipp. Lihula ükskikompanii lipp on valminud sõjaeelse lipu järgi. Maleva pidulik riigilipp on aga riigilipu paraadverisoon.
Veidi peale kl 17 kõlasid Lihula linnusemäel lasud ja rahva ette sõitis korda tehtud soomustransportöör Toomapoeg. Kaitseliitlaste esitatud näidislahingus, osalesid ka päästjad, kes kustutasid lahingu käigus tekkinud tulekahju ning kaitseliidu meedikud, kes andsid abi soomustransportöörist välja toodud haavatutele ja andsid ühe haavatu üle PERHi meedikutele.
Pärast lahingu lõppu oli taas pidulik hetk, sest Lihula laululavale jõudis president Ilvese poolt hommikul Võrust teele saadetud võidutuli. Noorkotkas Martten Tiitsma ja kodutütar Liivia Lints andsid tõrviku üle maavanem Neeme Suurele, kes jagas sellest omakorda tule Läänemaa omavalitsuste esindajatele.
Võidupüha ja maakaitsepäeva tähistamine Lihulas lõppes Kaitseliidu Lääne maleva orkestri etteastega Lihula laululaval ja presidendi saadetud tammeistiku istutamisega Lihula Vabadussõjas langenute mälestussamba juurde.
Arvo Tarmula fotod