0

Haldusreformi seadus hakkab valmis saama

Kaie Ilves

Kaie Ilves

kaie@le.ee

arto aas

Arto Aas. ARHIIV

Rahandusministeerium teatas, et haldusreformi seaduse eelnõu on reedest kõigile arvamuste ja ettepanekute tegemiseks kättesaadav eelnõude infosüsteemis ja rahandusministeeriumi kodulehel. Riigihalduse ministri Arto Aasa sõnul on läbitud esimene etapp omavalitsuste tugevamaks ja võimakamaks muutmisel, et pakkuda inimestele paremaid teenuseid.

„Pooleaastase töö tulemusena oleme jõudnud ühe olulise verstapostini ja saame tutvustada haldusreformi käivitamiseks vajalikku seaduse eelnõud, millele ootame kõigilt osapooltelt konstruktiivset tagasisidet,“ ütles Aas.

„Juba tänase seisuga on teada, et ühinemisläbirääkimised käivad enam kui 20 piirkonnas, hõlmates kokku üle saja omavalitsuse. See näitab, et omavalitsuste juhtimises ja korralduses on soov muutusteks. Samas tuleb tõdeda, et aega järgmise aasta 1. oktoobrini pole palju jäänud. Just see on ka valminud eelnõusse kirja pandud viimane võimalik hetk ühinemisläbirääkimisi alustada. Seega on omavalitsusjuhtidel aeg hakata tegutsema, sest omaalgatuslik ühinemine on vaieldamatult kõige sujuvam tee.“ lisas Aas.

Eelnõu kohaselt teeb valitsus ettepaneku ühinemiseks neile omavalitsustele, kes ei vasta 2017. aasta 1. jaanuariks 5000 elaniku miinimumkriteeriumile. Nii vabatahtlikud kui ka valitsuse algatatud ühinemised jõustuvad korraga 2017. aasta oktoobris toimuvate kohalike omavalitsuste valimistega.

Omaalgatuslikult ühinenud ja kriteeriumile vastavale uuele kohalikule omavalitsusele annab riik ühe elaniku kohta sada eurot, piiranguga, et see ei ole rohkem kui 800 000 eurot ja vähem kui 300 000 eurot ühe ühineva omavalitsuse kohta.

Aas on teinud valitsusele ettepaneku maksta ühekordse boonusena lisaks veel 250 000 eurot omavalitsusele, kus ühinemise tulemusena elab vähemalt 11 000 elanikku või ühinemine hõlmab tervet maakonda.

„Haldusreformi seaduse eelnõu on esimene etapp omavalitsuste töö kaasajastamisel. Omavalitsuste ühinemisele lisaks soovitakse uuendada ka omavalitsuste rahastamist ja töökorraldust ning soodustada strateegilist koostööd. Oleme juba ka valminud eelnõus näinud ette osavallakogu loomise võimalust, kui täiendavat sisemist demokraatiat soodustavat abivahendit,“ ütles Aas.

 

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz