28

Haapsallu võib tulla kuni 200 miljonit maksev andmekeskus

Avatar

Juhan Hepner

juhanh@hot.ee

IMG_1950

Endise lihakombinaadi varemete asemele peaks tulema moodne andmekeskus. Foto: Arvo Tarmula.

FTR Consultants OÜ nimeline ettevõte tahab rajada Hispaania investorite abiga Haapsallu Haava 2 ja 2a asuvale tühermaale andmekeskuse, mis võiks olla veebiserverite, mainframe-arvutite ja muud tüüpi IT-seadmete kodu.

FTR Consultantsi omaniku Francisco Javier Jimenez Ortiz De Artiñano sõnul on Haapsalu andmekeskuse rajamiseks sobiv koht, sest saab luua ühenduse Kärdlas asuva interneti sõlmpunktiga, mida läbib merealune andmesidekaabel. 

"Võimalik on saavutada latentsus (ajavahemik, mis kulub andmete ühest punktist teise saatmiseks – toim.), mis on võrreldav Tallinnaga või mõnel juhul isegi parem,” ütles Artiñano Lääne Elule. Ka on Haapsalus piisava võimsusega elektrivõrk.

Kavandatava projekti finantskorraldaja Juan Sáenz-Diezi sõnul läheb andmekeskuse rajamine esialgse kava järgi maksma umbes 60 miljonit eurot, kuid on võimalik, et hind kerkib isegi 200 miljoni euroni. Investeeringuks vajaminev raha loodetakse saada Hispaania investoritelt.

 „Ärimudeliks on colocation (andmekeskus, mille seadmeid, ruume ja andmesidet pakutakse klientidele rendiks – toim.), mis on paindlik klientide arvu ja nende ärimudelite poolest,” ütles Sáenz-Diez. „On Hispaania firmasid, kes on näidanud üles huvi rentida Baltikumis pilveteenuse pakkumiseks vajalikke servereid.”

Server on võrguseade, mida kasutatakse andmete säilitamiseks, mainframe-arvuti on suur võimas arvuti, mida võivad vajada näiteks finants- ja kaitsetööstusettevõtted. Andmekeskus on hoone või hoonete kompleks, kus neid seadmeid leidub suurel arvul. Andmekeskuses on tagatud katkematu elektritoide ja seadmete optimaalseks tööks vajalik keskkond (õhuniiskus, temperatuur jne).

10. septembril on Haapsalu linnavalitsuse saalis andmekeskuse detailplaneeringu eskiislahenduse avalik arutelu.

Pikemalt saab andmekeskusest lugeda tänasest Lääne Elu paberlehest.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Juhhaidii
Juhhaidii
Mis kuradi rahvas see on, kes ainult iriseb? Kui midagi ei korraldata on halb, kui midagi tehakse jällegi halb. Võhikud on just need, kes seda vahtu üles keeravad. Viimaste jutust jääb mulje, et Haapsalusse tahetakse ehitada midagi seesugust, mida mujal veel ehitatud ei ole. Ei tekitata ka seesugust elektridefitsiiti, mis halvaks meie igapäevast tarbimist. N. Liidu eksisteerimise aegu oli siin elektritarbimine vast oluliselt suurem. Kui te olete nii targad soojuse spetsialistid, siis ärge muretsege, ka serverite jääksoojust on võimalik ökonoomselt ära kasutada, mille pärast ei peaks vast eriti muretsema. Ei hakka kaugelt otsima, aga Tallinnas on seesuguseid elektri ülekandeliine mille… Loe rohkem »
arutuse koht
arutuse koht

Enrico vastus on mõtlemist väärt. Kas me tahame sellise keskuse siia tulemise võimalustki? Negatiivset oleks väga-vaäga palju. Positiivset?????

Sooda
Sooda

Ei ta tule.

Ettenägija
Ettenägija

Tamme 21A mitte puutuda. Vandid tulevad veel tagasi. Sukles käis Piiteris neid juba kutsumas. Litsimajas on ka tohutu energia vajadus. Nii, et käed eemale Sidemajast!

Meenutuseks
Meenutuseks
väga hea
väga hea

🙂 🙂 🙂

Erkman
Erkman

ära inise.

Enriko
Enriko

Vabandan, ülal lubatud kolmest tähelepanekust kasvas kommentaari kirjutades seitse. Kuna pikemat teksti on kommentaarikastis tülikas kontrollida, jäi esimene rida tähele panemata ja parandamata.

karl
karl

nii lühikese nutulaulu saidki kokku?

Enriko
Enriko
Kas Lääne Elu kommentaarium on koht, kuhu poetada ainult ‘arrghh!’ ‘mõmm!’ ja ‘ohh?’-stiilis hüüatusi või lugeda-kuulda ka mõtestatud argumente? Muide, nagu varasemate avalike teemade puhul tähele olen pannud, tavatsetakse isegi linnavalitsuses LE kommentaariumi lugeda ning julgetakse oma nime all väitlusse sekkuda. Kusjuures minu esimeses kommentaaris on vaid rutiinsed, esimesena pähe turgatanud küsimused. Imelik, miks osa vastajaid nende peale lausa kurjaks said? Kui tahate osta punast, odavat ja heas korras autot, kas ostategi kohe selle, mille kohta naeratav lipsuga onu ütleb: “Palun, mina müüngi teile taolise auto!”. Mis puutub detailplaneeringutesse üldisemalt, peaksin end vist puudutatud tundma ülalkomminud abc vihjest fanatismi ja… Loe rohkem »
Enriko
Enriko
Kolm tähelepanekut, millele ootaks selgitust 1. Kõige märkimisväärsem kogu projekti juures pole mitte lammutatud tapamaja-aluse ‘korda tegemine’ vaid tohutu energiakulu, mida serveri töös hoidmine nõuab. Kas Eestis on vahepeal avastatud kuumaveegeisrid (nagu Norras) või peame energiavarustuse tagamiseks intensiivistama idapoolse Eesti pahupidi pööramist, hävitades lisaks pinnavormides peituvale pärandkultuurile maailma mõistes haruldast mageveevaru? Nii või teisiti ei näi olevat tegu ökoprojektiga. 2. Millise kõrgepingeliini vedamist Haapsalu südalinna eeldab serveri rajamine? Milline on selle prognoositav mõju tervisele? 3. Mu teada peavad serverisse sisenevad megavattpäevad (ei viitsi megavatttundideks ümber arvutada) energia jäävuse põhjal millekski muunduma. Kõikvõimalike pöörlemiste (e. kineetilise energia kõrval) on selleks kindlasti… Loe rohkem »
lk
lk

Uue hoone ehitusega saab investorite raha sahker mahker kõvasti rohkem tasku ajada kui olemasolema pinna ostuga.

kodanik
kodanik

selles kommentaaris on märksa rohkem analüüsivõimet näha kui mõnel ametnikul.

abc
abc

Siililegi selge, et ulmejutt – lihtsalt koht, infra ja otstarve ei lähe kokku ja iga investor kellelt nad raha nuiavad, ütleksid, et ehita sinna kus pole riski elanike vastuseisu näol ja kus on energia ja jahutusvesi odavam kui Eestis. Pole vaja oma raketi jm ulmejuttudega vaeva näha, et midagi tõestama hakata. Kortermajad ka hea jutt, teame-teame mis siin mõned (khm khm) fanatid teevad kui keegi mingit elamut plaanib. See on pigem Tiit Madissonis eluaegse dissidendi sündroom kui mingi reaalne linna heaolust hoolimine.

Enriko
Enriko

Tüüpiline Lääne Elu kommentaarium! Eriti hea vastus oli “Erkman, ära inise.” 😀

Elitaarne elu-ja ärihoone!!!
Elitaarne elu-ja ärihoone!!!

Lääne Elu kommentaariumist ootad selgitusi oma tähelepanekutele? Soovitan pöörduda linnavalitsusse, seal võetakse inimesi jutule, või otsi see “fulltime businessman” üles ja küsi temalt.

hinnake olukorda reaalselt ikka
hinnake olukorda reaalselt ikka
Ma nii optimistlik selle vajalikkuses siin ei oleks et tulgu. see on nagu kunagi laitses raadio jaam ehitati. Inimesed pidid ära kolima, pead hakkasid koledal kombel valutama. Kui selle elektriline tarbimisvõimus on sama palju kui lääne maakonnal ja kui see koondada nii väisesse punkti siis on selge et sellel on ka elektomagneetiline reostustoime. Kui arvestada et juba praegu on kaubamaja ventilatsiooni müra selles piirkonnas tõsine probleem ja siia liita veel see peletis ka sinna – tulge mõistusele. minge ehitage see krimmi holmi valgevälja metsa või uuemõisa. aga sinna ei saa seal ei ole ta ju rahva silama all Sukles ei… Loe rohkem »
Inisejad
Inisejad

Mida te kõik inisete siin. Väga hea, kui selline andmesidekeskus tuleb vähemalt midagigi.

no
no

näed ÜKS näkkas….

uduloor
uduloor

ja kas tuleb siis?

wpDiscuz