Haapsalu on jälle hea valimistava “autahvlil”

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Sellenädalase hea valimistava “autahvli” tippu hääletasid hea valimistava valvurid Saue valla valimisliidu, kes on vähemalt kolm inimest kandidaatideks registreerinud vastu nende tahtmist. Neljandal kohal on aga Haapsalu linnavolikogu esimees Jaanus Karilaid.

Esimesel hea valimistava “autahvlil” tauniti Haapsalu kahe võimul oleva Reformierakonna kandidaadi reklaami linna hüüdlausega “Haapsalus on hea”.

Vabatahtlikud valimiste valvurid hindavad kuni valimisteni igal nädalal kandideerijate tegusid, mis lähevad nende meelest enim vastuollu ausa, õiglase ja sisuka valimisvõitluse põhimõtetega. Hindeid antakse skaalal 1–5, kus 5 tähistab halvimat, suurima mõjuga rikkumist.

Selle nädala “autahvli” koostamisel osalesid vabaühenduste liidu EMSL juures tegutsevad Hille Hinsberg, Juhan Kivirähk, Marek Reinaas, Margo Loor, Mari-Liis Jakobson, Toomas Mattson ja Sergei Metlev.

5. koht: Nimekirjad, kes ei avalda oma kontakte ega programme – 2,7.

Ehkki valimised lähenevad, pole paljude nimekirjade kohta endiselt kusagilt võimalik leida nende programme – teiste seas pole seda avaldanud veel ka näiteks Keskerakond Tallinnas. Veelgi enam: paljude kohta pole võimalik leida isegi nende kontaktandmeid. Üksikkandidaatide ja väiksemate valimisliitude puhul jääb see ilmselt ka tehnilise suutmatuse taha, kuid valimiste valvurid tuletavad meelde hea valimistava punkti, mille kohaselt on kandidaatide poliitilised vaated ja seisukohad avalikud. Ei ole midagi loomulikumat ja paremat, kui valija soovib otsuse langetamise eel kandidaatide plaanidega tutvuda.

4. koht: Haapsalu keskerakondlane: hääletad meie koalitsioonipartnerite poolt, oled rahvavaenlane – 2,9.

Haapsalu linnavolikogu keskerakondlasest esimees Jaanus Karilaid näib olevat klassivõitluse teooriaga põhjalikult kursis – kirjas oma kaaslinlastele teatab ta, et sõltumata isiklikest tegudest on rahvavaenlased ja kaassüüdlased rahva ees kõik, kes tema praeguste ja endiste koalitsioonipartnerite Reformierakonna ja IRLi nimekirjas kandideerivad või nende poolt hääletavad. Ehkki oponentide kriitika on valimiste loomulik ja ka vajalik osa, meenutab selline grupikuuluvuse põhjal süüdistamine juba vihakõnet, kommenteeris hea valimistava valvur, politoloog Mari-Liis Jakobson. Eksimisi hea tava vastu leidsid valvurid kirjast lausa hulgim, vt SIIT.

3. koht: Krossi-vastane veebileht auspoliitik.com – 3,1.

Kui varem on valimiste valvurid kritiseerinud IRLi Tallinna linnapeakandidaadi Eerik-Niiles Krossi kampaania raames tehtud veebilehte www.edgarsavisaar.ee, kuhu koguti negatiivseid meediakajastusi Savisaarest ja Keskerakonnast, siis nüüd on sarnane lehekülg www.auspoliitik.com avatud ka Krossi enda kohta. Õigemini on astutud samm kaugemalegi – kümme Krossi-vastast hinnangut on varustatud anonüümsete kommentaaride ja kontekstist välja rebitud piltidega, kus näiteks ahne inimese sümbolina on kujutatud juuti. Hea valimistava valvurite hinnangul on sellised võtted sisukast ja eetilisest valimiskampaaniast väga kaugel.

2. koht: Saue linnajuhtide enese-eksponeerimine linnalehes – 3,6.

Jätkuvalt saavad hea valimistava valvurid näiteid maksumaksja raha eest välja antavatest linna- ja vallalehtedest, kus võimulolijad oma tegusid ja plaane tutvustavad, ent ei võimalda sama teistele nimekirjadele. Saue linna värskes lehes “Saue Sõna” on valimisliidu “Kindlad tegijad” ning IRLi kandidaadid täitnud oma artiklitega lehe 12st küljest 8. Linnapea Henn Põlluaas poseerib koos linna beebidega ühel küljel lausa kolmel fotol.

1. koht: Kandideerijate kandmine valimisliidu nimekirja vastu nende tahtmist – 4,2

Koos oma kahe tütrega Saue valla valimisliitu “Saue suurliit” vedav kinnisvaraärimees Aivar Tootsi soovis kokku panna kõige pikemat nimekirja, et palju hääli saada. Eesti Päevalehele antud intervjuus ütles ta, et leidis kandidaate ka kohalikust pargist ning kõigi tausta kontrollida ei jõudnud. Kümmekond kandidaati jättis juba valimiskomisjon registreerimata, sest avaldusel puudus näiteks perekonnanimi või isikukood. Tegijal juhtub – jõuad siis kiirel ajal kõigi nime küsida! Paraku on nüüdseks selgunud, et vähemalt kolm nimekirja kantud inimest pole oma teada selleks nõusolekut andnud, sealhulgas tänavuste valimiste vanim, 93aastane kandidaat.

Teated hea valimistava rikkumistest on oodatud e-posti aadressil valimistava@ngo.ee. Järgmine “autahvel” avaldatakse 10. oktoobril.

Urmo Kübar
vabaühenduste liit EMSL

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Harilaid
Harilaid

kas mitte pole Karilaiu elukaaslane/abikaasa KE häälekandja Kesknädal tähtis tegelane, äkki lausa peatoimetaja?

kodanik
kodanik

Lausa õnn, et aasta arv pole 1941 ega 1949. Karilaid saadaks kõiki meid … teadagi kuhu.

noh
noh

selliseid hingelt komsomolkasid-saatjaid teisigi kanditaatide hulgas, seetõttu tõesti õnn et nad meie hulgas meie ajas on, ja ei saa väga palju kurja teha

to kodanik
to kodanik

ehk hoiad oma vihakõned endale

kodanik nr.2
kodanik nr.2

miks ta endale peaks hoidma, valimised ju ukse ees. Rahvavaenlane ei või nüüd enam vihane ka olla vä?

wpDiscuz