OÜ Kumari Reisid: loodusturism sai naljast hinnatud äriks

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Enamik linnuvaatlusturiste ihkab näha puutumatute metsaaladega seotud linnuliike nagu rähnid, kakud ja kanalised. Pildil värbkakk. Foto: Tarvo Valker

Loodusreise korraldav Lihula ettevõte Kumari Reisid sai mai lõpus kümneseks. Just Kumari Reiside asutajat, läänlast Marika Manni võib nimetada loodusturismi kui äri käimatõmbajaks Läänemaal.

Kümne tegutsemisaasta jooksul on kaubamärgi Estonian Nature Tours (ENT) omaniku, osaühingu Kumari Reisid käive neljakordistunud — 2013. aasta käibeprognoos on 280 000–300 000 eurot, aastail 2005–2007 oli käive vaevu 80 000 eurot.

Turundusse ja tootearendusse panustatud ligi 200 000 eurot ja kvaliteetsed teenused on asetanud Eesti kindlale kohale maailma loodusturismikaardil, kinnitas ettevõtte juht Marika Mann.

Mullu osales loodusretkedel–reisidel ligemale 800 eestlast ja 400 välismaalast, tänavu ootab Mann, et välismaalaste arv kasvaks 700ni.

„Kümme aastat tagasi teenindasin aastas kuni kolm välisgruppi. Tänavu on gruppe Euroopast 30 pluss teist sama palju individuaalreisijaid,” ütles Mann.

Kui eestlastest klientide arv kahaneb, siis välismaalaste oma aina suureneb. Enim on ENT–l huvilisi Suurbritanniast.

Kui Mann üle kümne aasta tagasi FIEna alustas, pakkus ta välismaalastele ainult üht linnuvaatlusretke maikuus.

Praegu toimuvad retked märtsist oktoobrini, üle Eesti.

Välismaalased käivad siin umbes nädalastel loodusreisidel — näiteks liblikapuhkusel, merikotkast pildistamas, varakevadet avastamas. Pakkumisel on praegu 12 mitmesugust valmisreisi, igal aastal töötatakse välja paar uut, ütles Mann.

„Umbes 95 protsenti tagasisidest on olnud ülihea. Meil on kliente välismaalt, kes on meie korralduse kaudu käinud Eestis juba kolm–neli korda ja tulevad veel,” ütles Mann.

Nädalaga eluaja jagu loodust kätte

Eestlastele mõeldud retkede ja eestlastest klientide arv on kümne tegutsemisaastaga kahanenud, sest juurde on tekkinud sadu loodusmatku korraldavaid  mittetulundusühinguid. Keskkonnaamet ja riigimetsa majandamise keskus pakuvad tasuta loodusretki.

„Küll on aga meil püsiklientideks koolid, kes tellivad meilt tasulise teemapõhise õppereisi ja küsivad siis keskkonnainvesteeringute keskuselt raha,” lisas Mann.

Et konkurents on tihe, töötas Mann eestlaste tarvis välja uue loodusreisi formaadi — elamusretke.

„Need on lühikesed retked päikesetõusu või –loojangu eel, mil loomad ja linnud on kõige aktiivsemad,” seletas Mann. Näiteks karuvaatlus Alutagusel, lendorava retk või ööhääled roostikus.

Samuti korraldab ENT kohalikele paaripäevaseid õppereise, näiteks kaitsealadele.

Eestlased toovad ka tunduvalt vähem raha sisse. Kohalik võtab mõnetunnise, keskmiselt 40–50 eurot maksva loodusretke, välismaalane on umbes 1200eurosel valmisreisil üle nädala.

Kokku kulutab aga Eestisse toodud turist siin keskmiselt 1500–2000 eurot, lisas Mann.

Muidugi võivad loodusreisile tulla ka eestlased, seda ei ole senini lihtsalt juhtunud. Odavad ENT retked ju ei ole.

„Sest siin loevad eeltöö, teadmised, garantii ja idee ise, mitte niivõrd aeg, mis retkeks kulub,” põhjendas Mann hindu.

Tema sõnul ei näe 80 protsenti eestlastest terve elu jooksul nii palju elusloodust ega oska ette kujutadagi, mida selle nädala jooksul näha võib.

Enda sõnul müüb Mann praegu reise sama hinnaga kui seitse–kaheksa aastat tagasi. Hinna määrab turg.

„Pean püsima konkurentsis palju odavamate riikidega nagu Poola, Bulgaaria ja Ungari. Selgitada lääneeurooplasele, et Eesti on hindade poolest pigem Põhja–Euroopa riik, on raske,” ütles ettevõtja.

Osaleb Eesti seadusloomes

Praegu on Kumari Reisidel kaks töötajat, kuid osaühing annab tööd veel umbes 200 ettevõttele aastas.

„Kõik teenused ostame sisse — giidid, majutuse, transpordi, toitlustuse, raamatupidamise,” rääkis Mann. Firma internetipangas salvestatud rahasaajate nimekirjas on u 340 ettevõtet–ettevõtjat.

Paari aasta tagune majanduslangus tabas raskelt ka Kumari Reise: tuli valida, kas loobuda EASilt toetust saanud turundusprojektist või koondada töötajad. Mann koondas.

Ettevõtte turundamisse on kümne aasta jooksul investeeritud 180 000 eurot. ENT reklaamid on ilmunud ajakirjades BBC Wildlife, Bird Watching, Birds, Roots, Sweriges Natur, Suomen Luonto jm.

Kui Mann välismaistel turismimessidel käima hakkas, küsiti esiti ikka, kus see Eesti asub ja mis seal teha saab. Nüüd pöördutakse juba kindlate soovide ja küsimustega.

„Meie turundus on nii palju vilja kandnud, et Eesti on tõusmas Euroopas kolme populaarsema sihtriigi hulka, kui räägime linnu–loomahuvilistest ja fotograafidest,” sõnas Mann.

Manni sõnul on klientide ja messiliste hulgas väga populaarne Manni ja loodusretkede juhendaja Tarvo Valkeri koostatud trükis „Estonia — the Heart of European Wildlife” („Eesti — Euroopa eluslooduse süda” — MK).

Mai lõpus sõlmis ENT vaba tahte koostöölepingu Eesti keskkonnaministeeriumiga. See tähendab, et Lihula ettevõte saab osaleda loodusturismi puutuvate õigusaktide loomes ja informeerib ministeeriumi esilekerkivaist probleemidest loodusturismi vallas.

Keskkonnaministeerium kasutab ENT–d hea loodusturismiettevõtte näitena. ENT aga vastutab, et teenused on loodust säästvad ja kaitse–eeskirjadega kooskõlas.

2000. aastal alustas toona toitjakaotuspensionist elanud Marika Mann FIEna loodusreiside korraldamist. 2003. aastal sündis OÜ Kumari Reisid, mille Mann pani tööle stardiabitoetuse ning oma perelt ja eraisikutelt laenatud rahaga.

Mannil on ka  teine ettevõte, OÜ Sustainable Tourism Development, ning Mann kavatseb ehitada Penijõele rohelisel energial töötava puhkekeskuse–spaa loodusturistidele.

KOMMENTAARID

Tarvo Valker,
ENT retkejuht

ENT on üks omanäolisemaid ettevõtteid terves Eestis. Nii spetsiifilise loodusturismiteenuse arendamisel on firma olnud teerajaja.

Selles mõttes ei ole Marika pidanud keskenduma mitte üksnes firma ülesehitamisse, vaid ka väga paljude inimeste hoiakute muutmisse. Kümme aastat tagasi oli linnuvaatlusturism paljudes ringkondades n–ö nali, kohtas ka palju roheliste vastuseisu. Nüüd on need hoiakud väga tuntavalt muutunud.

Usun, et Läänemaal on palju majutus– ja toitlustuskohti, kes turismi madalhooajal saavad linnuvaatlusturistidest märkimisväärse osa tulust.

Isiklikus plaanis on ENT olnud mulle oluline koostööpartner ja peamine julgustaja, nii et viis aastat tagasi otsustasin vabakutselise karjääri kasuks.

Aare Sillukse,
Lihula bussifirma L&L direktor

L&L–ile on koostöö ENT–ga oluline, ta on tellimusvedude mahult esimese kolme hulgas. Me oleme oma koostöös suunavad ja kannatlikud. Kuna reisijatevedu on väga reglementeeritud, siis eeldab see ka reiside korraldajalt sellega arvestamist.

Tihedam koostöö algas 2007, kui ma õigest mäletan, enne seda oli pigem juhuslikku laadi (meil ei olnud nende nõudmiste kohaseid busse). Viimastel aastatel on enamik tellimusi koondunud kevadele, suvele ja sügisele ning põhilised on mitmepäevased linnutuurid, suvel ka taime– ja liblikatuurid.

Meile on oluline, et ENT–lt meile antud reiside hulk oleks enam–vähem stabiilne, siis on meil lihtsam oma töökava planeerida.

Marget Vatku,
ENT kliente toitlustava Müüriääre kohviku omanik

Marika Manni olen kõrvalt jälginud pikki aastaid. Mis temas nii erilist on? Esiteks see, et ta oskab unistada. Oled ju lugenud tema plaanidest Penijõele midagi suurt ja huvitavat ehitada. Kõige sügavama masu aastal rääkis ta oma hullumeelsest plaanist, ja mina tugevasti kõrvetada saanud ettevõtjana püüdsin teda tagasi hoida, et ta endale liiga ei teeks.

Mida Marika tegi — jäi oma unistusele truuks, leidis investori ning plaanitav keskus hakkab juba looma. Hoian talle pöialt ja püüan kasulik olla kas või toitlustuse oskusteabe jagamisega.

Mulle meeldib, et Marika haistab õigeid turge. Saab aru, kes on Eesti potentsiaalsed külastajad, ning väikeettevõtjana oskab raha lugeda, st ta ei külva raha lennukiga nagu EAS. EAS soovib siia meelitada hiinlasi ja poolakaid versus Marika britid, sakslased ja itaallased.

Meeldib see, et Marika armastab nii kirglikult Eestit, Läänemaad ja eriti Matsalut ning oskab oma seisukohti argumenteeritult põhjendada. Seda teeb ta põlevi silmi, mis ei lase üheski tema väites kahelda.

Aivar Ruukel,
loodusturismi entusiast, Soomaa loodusturismi juht

ENT on Eesti loodusvaatlusturismis teerajaja. Olen saanud eemalt jälgida ettevõtte kasvu.

Detaile teadmata on selge, et edu taga on Marika Manni selge ja vettpidav visioon ja hulk sihikindlat tööd.

Ma ei pea ENT–d meie ettevõtte konkurendiks, tegutseme eri turuniššides, meie tegevuspiirkond on Soomaa. ENT–ga kui Matsalus pesitseva ettevõttega on hoopis võimalused koostööks.

3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Vaatleja
8 aastat tagasi

Kõva ettevõtte jah. Müügitulu 2013 285 377 EUR ja kasum 15 339. Tõesti väga edukas ettevõte! ühes kohas kirjutatakse, et turundusse inv. 200 000 teises 180 000. Küsiks, et kus see raha tulnud, mida investeeriti, majandusaasta aruanded seda küll ei kajasta! “Manni sõnul on klientide ja messiliste hulgas väga populaarne Manni ja loodusretkede juhendaja Tarvo Valkeri koostatud trükis „Estonia — the Heart of European Wildlife” („Eesti — Euroopa eluslooduse süda” — MK).” – trükis, mille tellijaks oli MTÜ Läänemaatursim mitte Mann ja CO ja rahastaja samuti EL. Siinjuures peab kiitma omastamise oskust. “Keskkonnaministeerium kasutab ENT–d hea loodusturismiettevõtte näitena. ENT aga… Loe rohkem »

taevas tule appi
9 aastat tagasi

Küll ikka EAS ja Keskkonnaministeerium on ikka väga hästi Marika Manni nõustanud. Ilma nendeta ta poleks mitte kunagi nii kaugele jõudnud. Eriti kui praegu suudetakse reise müüa sama hinnaga kui seitse–kaheksa aastat tagasi. Selle Ettevõtte turundamisse on kümne aasta jooksul investeeritud 180 000 eurot. Oo suured jumalad EAS ja Keskkonnaministeerium, teie võim tulgu ja teie jumalad valitsegu meie üle.

janno tomingas
9 aastat tagasi

Tere kadedus!

Siinkohal oleks meil kõigil suur huvi lugeda sinu saavutustest.