Avakülg » Pealugu, Uudised » Oravad viskavad Suklese üle parda

Oravad viskavad Suklese üle parda (56)

Urmas Sukles Foto: Arvo Tarmula

Haapsalu linnapea Urmas Sukles, kes on Reformierakonna liige alates 1999. aastast, ei ole nõus ise erakonnast välja astuma ja on valmis astuma erakonna aukohtu ette. Foto: Arvo Tarmula

Reformierakonna peasekretär Tõnis Kõiv saatis eelmisel nädalal erakonna Läänemaa piirkonna liikmetele kirja hoiatusega, et kohalikel valimistel valimisliitudes kandideerijad visatakse erakonnast välja.

Hoiatus puudutab neid omavalitsusi, kus plaanib Reformierakond minna valimistele oma valimisnimekirjaga. Haapsalu piirkonnas tähendab see, et erakonnast visatakse välja praegune Haapsalu linna esinumber linnapea Urmas Sukles, kes teatas kevadel kandideerimisest oma valimisliiduga.

Tõnis Kõivu kiri oli vastus Reformierakonna Läänemaa arendusjuhi Jaanus Ratase küsimusele, kuidas minna edasi, kui mitmed oravad on teatanud oma kandideerimisest valimisliitudes.
Kõiv vastas järgmist: „Kui Reformierakond läheb Lääne-Nigula vallas või Haapsalu linnas oma nimekirjaga välja, siis ei saa ükski erakonnakaaslane mujal kandideerida. Kui kandideerib, astub ise välja või viskame välja. Väljaheitmise otsustab põhikirja järgi erakonna juhatus piirkonnaorganisatsiooni või aukohtu ettepanekul. Juhatuse taha ei ole ükski väljaviskamine jäänud.”
Ratas edastas Kõivu kirja piirkonna liikmetele.

Juhatus otsustab

„Ma tooksin siia kõrvale sellise näite, et kui inimesed, kes on abielus ja elavad ühe katuse all, otsustavad eri teed minna, siis on kahel perekonnal ühe katuse all väga keeruline toimetada,” ütles Ratas ja lisas, et otsust kedagi välja visata veel ei ole. Ta möönis aga, et peakontori antud signaal on küllalt selge.
„Kui Urmas Sukles oma seisukohta ei muuda, siis on see tõenäosus väga suur. Seda peab piirkonna juhatus otsustama,” ütles Ratas vastuseks küsimusele, kas Haapsalu linnapea visatakse Reformierakonnast välja. „Eks olnud see sõnum mõeldud kogu Läänemaale ja ka kogu Eestile, natuke mõtlemisainet.”

Urmas Sukles tunnistas, et ei arvestanud valimisliitu tegema hakates sellise stsenaariumiga.

„Ma suhtlesin Kõivuga mõni aeg tagasi ja ta ütles, et kuna ma olen valimisliitu moodustamas, peaksin ära minema. Ma leppisin temaga kokku, et olen nõus enne valimisi erakonnast vabatahtlikult lahkuma. Aga pärast seda, kui Ligi ütles (Jürgen Ligi Vikerraadio „Reporteritunnis” 25. mail – toim.), et ma olen ideoloogiliselt selgrootu, pluss veel mõned konkreetsed kirjad peakontorist, siis arutasime potentsiaalsete valimisliidu inimestega asja ja otsustasime, et nii lambad me ka ei ole – meil on selgroog täitsa olemas. Kuna me enda arvates ei kahjusta Reformierakonna positsioone, siis me ei astu välja. Selle sõnumi ma keskkontorile ka saatsin,” selgitas Sukles.

Meie all pidas ta silmas Haapsalu volikogu oravatest liikmeid Mati Seppit, Kalju Aigrot ja Riho Leppa.

„Ju siis tunduvad separatismi kalduvad kohalikud poliitikud erakonnale veidi ohtlikud,” lisas Sukles koduerakonna käitumist kommenteerides.

Erakonna põhikirja järgi on kaks võimalust: kohalik piirkond teeb ettepaneku välja viskamiseks erakonna juhatusele või teeb seda erakonna aukohus.
Sukles on ise Haapsalu piirkonna juhatuse liige. „Meil pole piirkonnaga mingit konflikti olnud ja ma loodan, et piirkonna juhatus seda sammu ei astu,” arvas Sukles.

„Me ei ole piirkonna juhatuses midagi veel lõplikult otsustanud. Kui Kõivu kirja lugeda, siis ega meil väga palju mängumaad ole,” tunnistas Haapsalu piirkonna juht Urmas Koppe. „Ma isiklikult eeldan, et neis, kes erakonna vastu kandideerivad, on endal nii palju aumehelikkust, et erakonnast välja astuda,” lisas ta.
 

Täispikka lugu Reformierakonna esimehe Hanno Pevkuri, Nõva vallavolikogu esimees reformierakondlane Peeter Kallase ja Lihula vallavolikogu reformierakondlasest liikme Tiina Lobja kommentaaridega saab lugeda tänasest Lääne Elu paberlehest.

56 “Oravad viskavad Suklese üle parda”

 1. Hr.Sukles.Ära oota erakonnast
  väljaviskamist. Kui RE ei tunnista
  Sinu väärtust, astu sirge seljaga
  ise välja. Kui üks uks sulgub,
  avaneb alati uus.

 2. Sukles on tegija mees olenematta sellest,millisse erakonda kuulub või ei kuulu.

  • linnakodanikule

   Kunagi oli vast külla, aga nüüd on selle hall vari. Tahad sa oma õigustuseks vastu vaielda, et kolm-neli suve kuud, mis rohkem suunatud Fra Mare täitumisele, teevadki linnapeast tegija? Mis me räägime, kui kujukas saamatuse näide on kaevetööde korraldus Haapsalu linnas.

  • Olen sinuga, 11.22, sama meelt. Aga eks valimised nàitavad. 🐍

 3. Ega sa päris reformar pole-sa oled parem. Mida teed, on sinu enda otsus. Ligi on igatpidi silmaklappidega reformar ja seetõttu näeb selgroolises selgrootust. Arvan, et ega see reformar olemine sulle eriti ei sobigi. Ole tubli edasi, edu!

 4. eks suku muidugi korraks ehmatas, varsti aga rõõmustab, sest nimi sellega tehtud valimisteks oma nimekirjaga, nii ta on

 5. Mis nende kaevamistõõdega nii väga lahti on-kommunikatsioone tuleb uuendada,südatalvel ei tee ju.Aga valimised näitavad!. Ja igal inimesel on lubatud kandideerida.Kes ka kus on konkureerivad kandidaadi?

  • linnakodanikule

   Mis sa räägid? Kas tõesti arvad sina, et talvel kaevetöid ei tehta? Haapsalus Nurme tänaval tehti küll ja tööde lõpetamise tähtaeg oli aprill.

 6. Koppe ka kõva mees sõna võtma,ise Vikmani sõber ja töötab linnavalitsuse alluvuses.

 7. Nõuds aga asfalti vist päris igal ei pane.

 8. Arvan ka, et Suklese aeg linnajuhina on ümber saanud. Värskeid ideid ei ole ja kõik ligiseb-logiseb. Kas kedagi asmele panna on muidugi iseküsimus, hetkel ei paista küll ühtegi tugevat kandidaati. Samas alati võib konkursi sellele kohale kuulutada.

 9. on muidugi naljanumber ,et suured parteilased nagu Sukles ,kes on parteidelt saanud nii katuse ,kui muid rahasid põgenevad nagu rotid uppuvalt laevalt. kui partei tahab oma nägu ja väärikust säilitada, siis tulebki sellistele kinga anda , selles on Ligil tuline õigus, sest mis partei ta muidu on ,kui nn. tipud peidavad ennast valijate eest mingitesse valimisliitudesse.

  • Refil on veel mingi nägu ja väärikus? Selle riismed läksid Ansipiga Brüsselisse, siia ei jäänud küll midagi.

 10. Redistel ka oma tähtsus, nii oli ja nii jääb, Sukles.

 11. Aga ärge unustage ka Mati Seppit! Ka tema peab lahkuma reformist,kuigi tal peaks ikka erakonna ees ka häbi olema. Mida see erakond siis talle halba on teinud?

  • Kes või mis see HÄBI on? Minu meelest võiks kogu see kamp Suklesega eesotsas Keskerakonda astuda. Mis seal ikka peitust mängida.

 12. Reformikad on oma kutserid kommenteerima pannud. :)

 13. Kas Nikita arvates ei olegi Haapsalus normaalseid inimesi. Ei ole need ainult reformikad, kes Suklese väärtust ja tegusid linnapeana oskavad hinnata.

 14. panin selle nime Lääne Elu otsingusse ja mis viimase aja artiklid ma leidsin. Vaata ise ja kiida (kui tahad)!

 15. Kiidan ka Suklest ja tema tiimi: Remontimata koolimajad, puuduv pädev arengukava, langunevad teed, laisad ametnikud, segased lood linnaettevõtetega, arusaamatud prioriteedid investeeringutel, hambutus ja tahte puudumine tondilossidega tegelemisel (Holm jne) jne jne jne. Tubli ja samas vaimus jätkata, loodame seisaku jätkumist veel järgmised 10 aastat!

 16. Reformikad pole kunagi meeldinud. Sukles ole meheks ja astu ise vabatahtlikult sellest tsumftist välja. Sealt pole midagi head loota, saad ilma nendetagi hakkama küll. Ja vaata kui suur nüüd Haapsalu linn on, kõik see võsavahe kuni Martna piirini on linna täis. Hakka poiss tegutsema, mis passid seal linnas, tule maale ka. Kõik on ju nimepoolest üks suur Haapsalu.

 17. Mul jääb ainult jumalat paluda,et linn saakas uue ja tegusa linnapea. Kahju et Neeme Suur on Lääne Nigula kodanik.Väga tubli ja asjalik mee

 18. Linnale võiks tõesti konkursi korras linnapea otsida. Esiteks oleks inimene tõesti motiveeritud tõestama ennast, oleks ilmselt valikut ja visioone. Liiga palju hämaraid ja segaseid asju, mis linnas toimuvad ja tõepoolest- linnapea roll ei ole kultuuriürituste korraldus ainult.

 19. Sukles võiks selgitada, mismoodi tõusid järsku sissetulekud “omadel” poistel -Lõpsi aastane sissetulek 39 tuh. euroni ja Koppel 38. tuh. euroni? Suklese sõnade järgi pidanuks ühe firma jagunemine kaheks firmaks tooma kaasa rohkem läbipaistvust. Kus see läbipaistvus nüüd on?

  • eks sellised küsimused huvitavad paljusid kodanikke. Mis see tasu on, mis selliste kohtade ja palkade omandamise eest makstakse? Linnal on vara küll, mida siia-sinna tõsta, ega muidu valimiste eel selliseid lahinguid ei peetaks. Ükskõik mis hinnaga, labastumise ja nõmeduse hinnaga kasvõi…kole aeg seisab ees, sügisel.

  • Kas on tõesti tõsi?

   • Tõsi, mis tõsi, kui vaadata “Haapsalu 2016. auditeeritud majandusaasta aruannet” lk 6. linna kodulehel.

 20. Tuleb meelde aastatagune lugu Haapsalu linnast mida rääkis sõbrast ehitaja Tallinnast. Oli neil siin Haapsalu üks objekt. Nii linnast kui ühest linnaettevõttest soovitati teatud tööd tellida Käsu käest. Asjaajamine pidi siis kulgema kiirelt ja muretult. Tegu oma poisiga. Sõber ütles sellepeale, et vahet pole on see Tallinn või pealinn, üks pesa kõik. See pesa oleks vaja laiali peksta. Kui hakata mõtlema siis tõesti, Rannavesi ehitab linnale palju, mis hangete või tingimustega jääb segaseks. Kui palju sellest on omakorda Linnahoolduse läbi tellimused? Lõps ja Käsk, Vasalemma. Aga Linnapea arvates on kõik ok?

 21. Hr.Sukles saab ka järgmiseks
  hooajaks Haapsalu linnapeaks.
  Tähtede seis näitab seda.

 22. Täiesti absurdne olukord. Erakonnad tahavad “kommunaalpoliitikas” oma nimekirjaga “maailmavaadet” esindada? Ütlen otse- jama! Tahavad hoopis Riigikogu valimisteks kohalikku mõjuvõimu ja vahendeid. Sellest ka see, et esindatust ei jagu igale poole (“lootusetud” kohad hüljatakse).
  “Välja need, kes kandideerivad erakonna vastu, väljaarvatud kohtades kus erakonna nimekiri puudub” ???
  Vabaerakonna pandud “diagnoos” leiab igati kinnitust.

 23. Kui kommentaare uskuda, siis vahva küll. Firma jaotati kaheks millega ka vastutus poole väiksem aga juhtide palgad poole suuremaks. Tubli Sukles. Reformi erakonnale kohane. Sobid sinna erakonda suurepäraselt. Miks sealt ära kipud?

 24. Kas keegi mäletab ka seda, et kunagi liitis Sukles samad firmad kokku, aga nüüd oli vaja omadele kiiresti häid tasuvaid töökohti ning siis andis ta ka tagasikäigu.Kuidas oli see ikka võimalik? Nojah, miks mitte, kui Lõpsil oli juba eelnev Vasalemma Infra kogemus olemas.

 25. Kui linnahoolduses nii head palgad, siis võiks mõni mees oma võlad ka ära maksta.

  • Sina saad küll oma võlad kätte viimasena, esmalt võtab riik oma ja siis ehk saad, kui veel midagi saada on.

 26. Suure sugust muna pole enne nähtud. Sukles on tegija.

 27. Kes soovib veel kuuluda määrdunud mainega nn reformierakonda ja enne läheb “jumala päike” looja kui kõik RE “sidrunid” kokkuloetud saab!!!???

 28. vara hõõrute käsi, Sukles oli ,on, ja jääb.

 29. on elutõde, et asendamatuid pole, kuid teine tõde on see, et alati on usaldusväärsem vana ja tuttav ,ehk n.ö.äraproovitud. Õige ka see,et uus luud pühib paremini, kuid mitte alati, kui on kehvast materjalist siis…….

 30. Urmas õige tegu.

 31. Välja, välja, välja! Käopoeg oravapesast välja!

 32. Kadunud Tõnis Padu nägi oma vaimusilmas, et Jaama ojale tuleks puitsild, mis harmoneeruks raudteejaamaga, aga vaat Vikman arvas, et puit Haapsalusse ei sobi , mädanevat ära. Naljanumber ja see näitab jällegi meie valitsejate kompetentsust.

 33. Millal Haapsalu Linna Algkoolis on remonti oodata? Mis ajaks seal koolisaalis kõigi ees remonditud koolimaja lubatigi? Peaks vist juba olemas olema!

 34. 66 vaatab enda tasandilt

  Sukles on olnud linnapea kauem kui iga teine. Mis mahamüümisest siin juttu saab olla? Pole ta siiani müünud, aga mõnda ei päästaks seegi. Edu, hr. linnapea!

 35. Olen Pärnaga päri, linnatänavad ei kannata välja mingit kriitikat. Reformarid olid 17 aastat võimul ja Sukles ei saanud oma parteiisade toel tänavate jaoks raha, absurd ju? Siin saab olla ainult üks variant, kas Sukles oli sedavõrd mugav mees, et ei viitsinud lihtsalt raha küsida või puudub tal igasugune arusaam, et ka linnatänavad vajavad aeg-ajalt kõpitsemist. Vaat-vaat tuleb ka meelde, et alles aasta- paar tagasi oli võimalus saada tänavatele raha, aga nii Sukles, kui Vikman magasid selle maha. Nii ongi, kui pole pakkumist Fra Mare liinile, siis linnapeale on see võõras mure.

 36. Tere tulemast uus linnapea ja linnavalitsus:KODANIK66, JA,HEI.PÄRN-toredad nimed ja toredad ning tegusad poisid kõik……….

 37. Kas see on vihje, et asendamatuid ei ole?

 38. Pullapääle viiv tee on Fra Mare teeotsani tip.top.Edasi mitte läbitav.

 39. Täitsa õigus. Ka jalakäijate marsruut Fra Marest linna on väga heas seisuses, kiirkorras ehitati välja ka Jaama oja sild (kuigi Vikman lubas, et silla ehitusel kasutatakse puitu) samuti Kalda tänava ristmik. Samas linnapea ei näe millised on kõnniteed Sadama tänaval, kus liiguvad ka Laine puhkajad ja hulga ratastoolis liikujaid. Juba mitmendat korda jagab linnapea valimislubadust, et sealkandis ka Väikese Viigi ümbruses saab asfalt maha. Tühi jutt ainult, kuigi jah, mõned meetrid on asfalteeritud, seda selleks, et öelda – me ikkagi tahtsime teha, aga vaat raha, raha… Aga enne Tchaikovski festivali oleks pidanud Sukles nende rahadega hoopiski Väikese Viigi ümbruse korda tegema ja alles siis peo kokku kutsuma.

 40. Jaama oja sild on idiootsus kuubis. Sealt sõidetakse autodega üle. Kellele sellist monstrumi vaja oli, mis see kõik maksma läks?

 41. Kas Lääne Elu teab, palju see sild maksma läks? Kerge puitkonstruktsioon oleks seal piisavalt hea olnud.

 42. No mis sa arvad kellel on seal spa?

 43. Suurusjärk on selline, et selle rahaga oleks saanud Metsa tänava kõnnitee valmis ehitada ja see oleks üks osa tänavast, mille Sukles lubas neli aastat tagasi korda teha. Kui numbritest rääkida, siis suurusjärk oli kuuldavasti veidi alla 90 tuhhi.

Kommenteeri

Viimased uudised

css.php

© 2017 Lääne Elu. All Rights Reserved.