Lääne–Nigula vallavalitsus peab analüüsima Lääne–Nigula sümboolikakonkursi seaduslikkust, aga arutelu, kas komisjoni valitud kavand on parim või mida arvab võidutööst vallarahvas, ei ole olnud.
Lääne–Nigula koguduse õpetaja Leevi Reinaru ütles, et kogudusest tuli konkursile mitu tööd, milles kasutati koguduse nimipühaku Püha Nikolause sümboolikat: piiskopi karjasekeppi ja kolme kuldmuna ehk kuldraha. Pärimuse järgi ostis Nikolaus vabaks ühe tüdruku, kes isa võlgade katteks ohverdati lõbumajaorjusse.
Sümboolikakonkursi tööd juhtinud Urmas Naudre leidis, et keskaegse sümboolika kasutamine olnuks vale ja Lääne–Nigulat ei pea kujutama ilmtingimata vaid kirikutorni kaudu.
„Kas teeme sümboolika usulise taustaga kihelkonnale või vallale, kus on ka teisi kogudusi peale luterlike?” ütles Naudre. Pealegi on uus vald suurem kui omaaegne kihelkond.
„Ei ole süvenenud,” vastas Taebla endine vallavanem ja nüüd volikogu liige Ülle Erman küsimusele, kuidas talle pakutud kavandid meeldivad. Ermani meelest piisab, kui konkursi komisjon valib talle seatud tingimusi järgides välja parima kavandi.
„Oleksin oodanud midagi muud,” ütles volikogu liige ja Risti põhikooli direktor Argo Roos. Ta lisas, et ei oska öelda, mis teda härib. „Võib–olla häirib roheline värv.”
Pisut aru pidanud, leidis Roos, et ega võidutööl väga viga olegi: „Kui komisjon on rääkinud heraldikakomisjoniga, mis mul selle vastu saab olla.”
Ent nagu Erman, arvas Rooski, et kui komisjonil oli ülesanne parimad välja valida, siis „mis minu arvamus loeb”.
„Oleksin valinud midagi nüüdisaegsemat, futuristlikumat,” ütles volikogu liige Guido Ulejev. „Aga kolmest [volikogule esitatud] variandist oli see parim.”
Kuidas vallal tulevikus läheb, ei sõltu vapist, vaid inimestest, toonitas Ulejev.
Roosi meelest on nüüd hilja vallarahva arvamust küsida.
„Nüüd peame komisjoni usaldama,” ütles Roos.
Naudre ei olnud nõus avalikustama kõik kaheksa parema hulka valitud kavandid.
Läinud neljapäeval jäid Lääne–Nigula volikogus valla sümboolikakonkursi tulemused kinnitamata, sest vallakodanik Ahto Lääts leiab, et konkursikomisjon on seadusevastane ja komisjon on soosinud võidutööd.
Volikogu leidis, et etteheiteid tuleb analüüsida ja vallavalitsus sai ülesandeks teha Läätse kirjale õiguslik analüüs.
Valge ristiku lehed on väheke teistsugused jälle…Olgu ristikuleht või koguni rapsiõis,kuid on paremaid valikuid.(Ja NATOT pole me vapile ammugi vaja.)OOTAN PARIMAT!
Kohukesereklaami ei soovi,jah!
Selline ristikuleht ja teatud tooni roheline meenutavad miskipärast ühe erakonna sümboolikat,ühe vapimärgiga võiks ikka püüda end veidi distantseerida.
Meie arukas ja haritud eksvallavanem , ja Argo Roos,kui asi puudutab kullakotte,siis on tõesti mõistlik küüned enda poole hoida,eks ole ju?
millegipärast tuli valgevene ja batja lukašenka meelde.
aga see on saavutus omaette, et ei suudeta korraldada lihtlabast konkurssi! mida sellistelt juhtidelt üldse oodata?
Millegipärast jääb mulje,et elamegi nüüd tõelises suurvallas,valla-asju otsustatakse kusagil taga-toas.Ometi oleks vapi valimine kena võimalus rahvast kaasata ja näiteks valla-rahva hääletusele asi panna.Lõpuks on ju vapi mõte
see,et rahvas tema omaks tunnistab.
Jah,see kuldmunade pakkumine võb olla ideaalne ettepanek.Oleme me valmis neid vastu võtma??
Ei piisa,kui öelda vaid-ei meeldi….Oleks vaja pakkuda ideid,mida on küllaldaselt,kui hakata mõtlema.
Kui juba Lääne-Nigula (vast ehk nime üle enam vaidlust ei tule) ,siis täiesti loogiliselt ka Püha Nikolause sümboolika kasutamine. Tema kolme kullakoti (kuldmündiga) saaks ju väga edukalt sümboolikat kombineerida. Samad sümbolid võiks tähistada ka kolme liitunud valda.Ühe sümboliga kahe asja tähistamine on heraldikas aga juba kõva sõna.
Millegipärast tundub mulle ,et keegi on midagi sarnast juba pakkunud konkursile. Arusaamatuks jääb ,miks on teised esitatud tööd nii suure saladuskatte all. Kas on mõni põhjus ,miks ei saa neid avalikustada ?
Minule ei meeldi nendest kolmest vapist mitte ükski .