Avalikud varjumiskohad leiab kaardilt

Lääne Elu

info@le.ee

Päästeameti Haapsalu komandopealik Andres Kaljura kleepis kolmapäeva hommikul esimese varjumiskoha märgi Haapsalu kultuurikeskuse uksele. Foto: Malle-Liisa Raigla
Päästeameti Haapsalu komandopealik Andres Kaljura kleepis novembri alguses esimese varjumiskoha märgi Haapsalu kultuurikeskuse uksele. Foto: Malle-Liisa Raigla

Päästeametil valmis koostöös Maa-ametiga kaart, kuhu on märgitud avalikud varjumiskohad. Praeguseks on tähistatud veidi üle 100 avaliku varjumiskoha.

„Oleme vähem kui aastaga välja selgitanud, kontrollinud ja tsiviilkaitse märgisega tähistanud 103 avalikku varjumiskohta umbes 60 000-le inimesele. Aasta lõpuks on eesmärk kaardistada ja tähistada avalikud varjumiskohad kuni 100 000 inimesele. Selleks, et inimestel oleks parem ülevaade avalike varjumiskohtade paiknemisest, pöördusime Maa-ameti poole ning koostööna valmis avalike varjumiskohtade kaart,“ selgitas Päästeameti varjumise nõunik Sten-Patrick Kreek. Kaart on leitav Maa-ameti geoportaalis, Päästeameti kodulehelt, veebilehel olevalmis.ee ja rakendusest „Ole Valmis!“.

Avalik varjumiskoht on mõeldud eelkõige inimestele, kes ohuhetkel viibivad linnatänaval. Kes ohuhetkel viibivad töökohal või kodus, peaksid paigale jääma ning leidma varjumiseks akendeta ruumi või keldri.

Avalike varjumiskohtade valikul lähtutakse põhimõtetest, et varjumispaik on maa all, piisava ehitus-tehnilise vastupidavusega ja soovitavalt ilma akendeta. Asuma peaks varjumispaik kohas, kus lähiümbruses võib tänavatel viibida palju inimesi või siis on selles piirkonnas palju inimeste varjumiseks mittesobivaid ehitisi. Varjumiseks sobivad näiteks majade keldrid ja maa-alused parklad. Avalike varjumiskohtade hoonete sobivuse ja tehnilise seisukorra kontrollisid üle Päästeameti inspektorid.

Lisaks sõjalisele ohule võib varjumine vajalikuks osutuda erakorraliste ilmastikuolude võiulatusliku õhusaaste korral. Ohuteavitus edastatakse sõnumina EE-ALARM ja Eesti Rahvusringhäälingu ning muude meediakanalite kaudu ning suuremates linnades paigaldatavate sireenidega. Ohu korral püsi siseruumides ning jää sinna ohu möödumiseni. Ohu olukorras järgi kõiki ametkondade poolt antavaid juhiseid!

Avalikud varjumiskohad Haapsalus

  • Haapsalu kultuurikeskus, Posti 3
  • Haapsalu riigimaja, Ehte 9
  • Haapsalu Noorte Huvikeskuses, Wiedemanni 4
  • Haapsalu Kaubamaja, Tallinna mnt 1
  • Uuemõisa mõis, Lossi tänav 4, Uuemõisa alevik, Haapsalu

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
7 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Segased
1 aasta tagasi

Miks me peame sõdima, kes seda tahab?

Imelik
1 aasta tagasi
Reply to  Segased

Tahad rahu, valmistu sõjaks

Aru ma ei saa
1 aasta tagasi

Miks on avalikud varjumiskohad suurtes hoonetes? Kas selleks, et vaenlane mööda ei laseks? Arvan, et peale hoone tabamust püsivad inimesed rusude all vähemalt kolm päeva. Kas varjumiskohtades on olemas toiduvaru ja ligipääs puhtale veele?

Tegeletakse näiliselt.
1 aasta tagasi
Reply to  Aru ma ei saa

Varjumiskohast ühishauani on ainult väga väike samm.

Maakas
1 aasta tagasi

Aga varjumiskohad maal? Igaühe oma mure või? Ka maal on palju korruselamuid, mille inimestel pole isegi keldrit.

Aga
1 aasta tagasi
Reply to  Maakas

Maal on salajased varjumiskohad, mitte avalikud.

Nimi kohustuslik
1 aasta tagasi
Reply to  Aga

Seda jah et kui kaart on nähtav nii omadele kui võõrastele, kuidas siis võib kindel olla et need ei muutu just vaenlase sihtmärgiks?