Montessori keskus valmistub Haapsalus lastehoidu avama

Andra Kirna

andra@le.ee

„Lastele meeldib väga askeldada igapäevaelu harjutamise alal,” ütles väikelaste mängurühma juhendaja Epp Linke. Foto: Andra Kirna

„Lastele meeldib väga askeldada igapäevaelu harjutamise alal,” ütles väikelaste mängurühma juhendaja Epp Linke. Foto: Andra Kirna

Mullu jaanuaris alustanud Haapsalu Montessori keskus jõuab peatselt uue koolieelikute mängurühma avamiseni ja kavandab sel pedagoogikal põhineva eralastehoiu loomist Haapsallu.

Epp Linke juhendab möödunud aasta algusest väikelaste mängurühma. „Lasteaiarühmi, mis järgivad autentset Montessori pedagoogikat, on praegu Eestis neli,“ rääkis Linke. Ta tõdes, et lastehoiu kaudu on ka Haapsalu Montessori keskusel soov niikaugele jõuda.

Montessori pedagoogika erineb ülejäänud alusharidusest selle poolest, et lähtutakse lapse huvidest, tempost ja soovidest maailma tundmaõppimisel.

Rühmaruumis on mitu tegevusala, kus laps saab mängu kaudu õppida eluks vajalikke oskusi. Kõik vajalikud vahendid on ruumis lapse mõõdus riiulitele välja pandud ning juhendaja asi on nende kasutamist lastele tutvustada. Väikelaste rühmas küll esialgu rohkem vanematele, kes siis oma lastele vahendeid esitlevad. Vanem või juhendaja ei sekku eriti lapse tegevusse ja püüab mitte väga õpetada, vaid laseb lastel ise proovida, katsetada ja tunnetada.

„Oluline on lapsele pakkuda kogemust,“ selgitas Linke. Lapsed saavad näiteks ise nõusid pesta või riideid kuivama panna, kui midagi märjaks saab. „Kui joogitops ümber läheb, mõtleme sellest kui suurepärasest võimalusest lapsele tutvustada moppi ja seda, kuidas sellega saab põranda kuivaks teha. Katsume mitte nuriseda apsude üle, vaid õpetada, mida teha, kui midagi juhtub,” rääkis Linke. „Ka see, kui mõni asi katki läheb, ei ole halb. Laps õpib, et see materjal on õrn. Kui tuleb plekk, saab selle ära puhastada,“ selgitas ta.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Kohalik.
1 aasta tagasi

Krõbedad hinnad. Haapsalus pole ju vanematel töödki. Juhul, kui töö, siis ega palju üle miinimumpalga ei makstagi.

aga
1 aasta tagasi
Reply to  Kohalik.

kust hinnakirja vaadata saab?