Galerii: Posti tänava alt avastati vana tankla

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Fotod: Urmas Lauri

Täna pärastlõunal avastasid ehitajad Posti tänaval kultuurimaja ees kanalisatsioonikraavi kaevates kunagise tankla jäänused.

Praegusest tänavapinnast allpool on näha telliskivimüüritis ning torusid. Kütusemahuti on sügavamal, selle käskis päästeamet praegu liivaga katta, kuni leitakse reostusohu likvideerija, kes mahuti välja kaevab ja koos selles oleva kütusega ära viib.

„Üllatus on seegi, et mahuti on kütust täis. Kui suur see on, seda ei tea, sest ehitajad kaevasid lahti vaid selle pealmise osa,” ütles leidu takseerimas käinud Läänemaa muuseumide juht Anton Pärn.

„1930. aastatest on säilinud ka foto tanklast,” teadis Pärn rääkida. “Plaanimaterjali ma pole näinud, ei oska esimese hooga midagi täpsemalt selgitada.”

Posti tänava bensiinijaamast on Läänemaa muuseumide kogus pilt, mis on võetud sügisel 1938. “Nagu näete, on esiplaanil sidelased ja tegemisel kaablipanek (nagu vist tänagi) ning taamal Shelli pumpla. Tõsi, tänane leid on teiselpool tänavat. Päris kõik pole veel selge,” lausus Pärn

Pärn sai ehitajailt mahuti korgi. Korgil on siiani tugev petrooli lõhn juures. „Mina olen siin manukas, kes võtab ühe korgi kaasa. Kahju, et lõhn pildile ei jää,” nentis Pärn.

9 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Märt
11 kuud tagasi

Eesti aadress-raamat 1938-1939 on äritegistris Laine E. Petrooliumi ja bensiinimüük posti 5

Bürger
11 kuud tagasi

Viimasel (vanal) fotol näha olev tankimispunkt on toonase Posti 4 (hilisem Võidu 28, siis taas Posti 4) kinnistu ees, kus asusid Shelli mootori- ja masinaõlide, nafta, petrooleumi ning bensiini “suur ja väike müügikoht”.

Rein
11 kuud tagasi

See tankla töötas veel kuuekümnendate aastate alguses kuni Lihula mnt tankla valmimiseni. Oli vist ametkondlik ja tarbijate kooperatiivi oma. Teist samasugust käsipumbaga tanklat mäletan praeguse Diedtrichi kohviku ees.

Hea Okkupant
11 kuud tagasi
Reply to  Rein

Seal lähedal oli autobaas

Rein
11 kuud tagasi
Reply to  Hea Okkupant

Autobaasi tankla asus kuuekümnendate alguses enam-vähem nüüdse realiseerimiskeskusekohal ja taga.

Vares
11 kuud tagasi

Mis 95 Aadu aigu maksis?

Kodanik
11 kuud tagasi

Katame praegu kinni & kui uus tee valmis saab, siis hakkame jälle lahti kaevama 😃 milline loogika

Ohu ajaks
11 kuud tagasi
Reply to  Kodanik

Luuletatud loogika. Pole ju öeldud, et uue tee alla jäätakse.

Idi..t
11 kuud tagasi
Reply to  Kodanik

Milleks uuesti lahti kaevama?