COVID-19: ööpäevaga lisandus 487 positiivset testi, Läänemaale neli nakatunut

Lääne Elu

info@le.ee

Haapsalu testimispunkt. Foto: Arvo Tarmula

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 4968 koroonaviiruse testi, neist esmaseid positiivseid teste oli 487 ehk 9,8% testide koguarvust.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 274 inimesel. 229 uutest Harjumaa haigusjuhtudest on Tallinnas.

Ida-Virumaale lisandus 84, Tartumaale 39, Pärnumaale 22, Võrumaale 15, Raplamaale 12 ning Lääne-Virumaale ja Jõgevamaale 8 uut positiivset testi tulemust. Viljandimaale lisandus 5, Järvamaale ja Läänemaale 4, Põlvamaale 2, Hiiu-, Saare- ja Valgmaale 1 uus nakkusjuht. 7 positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 534,4 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 11,2%.

Ööpäeva jooksul avati uusi COVID-19 haigusjuhtumeid kokku 44, haiglaravi vajab 391 patsienti

23. jaanuari hommikuse seisuga viibib haiglas 391 COVID-19 patsienti, nendest intensiivravi vajab 45 patsienti, kelledest omakorda juhitaval hingamisel on 29 inimest.

Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kokku 44. Koju saadeti 32 inimest, 14 inimest viidi üle mitte-COVID-19 osakonda, 3 inimest viidi üle teise haiglasse ja üks inimene tunnistati valepositiivseks.

Ööpäeva jooksul suri 10 koroonaviirusega nakatunud inimest – 94-aastane naine, 92-aastane naine, 91-aastane naine, kaks 88-aastast meest, 86-aastane naine, 80-aastane mees ja naine, 72-aastane mees ja 66-aastane mees. Kokku on Eestis surnud 368 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 2218 COVID-19 haigusjuhtumit 2176 inimesega.

23. jaanuari seisuga on tervenenud 29 747 inimest. Neist 21 409 inimese (72%) haigusjuhtum on lõpetatud, 8338 inimese (28%) puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud enam kui 736 488 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 40 184 (5,5% testide koguarvust). Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Eestis on COVID-19 vastu vaktsineerimisi tehtud 25 704 inimesele

COVID-19 vastu vaktsineerimisi on tehtud 25 704 inimesele. Statistikat vaktsineerimiste kohta saab vaadata Terviseameti koroonaviiruse andmestikust. Inimene ise saab oma vaktsineerimisi vaadata Patsiendiportaalis digilugu.ee.

Teine vaktsiinidoos on vaktsineeritutele tagatud ja COVID-19 vaktsineerimine jätkub hoolimata tarnete väikesest vähenemisest. Jätkatakse vaktsineerimist hooldekodudes ning samuti alustatakse tervishoiutöötajate vaktsineerimist 2. vaktsiinidoosiga. Vaktsineerimise sihtrühmade laiendamine lükkub vähemalt nädala võrra edasi. Vaktsiinid on hästi talutavad, kiirelt mööduvaid kõrvalmõjusid on ilmnenud 0,4 protsendil vaktsineeritutest.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärk on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele ning tervishoiuasutuste töötajatele, hooldekodude töötajatele ja elanikele ning üle 70-aastatele ja teatud diagnoosidega inimestele, kellel võib tervise tõttu olla COVID-19 haiguse kulg raskem. Niipea kui Eestisse jõuab piisavas koguses COVID-19 vaktsiine võimaldatakse vaktsineerimist ka teistele sihtrühmadele ja kogu elanikkonnale.

Laadi alla HOIA rakendus

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 258 548 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 2792 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 311.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise testimise kohta. Lisaks on seal vajalik info arstidele ning tööandjatele. Samuti on sel lehel võimalik broneerida endale aeg saatekirja olemasolul, saada sertifikaadi infot, klienditoe numbreid ja asukoha koordinaate testimiskohtade kohta.

Haigestumuse intensiivsus Eestis on väga kõrge

COVID-19 haigestumus on kõrge kogu Eestis. Haigestumine on oluliselt kasvamas Pärnumaal ning endiselt levib viirus laialdaselt Harjumaal ja Ida-Virumaal. Ulatuslikud piirangud Harjumaal ja Ida-Virus kestavad vähemalt jaanuari lõpuni. Harjumaa ja Ida-Virumaa koolides taastatakse kontaktõpe alates 25. jaanuarist.

Selleks, et meie meditsiinisüsteem vastu peaks ja me ei seaks ohtu teiste inimeste elu ja tervist, peame kinni pidama kõigist abinõudest, mis meie tervise kaitseks on kasutusele võetud. Väldime kontakte, hoiame distantsi, kanname maski! Vii oma kontaktid teiste inimestega miinimumini ja ole võimalikult palju kodus, et vähendada riski ise nakatuda ja kanda nakkust pereringis kellelegi edasi.

Sellest aastast makstakse haigushüvitist alates teisest haiguspäevast. Õigus haigushüvitisele on ka COVID-19 haige lähikontaktsel eneseisolatsioonis viibitud päevade eest. Töötaja omavastutus on esimene haiguspäev, tööandja maksab hüvitist teisest viienda päevani ning haigekassa maksab hüvitist alates kuuendast päevast. Täpsema info leiab haigekassa koduleheküljelt.

Infot koroonaviiruse, COVID-19 haiguse ja vaktsiinide kohta otsi ainult usaldusväärsetest allikatest. Vaktsineerimisega seotud info leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee. Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi- ja Facebooki-lehelt.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments