Noored isad saavad tänasest 30 päeva puhkust

BNS

Kolmapäeval jõustuvad perehüvitiste seaduse kolm muudatust, mis muudavad vanemahüvitiste ja -puhkuste süsteemi paindlikumaks ning võimaldavad töö- ja pereelu paremini ühildada.

Edaspidi saab vanemahüvitise maksmist kalendrikuude kaupa peatada ja jätkata. Lisaks hakatakse maksma isa täiendavat vanemahüvitist, millega kaasneb 30-päevane isapuhkus. Tõuseb ka järjestikku sündivate laste vanusevahe piir 2,5 aastalt kolmele aastale, mil säilib eelmise lapsega saadud vanemahüvitise summa, kui uue lapse vanemahüvitise suurus on väiksem kui eelmise lapsega.

„Kui siiani maksti vanemahüvitist lapse pooleteise aastaseks saamiseni, siis nüüd tekib vanematel võimalus hüvitise saamise aega vastavalt oma pere vajadustele planeerida,“ tutvustas muudatusi sotsiaalkindlustusameti perehüvitiste teenuse juht Marjana Lazarenkov. Vanemahüvitise saamist saab edaspidi kalendrikuude kaupa peatada ja uuesti jätkata kuni lapse kolme-aastaseks saamiseni.

„See muudatus hakkab kehtima kõigile, kellel on 1. juuli seisuga jäänud veel vähemalt ühe kalendrikuu jagu hüvitist saada,“ selgitas Lazarenkov ning lisas, et vanemahüvitist ei saa peatada ja uuesti jätkata lühemaks perioodiks kui üks kalendrikuu ning maksmise jätkamisel vanemahüvitise suurust ümber ei arvutata.

Teise olulise muudatusena on isadel võimalik edaspidi jääda isapuhkusele senise 10 tööpäeva asemel 30 kalendripäevaks. Selle perioodi eest hakatakse maksma isa täiendavat vanemahüvitist ning seda saavad kõik isad hoolimata oma eelnevast töösuhtest.

„Hüvitis arvestatakse välja samade reeglite alusel nagu tavaline vanemahüvitis. Hüvitise suuruse arvestamiseks lahutame esmalt lapse sünnikuust sellele eelnevad üheksa täispikka kalendrikuud ning vanemahüvitise arvestamisel võtame aluseks omakorda sellele eelnenud 12 kalendrikuu tulud,“ rääkis Lazarenkov ning lisas, et vanematele on abiks ameti kodulehel olev vanemahüvitise kalkulaator.

Kolmapäevast pikendatakse ka järjestiku sündivate laste puhul samas suuruses vanemahüvitise maksmist 2,5 aastalt kolmeaastase sünnivahemikuni. Kui järgmine laps sünnib perre enne, kui eelmine on saanud kolmeaastaseks, vaadatakse esmalt, kas uue lapsega oleks vanemahüvitis suurem või väiksem. Kui see oli eelmise lapsega suurem, saab vanem ka järgmise lapsega selles summas vanemahüvitist.

Nii vanemahüvitise saamise peatamise ja jätkamise kui isapuhkusele jäämise sooviavalduse saab esitada sotsiaalkindlustusametile iseteeninduse kaudu. Võimaluse iseteenindusportaalis endale ise puhkuse vormistamiseks ja isa täiendava hüvitise saamiseks on loonud Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus koostöös arendus- ja disainipartneritega Nortal, Rocksoft ning Trinidad Wiseman.

„Meie eesmärk uute lahenduste loomisel on alati üks – luua inimese jaoks mugav ja aega säästev võimalus, et ta ei peaks kulutama aega paberimajanduse ja erinevate ametkondade teavitamise peale. Kui puhkusele jäämine on tööandjaga läbi räägitud, siis tänu uuele arendusele iseteeninduses ei pea värske isa tegema muud, kui teatama oma soovist minna isapuhkusele ning sellega läheb teavitus ka töötamise registrisse ja tööandjale,“ selgitas Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse sotsiaalkaitse talituse juht Tuuli Pentjärv.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
7 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Murat
3 aastat tagasi

Kui noor on noor isa, kas kuni 18a?

Ometi
3 aastat tagasi

midagi positiivset eesti rahvale.

Pooltibla
3 aastat tagasi

Isad on nüüd ka lapsevanemad ! Soovitan ka teistel väikestel muudatustel silma peal hoida .Asjad liiguvad pidevalt mõistlikkuse suunas . Ei pea pidevalt karjuma,et EKRE on paha ja Keskis on tiblad . Valitsus teeb häid asju

nii ja naa
3 aastat tagasi
Reply to  Pooltibla

Mitte ainult häid asju. Kisatakse siis, kui lollused teoksil või plaanis.

sooviks teada
3 aastat tagasi
Reply to  nii ja naa

Kas keegi ütleks, millal peab olema laps sündinud,et isa seda 1kuu rahalist puhkust saaks.Kas alates 1juulist sündinud laste puhul

usaldusväärne koht küll
3 aastat tagasi
Reply to  sooviks teada

Põletavad küsimused siit, Lääne Elu kommentaariumist?

Kah tibla
3 aastat tagasi
Reply to  Pooltibla

Neil heategudel on hind – laenuraha.