Terviseamet: kriisi ajal omandatud harjumused peavad jääma

Kätepesu ei tohi ära unustada. Foto: terviseamet
Kätepesu ei tohi ära unustada. Foto: terviseamet

Terviseamet tuletab meelde, et hoolimata eriolukorra lõppemisest tuleb haigust COVID-19 põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 leviku vältimiseks endiselt nii hoolikalt käsi pesta, haigena koju jääda kui kaaskodanikele piisavalt hingamisruumi jätta.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul on koroonaviirusesse haigestumus Eestis hetkel küll madal, kuid ka eriolukorra tingimustes pole viiruse levik täielikult peatunud.

„Eriolukorra peamine mõte tervishoiu seisukohast oli hoida haigestumine tasemel, mis ei halva meie haiglate ja kiirabi tööd,“ ütles Merike Jürilo, kelle sõnul terviseameti seatud eesmärk ka täideti. „Samas peame mõistma, et ega koroonaviirus õiguskorrast suurt midagi ei tea ning jätkab võimalusel hoogsalt levimist. Seega peab haigena kodus püsimine, hea kätehügieen ja viisakas distantsi hoidmine teiste inimestega peab saama ühiskonnas tavapäraseks käitumisviisiks.“

Koroonaviirus levib nakkuslikult inimeselt tervele eelkõige lähikontakti teel. Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui 2 meetrit.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Jürilo sõnul jätkab terviseamet kindlasti vähemalt juuni alguseni koostööd terviseameti kriisistaabi meditsiinijuhtide doktor Arkadi Popovi ja kolonel-leitnant doktor Ahti Varblasega, samuti jätkub terviseameti tihe koostöö teadlastega. „Terviseamet hindab ja tänab nii vastutundikult käituvaid kodanikke kui meie koostööpartnereid, kes meid võitluses COVIDiga toetanud on,“ ütles Jürilo, kelle sõnul valmistub terviseamet hetkel sügiseks ja koroonaviiruse võimalikuks uueks laialdaseks levikuks. „Sügisel oleme viiruse hingeelu suhtes kindlasti nii Euroopas kui Eestis targemad kui olime selle aasta kevadel. Loodan siiralt, et inimeste kriisi ajal omandatud harjumused nakkusohutuse ja hügieeni osas on tulnud selleks, et jääda.“

Terviseametit on kriisi lahendamisel muuhulgas toetanud sotsiaal- ja kaitseministeeriumi teenistujad, kaitsevägi, Kaitseliit, naiskodukaitse, politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, riigikantselei, sisekaitseakadeemia, haiglad ja kiirabiteenuse osutajad, meditsiinistaabid, perearstid ja -õed, infektsioonhaiguste selts, viroloogiaprofessorid Tartu ülikoolist, sotsiaalkindlustusamet, haigekassa, omavalitsused, SYNLAB Eesti OÜ, AS Medicum, Adovici OÜ, perearsti nõuandetelefon 1220 ja kriisiinfotelefon 1247.

Ürituste planeerimisel ja riskide hindamisel soovitab terviseamet lähtuda mai- ja juunikuuks mõeldud riskimaatriksist.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Mari
3 aastat tagasi

Kogu terviseameti meeskond,nagu üks mees Lihula hooldekodusse appi! Jääb mulje,nagu te ei teakski,mis Lihulas hetkel toimub?! Või ootate uut “Saaremaad” ?!

juss
3 aastat tagasi
Reply to  Mari

Ega nad teagi!