Matsalu rahvuspargist valmis lühifilm

Eesti looduskaitse 110. sünnipäeva tähistamiseks valmisid tänavu filmitegija Ants Tammiku käe all lühifilmid kuuest Eesti rahvuspargist, nende hulgas ka Matsalust.

Matsalu oli Tammiku jaoks alguses tundmatu väli, kus avanes midagi Aafrika savanni ja Karjala tundra vahepealset.

Lisaks Matsalule valmisid lühifilmid ka Vilsandi, Lahemaa, Karula, Soomaa ja Alutaguse rahvusparkidest saab vaadata Keskkonnaameti YouTube’i kanalil. Igast rahvuspargist kiirema, kuid põgusama ülevaate saamiseks on kanalil ka üheminutilised kokkuvõtted.

„Minu jaoks oli see projekt 10 aastase filmitegija karjääri juures kindlasti kõige raskem, õpetlikum ja silmi avavam. Pealtnäha lihtsate ilusate looduskaadrite taga on 75 000 km sõitu, üle saja võttepäeva ja mitu kuud monteerimist,“ sõnas lühifilmide operaator Ants Tammik.

Eestis on küllaga imelist loodust, pea 23% Eesti pinnast moodustavad kaitstavad alad. Rahvusparkides hoitakse lisaks loodusele ka kultuuripärandit – seal saad kogeda, kuidas inimene on loodusega kooskõlas aastasadu toimetanud. Rahvusparkide filmid annavad vaatajaile inspiratsiooni, mida looduses tähele panna ja kuhu samme seada.

Lühifilmide valmimisse olid kaasatud paljud Keskkonnaameti töötajad, kes puutuvad oma töös rahvusparkidega kokku. „Suur roll oli ka rahvusparkide kohalikel elanikel, turismiettevõtjatel ja teistel partneritel. Kaasatute ring on olnud lai, alates põllumeestest ja loomapidajatest ning lõpetades muuseumide, laulu- ja tantsurühmade ning noorte looduskaitsjatega,“ ütles Keskkonnaameti looduskaitse osakonna projektikoordinaator Nele Sõber.

Võtted toimusid 2018. aasta septembrist ja vältasid 2020. aasta märtsikuuni. Videotes kasutatud muusika autor on Aivar Surva, tekste luges Maili Metssalu. Peagi saab näha ka filmide inglis- ja venekeelsete subtiitritega versioone. Filme rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

2020. aastal tähistatakse Eesti looduskaitse 110. sünnipäeva. 1910. aastal võeti Vilsandi lähedal kaitse alla Vaika linnusaared, et kaitsta seal pesitsevaid linde. Juubeliaasta tunnuslausega „Hoia, mida armastad!“ kutsuvad Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium loodust märkama, tundma õppima ja hoidma.

Keskkonnaamet kutsub filmidega Eesti loodusest osa saama nii eestlasi kui ka väliskülalisi.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments