3

Juhtkiri: killustunud või ühtne Euroopa

Lääne Elu

info@le.ee

Joonistanud Ott Vallik.

Kui võrrelda Euroopa Parlamendi valimiste eelset aega riigikogu valimiste eelsega, siis poleks esimesi nagu olemaski. Europarlamenti kandideerijad on käinud paar korda Läänemaal kampaaniat tegemas, aga tooni see kusagil ei anna – ei reklaamidena televisioonis ega tänavail, ka pole Euroopa Parlamendi valimised niisama jututeemaks.

Europarlamendi valimistest osavõtt on Eestis alati jäänud alla 50 protsendi. Palju rohkem räägitakse praegu uuest valitsusest. Kas ja kui palju mõjutavad meid europarlamendi otsused, jääb sageli segaseks ja arusaamatuks. Peale selle on poliitikud valimistest väsinud, raha on otsas, et kampaaniat teha.

Tegelikult ei ole Euroopa Parlament midagi muud kui linna- või vallavolikogu või riigikogu, on ainult suurem. Nii nagu volikogud otsustavad ja korraldavad valdade ja linnade ning riigikogu terve riigi asju ja elu, otsustab ja korraldab europarlament Euroopa Liidu asju ja elu. Eesti on Euroopa Liidu liige, nii et europarlamendi otsused mõjutavad meid laias plaanis igal juhul.

See, missugune on Eesti positsioon ja kuvand Euroopas, sõltub väga palju just neist kuuest saadikust, kes europarlamenti pääsevad. Nagu ütles Eesti 200 juht Kristina Kallas: „Uksi paugutava ja lärmava poliitikaga ei ole võimalik saavutada muud kui meedia tähelepanu.”

Seepärast tulekski enne otsuse langetamist väga hoolega järele mõelda, keda europarlamenti saata, et valitud häbi ei teeks.

Kehv kuvand aga on tegelikult väike mure. Seekordsed parlamendivalimised võivad osutuda kaalukamaks, kui me arvata või karta oskame. Arvestades populistide ja paremäärmuslaste esiletõusu kogu Euroopas, võib kaalul olla kogu Euroopa tulevik. Kas me ikka tahame killustuvat Euroopat, kus igaüks ajab kitsalt oma asja? Ja kas me saame (või ükskõik kes saab) sellises Euroopas hakkama?

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
uskmatu-toomas
uskmatu-toomas

“See, missugune on Eesti positsioon ja kuvand Euroopas, sõltub väga palju just neist kuuest saadikust, kes europarlamenti pääsevad.”Kahjuks mõjutab see samapalju kui linnu s… Riia lahel kalapüüki.
Kui head äraelamist vähemalt ca 100 inimesele küll ! Eelmises koosseisus peale Jana Toomi ja nüüd lõpus Igor Gräzini nagu poleks teisi olnudki.Kelam ajas taga kommunismitonti kättemaksuks,et omal ajal parteisse ei võetud,Tarand käis ja jutustas kui kena kõik on jne.

jaanus
jaanus

Ega EKRE pole liidu vastu, nende mõttekaaslased tahaksid tervet Eurooopat valitseda.

Aleks
Aleks

Olen Euroopa asjadel pidevalt silma peal hoidnud. Ja tõesti, sellist Macroni või Merkeli euroopat ei soovi Eestile.
Seepärast kindel hääl EKREle.

wpDiscuz