17

Läänemaal on kaks peaministri favoriiti

Lemmi Kann

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Mart Helme ja Jüri Ratase toetus on Turu-uuringute viimase küsitluse järgi Läänemaal võrdne.
Mart Helme ja Jüri Ratase toetus on Turu-uuringute viimase küsitluse järgi Läänemaal võrdne.

Turu-uuringute ASi küsitluse järgi tahavad läänlased, hiidlased ja saarlased peaministrina näha EKRE esimeest Mart Helmet või Keskerakonna liidrit Jüri Ratast.

Turu-uuringute ASi peaministrikandidaatide küsitluse järgi tuli kokku järgmine pilt: Mart Helme ja Jüri Ratase toetus on võrdselt 21, Kaja Kallase toetus 16 ja Kristina Kallase oma 12 protsenti.
Erakondade toetus on selle küsitluse järgi aga järgmine: esimene EKRE 19protsendise toetusega. Reformierakond on kohe kannul 18ga, järgnevad SDE 17 ja Keskerakond 13 protsendiga.

Lääne-Nigula vallavolikogu liikme Jaanus Ratase (Reformierakond) sõnul ei ole midagi eripärast selles, et toetus peaministrikandidaatidele erakondade omaga kokku ei klapi.
„Kui on isikupõhine küsitlus, siis populaarsem on ikka see, et istub kõrgemal toolil ja saab seetõttu kõige rohkem tähelepanu,” pakkus ta.

Küsitlustes, kus uuritakse erakonna kui brändi toetust, mängib peamiselt aga rolli maailmavaateline ja programmiline pool. Ratas lisas, et üle-eestilistel toetusuuringutel on kindlasti kõvemat sorti tõepõhi all, nagu viitas ka Turu-uuringute ASi uuringujuht Juhan Kivirähk ise. Siinses ringkonnas on valim lihtsalt nii väike, et mõne isiku suur populaarsus ühes lokaalses kogukonnas võib tulemusi oluliselt mõjutada.
„Tuleb suurt, kogu Eesti pilti tervikuna vaadata. Viimase paari kuuga on selgelt näha Reformierakonna tõusu,” ütles Ratas.

Erinevad tulemused

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid suhtub küsitlustesse stoilise rahuga. „Uuringud on erinevad. Näiteks viimane Emori küsitlus näitas, et Keskerakond võitleb Lääne-, Hiiu- ja Saaremaa ringkonnas parima tulemuse eest,” märkis Karilaid. Nimetatud uuringus on Keskerakond Reformierakonna kannul teisel kohal.

Viimases Turu-uuringute ASi toetusküsitluses saadud 13protsendine toetus on Karilaiu sõnul aga täpselt sama tulemus nagu enne valimisi neli aastat tagasi. Mis on aga teistmoodi kui varem – ühelgi erakonnal pole uuringute järgi toetust, mis küüniks 30 protsendini ja üle selle.

„Selle uuringu järgi peaksid viis erakonda siit ringkonnast vähemalt ühe mandaadi saama,” pakkus Karilaid. Viisikus on Keskerakond, Reformierakond, EKRE, SDE ja Isamaa. „Aga las valijad räägivad ise. Eri uuringud näitavad erinevat pilti. Kõige täpsem sotsioloogiline vastus tuleb 3. märtsi õhtuks,” ütles Karilaid.

Tõde selgub pühapäeval

EKRE Lääne-Eesti esinumbri Helle-Moonika Helme sõnul räägib suur toetus sellest, et rahvas igatseb kindla sõnaga juhti. „Kelle „jah” tähendabki „jah” ja „ei” on „ei”,” ütles Helme.
Helme sõnul ajavad uuringud valijaid segadusse. „Mina isiklikult lõpetaks sellise reitingute avaldamise enne valimisi ära. Põhimõtteliselt see on ikkagi valimistulemuse mõjutamine. Kõik tahavad olla ju võitjate poolel – see on inimpsühholoogiasse sisse kirjutatud,” seletas Helme.

Helme sõnul otsustab valimistulemuse ikkagi see, millise erakonna toetajad end kokku võtavad ja valimisteks välja tulevad. „Tõde selgub 3. märtsi õhtul,” ütles Helme.

Küsitlus näeb võitjana Reformierakonda

Lääne Elu käsutuses on ka üks veebruaris tehtud usaldusväärne valimistulemuste uuring, mille tellija ei luba avaldada selle täpseid tulemusi. Nimetatud uuring ütleb, et meie valimisringkonnas on populaarseim Reformierakond, teisel on kohal Keskerakond, kolmas sotsid ja neljas EKRE.

Eri uuringufirmade küsitlustulemuste suure erinevuse põhjus on see, et küsitletud inimesi on väga vähe, umbes 150. Nii väike küsitletute hulk annab juhusliku tulemuse, mistõttu me ei tea, milline on tegelik jõudude vahekord kolm päeva enne 3. märtsi.

Neli aastat tagasi oli Lääne-, Hiiu- ja Saaremaal riigikogu valimiste erakondade esiviisik järgmine: Reformierakond (31,1%), SDE (14,9%), IRL (14,7%), Keskerakond (13%) ja EKRE 11,2%.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Mati
Mati

Viimase debati valguses oli parim Jüri Ratas.
Keskerakond need valimised võidab!!!
Ka KaKale esikoht – tagantpoolt esimene ja
teine tagantpoolt Mart Helme.

Mare
Mare
Käin mööda linna. Ilm on ilus. Valimiste eel elevil on rahva meel. Kostub: tehtud… keda… homme… Need vastused on väga paljudelt. KEDA? Ja kostub nagu ühest suust: me valisime juba Keskerakonna ja lisatakse: kindlalt nende võidusse ka usume! REFORMIERAKOND? Ei meeldi rahvale reformierakonna ladvik isa- tütar. Ei meeldi Pentus, Rõivas, Ligi. Ka Kiku teeb nüüd neid uusi dopinguid avalikult arvustades vaid häbi, mis neilt palju viimseid hääli ära viib. JA EKRE? Vastused: viha-, vaenuõhutajaid me ei vali. Ei meeldi ekre ulmelised lubadused laenumiljardite eest. Ei taha keegi seda kaabuperet upitada pukki, et õilmitseksid seal nad rahva raha eest!!! See siin… Loe rohkem »
Agu
Agu

esmaspäeva hommikuks peab kaineks saama. Tööle vaja minna

velts
velts

tahaks näha debiilikut ,kes valib Eesti 200, hullemat kommunistide punti pole olemas.

Kàgu
Kàgu

Kultuursed inimesd muidugi niimoodi ei kòneleks ja pòhjendaks oma ùtlemisi ka. Mis aga sellesse erakonda puutub,siis eeldatav hààlte arv on juba erakonna nimes kirjas -200. 🐵

Aleks
Aleks

Lääne Elu käsutuses on ka üks veebruaris tehtud usaldusväärne valimistulemuste uuring, mille tellija ei luba avaldada selle täpseid tulemusi. Nimetatud uuring ütleb, et meie valimisringkonnas on populaarseim Reformierakond, teisel on kohal Keskerakond, kolmas sotsid ja neljas EKRE.
Tüüpiline libauuring/uudis/ valimiste mõjutamiseks.

Liina
Liina

ära hakka sina Aleks pihta vähemalt , arvasin , et sul vähemalt mõistus korras

Kägu
Kägu

Eks vaatame üle saavutused. Eesti 200 juhid olid vist samas bussis,mis kahesajaga vastu puud pani.Ja pärast esimese asjana tahtsid kodusõda alustada,kleepides rahvast vihastavaid ja vaenu õhutavaid plakateid.Kole mõelda,kui nad veel võimule saaks.Refist tuleb esimeseks meelde vapiloom Ligi,kes läbi ESM i(Euroopa Stabiilsusmehanism) Kreekale ligi 2 miljardit meie maksumaksja raha “laenas”.Sellest papist oleme me ilma- Ligi oli isegi nii suuremeelne,et ei võtnud laenuintressegi vastu- kingitus vaestele kreeklastele ! Keski ( ja eriti sotside) kordumatud suursaavutused on pidevad maksutõusud ja RÄNDEPAKT,mille tulemusel tuleb varsti mustaverd uus-eestlasi ülal pidama hakata. Valida on ainult Ekre ja Isamaa vahel.

juss
juss

Kristina Kallase väljaütlemisi vaadake 2015 aasta Sirbist!

mõngel
mõngel

Tubli EKRE, jätkame samas tempos!

Agu
Agu

Paljud lehelugejad pole viitsinud või tahtnud EKRE programmiga ja vaadetega sügavamalt tutvuda, nagu näha suurtest miinuste hulgast. On saadud pealkirjade lugemisest vale mulje vist.

Poleks
Poleks

Neid plusse ka ühtegi, kui trolliarmee kommentaariumides ei möllaks. Äärmuslaste koht pole võimul, programmi võib igast soga kirjutada

kuule poleks
kuule poleks

Selete ka teistele, mida sina, sõnast, äärmuslaste all aru saad!

Tiit
Tiit

Mina ei ole poleks, aga äärmuslased on
Ekre. Vaenu ja viha õhutajad.Kas see oli
kena lugu, kuidas nende liikmed miitingul
Tarandi pikali lükkasid, kraedpidi lohistasid
ja jalaga tümitasid? Kas viisakalt ei osatud
teda sealt minema juhatada? Ja Helmede
,,peade veeretamise” jutt? Eileõhtuses
debatis Mart Helme ütles seda irvitades
Ossinovskile. Miks ekre vastu midagi ette
ei võeta? Et see olevat metafoor? Aga need
Ekre madalalaubalised jüngrid ei tea sellist
sõna. Nad vaatavad, et ohoo, kui bossudele
midagi ei tehta, siis võime meie kah. Kas
nii või? Ekre ei tohi mitte mingil juhul valitsusse saada kui me tahame säilitada
oma riigis rahu ilma mässude ja jumal hoia,
verevalamiseta.

Agu
Agu

Ja Tarand on õige mees, ei läinud vägivallatsema ega midagi? Sotsi jüngritel paistavad ka silmaklapid olevat. Pada sõimab katelt jne

Oraakel Delfi
Oraakel Delfi

EKRE-st saab hea vabariigi valvur opositsioonis. MOTT!

juss
juss

Ka reformierakond on äärmus!

wpDiscuz