Jüri Saar: president Trumpi kuum suvi

President Donald Trump reacts before speaking at a rally at the Phoenix Convention Center, Tuesday, Aug. 22, 2017, in Phoenix. (AP Photo/Alex Brandon)

Jüri Saar. Foto: erakogu

 

Trumpi ja Putini Helsingis toimunud kohtumine on kaasa toonud loendamatu hulga poliitilisi spekulatsioone ja kehakeele analüüse. Muidugi oli tegemist väga olulise sündmusega eelkõige seetõttu, et Trump on Ameerika Ühendriikide president. See tähendab maailma kõige võimsama riigi juht ja sisuliselt läänekristliku tsivilisatsiooni esipersoon. Alates presidendiks valimisest on ta aga regulaarselt deklareerinud, et teda huvitab ainult Ameerika, mitte Lääs tervikuna.

Niisuguse positsiooniga võib nõustuda või mitte, kuid see, mida tema teeb või arvab, on igal juhul tähtis. Kui ta kohtub ühe teise riigi juhiga, kes maailma mastaabis kujutab endast Lääne peamist oponenti, nn väärtusvaenlast, kes viimastel aegadel esitleb ennast uue superjõuna, kes tahab üha enam globaalsetes asjades kaasa rääkida, on kokkusaamise tulemustel suur arengupotentsiaal ükskõik mis suunas.

Trumpi saamine presidendiks vapustas paljusid, aga vasakliberaalidele oli see lausa šokk. Ka parempoolsed ja konservatiivsed poliitilised jõud tunnevad ennast viimastel aegadel üha ebakindlamalt, sest ei saa enam aru, mis ikkagi toimub. Võib-olla on liiga vähe panustatud võimalusele, et Ameerika välispoliitika kujundajad läksidki teadlikult välja šokiteraapiale. Eelmine nn pöörast venda esindav Ameerika president, kellelt võis kõike oodata, oli president Richard Nixon. Kuna ajad on keeruliseks kätte läinud, tuli vinti veelgi juurde keerata ja leida veel pöörasem president.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
uskmatu-toomas
5 aastat tagasi

Venemaast ja Putinist on tehtud koll kes vassib,valetab ja kohe kohe ründab!Teisest küljest ega Putin ka mingi kullapai ole aga paljud asjad mis venemaale etteheidetakse toimunuks need läänes loetaks vägagi demokraatlikuteks.Kas see pole suur kahepalgelisus ? Venemaast mille majanduslik potentsiaal on võrdne Itaaliaga,keda püütakse kottida majanduslikult,kelle piiride äärde on koontatud NATO väed loetakse ohuks kogu läänele.Samas maailma tegelik suurjõud omab baase kõigis maailmajägudes,manipuleerib valitsustega prääniku ja piitsa abil ! On kaks võimalust kas lääs hakkab venemaaga suhtlema ja teatud mõttes venemaad arvastema või suurte ponnistustega vahetatakse Putin välja kellegi mister X vastu kelle käsi vajutabki tuumanuppu ! Ei pea olema… Loe rohkem »