31

Vabaerakonna saadikud uurivad Lääne maakonna kokkukuivamise küsimust

Kaire Reiljan

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Andres Ammas 2016-11-21 (2)

Läänemaalt riigikokku valitud Vabaerakonna liige Andres Ammas andis riigihaldusministrile üle arupärimise Lõuna-Läänemaa eraldumise kohta. Foto arhiiv

Vabaerakond on esitanud riigihaldusminister Mihail Korbile arupärimise, küsides, millest lähtub Vabariigi Valitsus maakondade piiride muutmise otsust langetades.

Ajaloolise Lõuna-Läänemaa omavalitsused ehk Läänemaa Lihula ja Hanila vald ning praeguse Pärnumaa Koonga ja Varbla vald on ühinemas ning seniste vallajuhtide kokkuleppel võiks moodustuv haldusüksus edaspidi kuuluda Pärnu maakonna koosseisu. „Meie arvates nii tõsiste võimalike tagajärgedega otsust maakondliku kuuluvuse kohta, kui seda on Lõuna-Läänemaa küsimus, pole seni haldusterritoriaalse reformi käigus valitsuse ees seisnudki. See on nii küsimus ajaloolisest identiteedist kui ka küsimus otstarbekatest maakondade proportsioonist üleüldse, samuti küsimus seniste suhtlusvõrgustike lõhkumisest,“ ütles Vabaerakonna fraktsiooni liige Andres Ammas.

Ammas nimetas riigihalduse ministrile esitatud arupärimist üle andes, et praeguse plaani järgi liitudes väheneb mandri-Eesti väikseima maakonna, Läänemaa territoorium tubli veerandi võrra ja elanike arv väheneb 15% võrra ja territooriumilt suurim Pärnumaa saab veel suuremaks. „Nii Lääne maavanem kui ka märkimisväärne osa läänlastest on arvamusel, et moodustuv omavalitsusüksus peaks kuuluma Lääne maakonna koosseisu,“ ütles Ammas.

Lihula ja Hanila vald on põline Läänemaa osa, Varbla ja Veltsa (osa praegusest Koonga vallast) valla viis ajalooliselt Läänemaalt Pärnumaa koosseisu nõukogude võim Eestis oblasteid moodustades.

Maakondliku kuuluvuse lõplik otsustusõigus on Vabariigi Valitsusel. Vabaerakond küsib riigihalduseministrilt, millest lähtub Vabariigi Valitsus maakondade piiride muutmise otsust langetades? Milline osa on selliste otsuste langetamisel senisel ajaloolisel identiteedil? Kui suurel määral kavatsetakse arvestada senise maakondliku halduskorralduse proportsionaalsuse põhimõtet?

Samuti soovivad saadikud teada, milline roll on Eesti tulevases haldusjaotuses maakonnal; millal langetab valitsus otsuse maavalitsuste tuleviku osas ning milliste struktuuride vahel ja kuidas jaotuvad maavalitsuste kaotamise korral maavalitsuste senised funktsioonid.

Saadikud küsivad ka, kuidas arvestab valitsus Kohanimenõukogu soovitusi uute omavalitsusüksuste nimede osas ja kuidas on Lääneranna nime valikul arvestatud Rahandusministeeriumi haldusreformi kodulehel esitatud uue nime valimise põhimõtetega (https://haldusreform.fin.ee/2016/12/kuidas-valida-uue-valla-voi-linna-nime/#more-2720)?

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Mees Metsikust Läänest
Mees Metsikust Läänest

Kui kohalikke vallajuhte vaadat, siis nüüd asendub Lõuna-Läänemaa Põhja-Pärnumaaga. Või moodustatakse üldse Kagu-Virtsu maakond…

Johannes+Tuudilt
Johannes+Tuudilt

Rahvasevahelises keelepruugis on Lääneranna väga ebaõnnestunud valik. Oskab keegi Lääneranna saka või inglise päraselt hääldada? Kuidas leiab välisturist Lääneranna guugeldades, ikka selge valik – Lihula.

nimi
nimi

Lihula on keeleliselt palju ilusama kõlaga ja konkreetsem nimi kui lohisev täppidega liitsõna Lääneranna.

hanilast
hanilast

nimekomisjon on selgelt öelnud oma lehel, et
“Esimesed valikud: vanad kihelkonnanimed, vallakeskuse nimi”

Miks Lihula ei sobinud? Suurim vald elanikelt, konkreetne ja väga vana ja tuntud vallakeskus.

hanilast
hanilast

Lääneranna nimes pole mingit identiteeti. Kus see üldse on, kuskil Noarootsis või Saaremaal küsib suvakas inimene.
Lihula puhul pole küsimuski, iga eestlane teab millest jutt.
Ei mõista, mis krdi kompromiss see nüüd siis on ja mingi oma ego upitamine, et kui juba oma nimi kaob peab kõigil kaduma.
Olgu mainitud, et Lihula jääb keskuseks niikuinii selles vallas.

Indrek
Indrek

Sa eksimas…elasin pea 15 a võrumaal ja seal ei tea Lihulast enamik inimesi midagi…Teavad väga hästi Virtsu ja teavad, et seal on ka Matsalu…aga Lihula ei…

naljatilk
naljatilk

unesnõduja on naine ja ta loebki- meeste mune, sest noil on 4, naistel vaid- 2! ja kui vastata ei mõista, on vastus lihtne– jooo vähäm! a kus sa saad, kui teema tuline, eriti… meestele (neil ju mune rohkem kah!)… nali!

Indrek
Indrek

Just Just….arvan ka, et Unesnôiduja on naine ja vist vanatüdruk.

Unesnôiduja
Unesnôiduja

Oh teid ônnetuid… Unesnôiduja on rohkem mees kui teie kaks kokku (irw).

Mati
Mati

Tubli, Andres! Võidelge, sest mis kamarajura siin käib. Peksaril ja Toosil pole ka patriotismiraasugi kahjuks.

Unesnôiduja
Unesnôiduja

Toosil on suva, ta pole läänlane. Nii nagu Nigula Lôhmuski. Tänu neile kahele laguneb ka Läänemaa (ja läänlased ise paraku vahivad mokk töllakil pealt).

Indrek
Indrek

Kuule to Unesnôiduja, kui sa vôtad nôuks Toosli ja Lõhmust sedamoodi sôimata, siis tee seda oma nime alt. Ah et ei julge? Oled ühe munaga mees?

Unesnôiduja
Unesnôiduja

Pole ma sôimanud. Joo vähem.

Indrek
Indrek

Kahjuks ei joo ma üldse ja ka ei suitseta…

Äraspidi
Äraspidi

Seaduseandja küsib täidesaatjalt, mis riigis toimub. Jaburus kvadraadis.

seltsimehed
seltsimehed

hakkaks ikka algusest peale ja esitage küsimus valitsusele, mis hea eest kingitakse vankadele suur tükk eestimaast-narvatagune ja petserimaa ja kas see on seaduslik ja mida arvaks Jaan Poska nendest kinkijatest promenaadil jalutades

Eesti+Vabaks
Eesti+Vabaks

Aga võtaks Ukrainast eeskuju. Seal oli ju ka umbes nii, et 30 pikka aastat Ukrainale kuulunud Krimm tegi referendumi ja lahkus Venemaale. Mispeale Ukraina kuulutas Krimmi elanikud Fashistideks ja EU kehtestas sanktsioonid.
Meie puhul siis loobuksime Pärnumaa kaupade ostmisest, ei läheks Pärnusse randa, raiuksime läbi elektriliinid, no ja selle Kasari sillaga võiks ka 1-0 teha.
Äkki suudaks isegi NATO kaasa meelitada…

wpDiscuz