4

Lugeja küsib, konsultant vastab: kas saab nõuda poes muusika vahetamist?

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Jõululaat

Jõulud on rõõmuaeg, kuid rõõmuga ülepingutamine võib kaasa tuua vastupidise efekti. ARHIIV

 

Lugeja küsib: Töötan kaupluses, kus terve detsembrikuu mängivad taustaks ühed ja samad jõululaulud. Ei jaksa seda enam kuulata ja igasugune jõulurõõm on kadunud. Kas ma saan tööandjalt nõuda muusika vahetamist?
 
Vastab Mari-Liis Ivask, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Töökoha taustamuusika valikut õigusaktid konkreetselt ei reguleeri. Tavaliselt ei mängi kaupluste taustamuusika ka nii kõvasti, et see kahjustaks inimese kuulmist. Küll aga võib taustamuusika olla inimese jaoks täiendavaks stressi allikaks, sest segab keskendumist ja väsitab.
 
Muusikal on tavaliselt meelelahutuslik eesmärk. Samas võib see aga muutuda ebameeldivaks müraks, kui meil ei ole võimalik kontrollida, mis muusikat me kuulame või millal me seda teeme– näiteks taustamuusika tööl või kodus naaberkorterist kostev muusika. Kui töötaja tunneb, et tasutamuusika töökohal väsitab, siis tuleks sellest anda tööandjale märku ja otsida koos võimalusi probleemi leevendamiseks. Kui sama mure on mitmel töötajal, siis võiksid töötajad pöörduda tööandja poole koos, et tööandja mõistaks paremini probleemi ulatust. 
 
Ühest küljest on arusaadav, et tööandja tahab jõuluajal kaupluses jõulumuusikat mängida. Teisest küljest on arusaadav, et töötaja jaoks muutub see korduvaks ja väsitavaks. Tööandja saab olukorda parandada näiteks läbi järgnevate tegevuste:
 
1.    Muusikat tasub vaheldada. Kui kaupluses mängivad vaheldumisi kaks plaati samade jõululugudega, muutub see üsna kiiresti väsitavaks, eriti arvestades töötajate pikki vahetusi. Vähem aktiivsetel ostuaegadel võiks jõulumuusika vaheldada muu muusikaga.

2.    Tavapäraseid jõululugusid võib vaheldada instrumentaalsete lugudega. Uuringud näitavad, et instrumentaalmuusika aitab paremini keskenduda ja segab töötajat vähem.

3.    Vajadusel võiks keerata muusikat vaiksemaks, et taustamüra ei oleks liiga vali.

4.    Võimalusel vaheldada tööd nii, et töötaja saaks vahepeal ka vaikuses töötada või anda lisavõimalust pidevast mürast puhkamiseks vaikuses.

5.    Pidada töötajatega koos nõu, mis konkreetselt segab ja väsitab ning kuidas muret lahendada võiks.

 

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Agu
Agu

palu teistsugune jõulumuusika plaat panna ja asi korras ju, või ära kuula siis nii pingsalt. Mõtle millelegi ilusale parem 🙂 keda kotib mingi muusika

Alma
Alma

Miks ei võiks olla lihtsalt vaikus, mind häirib igasugune muusika

Tont.
Tont.

Om äärmiselt silmakirjalik tulu saamise nimel lasta kuu aega jõulumuusikat! Vahelduseks võiks tõesti Onu Bellat kuulata.

juss
juss

nii saladuskatte all, et jõululaule ja muusikapalu on rohkem kui tuhat!

wpDiscuz