President Ilvese Ärma talu pidi EAS-ile 190 392 euro suurusest toetusest tagasi maksma vaid kümnendiku

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Kersti Kaljulaid ametivanne Peeter Langovits09

Toomas Hendrik Ilves. Foto: Peeter Langovits

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) esitas OÜ-le Ermamaa tagasinõude summas 19 039 eurot, pärast Ermamaa osaniku Toomas Hendrik Ilvese kirjalikku avaldust mitte jätkata toetuse eest rajatud Ärma talu sihipärast kasutamist.

Ilves on tagasinõude riigile tasunud.

Toomas Hendrik Ilves esitas kirjaliku soovi mitte kasutada toetusega rajatud talu alates 1. jaanuarist 2017 sihtotstarbeliselt, mistõttu EAS esitas OÜ-le Ermamaa tagasinõude lähtuvalt EASi juhatuse 30. märtsi 2012 otsusest, mille kohaselt küsib EAS toetuse osaliselt tagasi.

Otsuses arvestati ka asjaoluga, et OÜ-le Ermamaa kuuluv Ärma talu on võõrustanud presidendi ametisoleku aja jooksul arvukalt väliskülalisi ja mitteametlikke külalisi. „Oleme tagasinõude esitamisel lähtunud varasemast EASi juhatuse otsusest ning arvestanud asjaolusid, mille alusel Ärma talu kasutamine turismiobjektina aastatel 2007-2016 oli piiratud,“ sõnas EASi juhatuse esimees Hanno Tomberg. „Tänaseks ei ole ilmnenud täiendavaid punkte, mis tingiks otsuse muutmise.“

OÜ Ermamaa sai 2006. aastal EASi vahendusel Euroopa Liidu struktuurifondidest 190 392 eurot toetust, mis oli mõeldud Viljandimaal asuva Ärma turismitalu arendamiseks. Toetusega saadud vara õnnestus OÜ-l Ermamaa kasutada turismi eesmärgil 17 kuud pärast toetuse otsuse tegemist.

Toetuse saaja esitas 06.11.2007 EAS-ile taotluse, millega soovis muuta äriplaani ja peatada ajutiselt külalistemajas majutus- ja turismiteenuse osutamine. EASi juhatuse otsusega peatati projekti sihipärase kasutamise kohustus kuni presidendi ametiaja lõpuni. Lisaks soovis president Toomas Hendrik Ilves võtta kogu objekti presidendi ametiajaks üürile.

Toetuse saaja palus nimetatud tingimusliku kokkuleppe pikendamist 5. novembril 2011. aastal, misjärel tegi EASi juhatus 30. märtsil 2012 otsuse, et hiljemalt 1. jaanuarist 2017, kui presidendi ametiaeg on lõppenud, jätkub algse äriplaani elluviimine kuni 31. juulini 2020 või kui seda ei järgita, esitab EAS toetuse saajale tagasinõude.

OÜ Ermamaa osanik ja ametlik esindaja Toomas Hendrik Ilves esitas 10. oktoobril 2016 EAS-ile avalduse, milles ta kinnitas soovi mitte jätkata Ermamaa äriplaani järgimist.

Ilves tasus tagasinõutud summa 12. oktoobril 2016

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
xerxes
7 aastat tagasi

Töesti, suurepärane mõtte maksta ainult kümnendiku iga asjast.

Irwq
7 aastat tagasi

Maksumaksjatele lasti jälle kõrge kaarega krae vahele ! Meenub mingi reklaam-makse tasub maksta (megairw)

juss
7 aastat tagasi
Reply to  Irwq

Sul hea meel, jäid kuivaks?

rantjee
7 aastat tagasi

rahva arvelt

Mida...
7 aastat tagasi

…te kiunute, hr. THI oli väärt president, vanale kommule makstakse samuti, aga sellest vinguviiul vaikib.

kodanik
7 aastat tagasi

Sellest Ilvesest ei tahaks küll enam midagi kuulda,sai nii suure lahkumiskompensatsiooni ja elu lõpuni makstakse mitte millegi eest peaaegu 4000. eurot palka ja ikka veel vähe,oh õudust,kui kaua peab tööinimene veel neid kõiki toitma.

Jep
7 aastat tagasi

Ja selle kymnendiku või veel rohkem saab hàrra tagasi lahkumishyvitisena! Aga noh, kòik teavad, nàevad aga……on pimedad! 🙂

zx
7 aastat tagasi

Ilves einevalt Veberist olija on prestdent.

maamutt
7 aastat tagasi

Kas Jürgen Veber peab ka ainult 10 % tagasi maksma ? Või kõik 100 %, sest tema on “lihtinimene”, mitte ametist lahkunud President !?

jj
7 aastat tagasi

EAS on ennegi teatud inimeste suhtes erapoolik olnud.