PERH tõrjub mammograafiabussi Läänemaalt välja

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

mammograaf haigla

Läänemaa haigla mammograafiakabinet. ARVO TARMULA

Kuigi Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) ostis Läänemaa haiglale mullu suvel mammograafiakabineti, käib Haapsalus endiselt ka mammograafiabuss.

Peamiselt käivad bussis rinnavähi sõeluuringule kutsutud naised. Läänemaa haigla ravijuhi Kai Tennisbergi sõnul võivad kutse saanud naised tulla ka nende kabinetti sõeluuringule. See on naistele tasuta nii bussis kui ka kabinetis.

Topeltteenuse toimimist selgitas haigekassa asjaoluga, et leping ASiga Mammograaf on sõlmitud 2014. aastal ehk ajal, mil  Läänemaa haiglas mammograafi veel polnud. Leping lõpeb 30. juunil 2018. 

„Läänemaa naistel on väga head võimalused rinnavähi sõeluuringul osaleda, sest valida saab kahe teenuseosutaja vahel,” ütles haigekassa kommunikatsioonitalituse juht Kertu Eensaar.

Läänemaa haigla ravijuhi Kai Tennisbergi sõnul suudab nende mammograaf asendada mammograafiabussi ja on patsientidele mugavam. „Haigla kabinet on mugavam, ei pea arvestama, millal buss tuleb,” ütles Tennisberg.

Tavaliselt peatub mammograafiabuss Haapsalus üks-kaks korda aastas, tänavu ühe korra. Haigla mammograafiakabinet töötab iga päev. Haigla radioloogiatehnikud on saanud sellekohase väljaõppe. Haigla mammograafiakabinetti satuvad inimesed peamiselt kas naistearsti või perearsti kaudu.

Tennisbergi sõnul ei ole tegemist haigekassa raha pillamisega: ei Mammograaf ega Läänemaa haigla saa raha kätte enne, kui uuring on tehtud.

„Haigekassal on raha poolest ükskõik,” ütles Tennisberg.  „Ükskõik pole aga firmadel, kes seda teenust pakuvad.”

Läänemaa haiglale ostis 110 000 eurot maksnud mammograafiakabineti PERH mullu augustis.

Et võimaldada patsientidele kodukohast lahkumata tänapäevaseid terviseuuringuid, sõidab Eestis ringi kaks mammograafiabussi: Mammograaf ASi oma Põhja-Eestis ja Eesti vähiliidu oma Lõuna-Eestis.
ASi Mammograaf juhatuse liige Silver Raudsepp ütles, et aasta-aastalt on uuringute arv kasvanud. Mullu käis nende mammograafiabussi uuringuil üle 5400 naise.

Selle aasta leping on veel sõlmimata, aga haigekassa eelduse kohaselt on Mammograaf ASi selle aasta maht 11 730 ravijuhtu, Läänemaa moodustab sellest kümnendiku. Ühe rinnavähiuuringu eest maksab haigekassa umbes 26 eurot.

Tänavu on tervise arengu instituut saatnud rinnavähi sõeluuringu kutse 1956, 1958, 1960, 1962, 1964 ja 1966 sündinud ravikindlustatud naistele. Mammograafiabuss on tänavu Haapsalus kuu aega, märtsi keskpaigani.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments