Liivi ja Jõgisoo ümbruskonna ajaloost ilmus mahukas raamat

Lehte Ilves

lehte@le.ee

Jõulude eel ilmus trükist ajaloolase Robert Nermani koostatud mahukas ja faktirohke raamat „Liivi ja Jõgisoo ümbruskonna ajalugu”.

Peaaegu 500 leheküljega  kogumik algab muinasajaga ja jõuab välja 2014. aastasse. Teos käsitleb selle kandi haridus- ja kultuurielu, kolhoosiaega ja iseseisvuse taastamist. Raamatus on ümbruskonna külade kaardid, eesti- ja ingliskeelne kokkuvõte ning nimeloend.

Raamatu koostamisel on määrav osa Liivi  naisseltsi eestvõttel endise koolimaja ajalootuppa koondatud ajaloomaterjalil ja fotodel. Fotosid ja arhiivimaterjale aitasid enda ja Saksamaa arhiividest muretseda Liivi mõisnike järeltulijad Margarethe von Ungern-Sternberg ja tema poeg, Mainzi ülikooli meediakooli professor Hartmuth Jahn, ütles Liivi naisseltsi liige ja ajalootoa algataja Kati Läll.

Ajaloolasele Robert Nermanile (10. veebruar 1946 – 1. veebruar 2015) jäi Liivi ümbruskonna ajalooraamatu koostamine viimaseks tööks. Oma eluajal jõudis ta avaldada 19 raamatut ja üle 400 pikema artikli, peamiselt käsitlesid need Tallinna eeslinnade aja- ja kultuurilugu, muinsuskaitset ja linnaehituse probleeme.

Liivi ajalooraamatu pühendas autor oma abikaasale, Liivi lähedalt Mõrdu külast pärit  Annele, kes viimistles pooleli jäänud käsikirja raamatuks.  Raamatu väljaandmist toetasid kohaliku omaalgatuse programm, Eesti kultuurkapital, Kullamaa vallavalitsus ja annetajad.

Raamat on müügil Liivi raamatukogus, raamatu esitlus tuleb 19. juunil kl 13 Liivi endises koolimajas.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments