Läänemaa ühisgümnaasium ootab kõiki muuseumisse

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Läänemaa ühisgümnaasiumi avaaktus

Läänemaa ühisgümnaasium. Arvo Tarmula foto

19. detsembril 1918 alustasid tegevust Haapsalu poeglaste gümnaasium ja Haapsalu tütarlaste gümnaasium.  Seega on käes järjekordne sünnipäev: 97 aastat eestikeelset gümnaasiumiharidust Haapsalus.

Seoses eestikeelse gümnaasiumi 97. aastapäevaga on kõik huvilised oodatud Läänemaa ühisgümnaasiumi muuseumisse esmaspäeval, 21. detsembril kell 10-14. Muuseum asub koolimaja neljandal korrusel.

12. klassi  sotsiaalsuuna õpilased Kertu Ilves ja Laura Raadik on kujundanud stendi kooli ajaloost. Esindatud on kõigi vilistlaste nimekirjad, hulk fotomaterjali, trükiseid ja esemeid kooli ajaloost. Muuseum on tänulik igasuguse kaasabi eest.

Aja jooksul on Haapsalu eesti gümnaasiumid kandnud erinevaid nimesid: Haapsalu poeglaste gümnaasium ja Haapsalu tütarlaste gümnaasium (1918-1919), Haapsalu segagümnaasium (1919-1920), Läänemaa I Eesti segagümnaasium (1920-1923), Läänemaa ühisgümnaasium (1923-1938, 2013-), Haapsalu gümnaasium (1937-1940, 1941-1944, 1995-2013), Haapsalu keskkool (1940, 1944-1945), Haapsalu I keskkool (1945-1995), Ferdinand Johann Wiedemanni nimeline Haapsalu keskkool (1990-1993), Haapsalu Wiedemanni keskkool (1993-1995) ja Haapsalu Wiedemanni gümnaasium (1995-2013).

Haapsalu kooliajalugu on olnud kirju ja vaheldusrikas. Võimalik, et see pole alati meeldinud inimestele, kes on olnud muutuste keerises. Samas  on meil põhjust olla Haapsalu gümnaasiumihariduse ajaloo üle uhked. Vaatamata kodulinna väiksusele on siinsete koolijuhtide, pedagoogide, õpilaste ja vilistlaste panus Eesti haridusellu ja ühiskonna arengusse olnud märkimisväärne. Sõltumata riigikorrast on meie õpilasi iseloomustanud loomingulisus, õpitahe ja isamaa-armastus.

1942.  aastal  20. humanitaarlennu lõpetanud Venda Sõelsepp on meie koolimaja kohta loonud järgmised read:

Mu mälus kõrgud, Tempel Valgemüüriline,

Su kaugest puudutusest helgemaks saab hing.

Kedagi ei tohi unustada, ükski väärt tegu ega hetk ei tohiks vajuda unustuse hõlma. Kui tunnete, et sooviksite tulla ja jagada meiega oma meenutusi koolist, olete teretulnud.

Kooli ajaloo lühiülevaade paikneb Läänemaa ühisgümnaasiumi koduleheküljel:

http://www.lyg.edu.ee/info/gumnaasiumiharidus-haapsalus/ajalugu/

Vilistlaste nimekirju saab lugeda siit:

http://www.lyg.edu.ee/info/gumnaasiumiharidus-haapsalus/vilistlased/

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Bruh
11 kuud tagasi

bruh