Hea valimistava viimane “autahvel”: hirm, jälestus ja mutikeste hullutamine

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Selle valvenädala saak on oma kesisuses tasavägine, ent tipus püsib ikka Keskerakond ja kaks päeva on veel minna.

Hea valimistava iganädalasel “autahvlil” hindavad vabaühenduste liidu EMSL valvurid kandideerijate tegusid, mis lähevad nende meelest enim vastuollu ausa, õiglase ja sisuka valimisvõitluse põhimõtetega. Hindeid antakse skaalal 1–5, kus 5 tähistab halvimat, suurima mõjuga rikkumist. Seekord osalesid hindamises Hille Hinsberg, Juhan Kivirähk, Kaarel Tarand, Marek Reinaas, Margo Loor, Sergei Metlev ja Toomas Mattson.

4. koht: Reformierakond maksis kinni pensionäride peo valimisjaoskonna kõrval – 2,8

Nädalavahetusel Kuressaares peetud traditsioonilist pensionäride sügispidu rahastas ja tervitas seekord Reformierakond, mida ei mainitud ürituse reklaamis. Lisaks toimus pidu majas, kus samal ajal töötas eelhääletamiseks valimisjaoskond.

Hille Hinsberg peab tegu ilmselgeks valijate mõjutamiseks: “Täiesti lubamatu, et peo tegelik korraldaja jäeti mainimata; samuti ületab piiri toimumiskoht – see loob otsese seose, et pidulistelt eeldati vastuteenet.” Margo Loor nimetab Reformierakonna käitumist petuturunduseks, kuna tegeliku toetaja peitmine aitab poliitreklaami paremini vastu võtta.

2.–3. koht: Narva pensionärid said koos jõulutoetusega valimisreklaami – 3,0

Narvas saabusid jõulud juba 2. oktoobril, kui ühes 20-eurose jõulutoetusega viidi väheliikuvatele pensionäridele koju kätte keskerakondlasest sotsiaalabiameti juhataja Galina Vologdina valimiskalender. Hea valimistava ei luba ametnikel tööajast kampaanias osaleda.

Margo Loor märgib, et kuigi pole teada, mida kalendri andmise juurde räägiti ja kellele seda täpselt jagati, on tegu selgelt valimistava rikkumisega, lisaks veel kaitsetuma grupi suhtes, kuna kodusolevad vanainimesed ei pruugi mõista endaga manipuleerimist.

2.–3. koht: Anonüümkiri Vilja Savisaar-Toomastist – 3,0

Põhja-Tallinna postkastides levitatud kakskeelne anonüümkiri heidab Vilja Savisaar-Toomastile ette, et on mehest ja Keskerakonnast lahkumise järel Savisaare nime edasi kasutades ning europarlamenti jäädes oma valijaid nii petnud, reetnud kui ka petab tema poolt hääletajaid edaspidigi.

Hea valimistava järgi hoidutakse valijate hirmutamisest ning keskendutakse poliitikale, mitte isikuomadustele. Samuti esitatakse oma vaateid avalikult, mitte anonüümselt.

1. koht: Edgar Savisaar hirmutab parempoolsete võidu korral hinnatõusuga – 3,1

Edgar Savisaar hoiatas oma kirjas Lasnamäe valijaile, et Ansipi valitsuse erakondade valimisvõit toob kaasa hinnatõusud, kaovad tasuta ühistransport, mitmed soodustused ja lõpetatakse munitsipaalmajade ehitus.

Ehkki argumentideta hirmutamine on taunitav, mida tegi vastassuunal hiljuti ka Eerik-Niiles Kross, kiidab Margo Loor Savisaart vähemasti oma nime ja värvide all oma programmiliste teemade kajastamise eest. Siiski leiab Loor, et kui plakatitel on keeruline argumentide esitamist nõuda, siis postkastimaffia tegevus on seda negatiivsem, et A4 paberile mahuks kenasti ka põhjendused.

Sergei Metlev peab Savisaare kirja lisaks hirmutamisele ka valijate lollideks pidamiseks: “Härra linnapea kasutab nahaalselt paljude venekeelsete inimeste vähest teadlikkust ja isoleeritust Eesti inforuumist, et kujundada endale päästja kuvandit.”

See oli viimane edetabel, ent teated valimistava rikkumisest on oodatud edaspidigi valimistava@ngo.ee. Kampaania kestab veel kaks päeva ja küllap tüki kolmandatki.

Urmo Kübar
vabaühenduste liit EMSL

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
jordans for women
jordans for women

You need to take part in a contest for one of the greatest blogs on the internet. I will advise this site!
jordans for women http://jordansfyek.blogger.hu/2013/11/29/air-jordan-1-i-retro-red-white-black

jordans outlet
jordans outlet

Oh my goodness! an astounding write-up dude. Thank you Even so I am experiencing problem with ur rss . Do not know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss issue? Everyone who knows kindly respond. Thnkx
jordans outlet http://www.bikerlife.co.uk/community/blogs.php?action=show_member_post&ownerID=3483&post_id=4034

cheap jordans free shipping
cheap jordans free shipping
replica designer gucci belts
replica designer gucci belts

Awesome transaction super fast shipping. Extremely happy
replica designer gucci belts http://www.yonka-men.com/Gucci-Belts/

klband.com
klband.com

コンテンツを作る作業に加担するのも好き雑誌のインタビューを受けるのもその一つそして、一人で出来るメディアとしてBlogを選び、
klband.com http://klband.com

hufbrigd
hufbrigd

Most of these hufbrigd http://adf.ly/6249830/banner/hufbrigd.smskeys.com are generally tremendously very it is easy to produce it multitudes of procedures…I might certainly endorse you receive try(: Just one bad thing is this mine came up a tad to successfully little nevertheless that still doesn’t necessarily cease all of us through providing all of them.

Ray-Ban Tech RB3499 Polarized 004/9A
Ray-Ban Tech RB3499 Polarized 004/9A

0 with win over Nets
Ray-Ban Tech RB3499 Polarized 004/9A http://www.cloudsummit.net/20/ray-ban-outlet-online-farnoosh-torabis-money/

beats by dre
beats by dre

Sunt toate faine. Cred los angeles totusi cel in nessun caso super fast si bun una s-a parut statusdetect. com. Parerea mea.
beats by dre http://www.gitestautavel.com/beatsbydre.html

vibram clearance
vibram clearance

Grooveshark set it up a terrible disease that will forced my family for you to reformat our >12 four week period aged mobile computer and from now on it doesn’t work exactly the same. It had been some sort of bug factor but I have observed other individuals say the similar upon different community forums.
vibram clearance http://www.internationalevents.com.au/resources/imges/index.asp?id=12

Black Pony Christian Louboutin Ankle Boots 100mm
Black Pony Christian Louboutin Ankle Boots 100mm
Grundrechtstrger sind alle Deutschen. Art. 19 III GG ist dem Wesen des Art. 8 GG nach anwendbar: Juristische Personen knnen Veranstalter von Versammlungen sein, an denen sie mangels physischer Existenz nicht teilnehmen knnen. Das Recht des Orts wiederum berechtigt nicht zur Inanspruchnahme von Grundstckseigentmern. Problematisch ist, ob der Weg hin zur Versammlung auch in den Schutzbereich fllt. Auswirkungen hat diese Frage auf die Anwendbarkeit des Polizei und Ordnungsrechts. 8 GG ein: Sich gegen Zwangs und Erkennungsmanahmen zu schtzen, ist nicht versammlungsspezifisch, sondern nach Art. 2 GG zu beurteilen.[3]Nach anderer Ansicht liegt zwar ein Eingriff vor, dieser ist aber jedenfalls gerechtfertigt;… Loe rohkem »
wpDiscuz