1

Iga kümnes läänlane on tarbinud narkootikume

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Läänemaal on Eestis enim inimesi, kes on korra elus proovinud kangeid narkootikume, samas on meil keskmisest poole vähem korduvtarvitajaid.

Läänlastest 8% on korra elus proovinud teisi uimasteid peale kanepi (näiteks ecstasy’t, amfetamiini, kokaiini, heroiini), 2% läänlastest on neid narkootikume tarvitanud korduvalt, selgub tervise arengu instituudi 2011. aasta postiküsitluse teel tehtud uuringust.

Läänemaa tõstavad Eestis esirinda mehed, kellest 11,6% on korra elus uimasteid proovinud.

Teisel kohal on Valgamaa mehed 10,4 protsendiga, Harjumaal on ühe korra narkootikume proovinud mehi 8,4 protsenti, Eestis keskmiselt 6,9 protsenti kõigist meestest.

Rohkem kui Eestis keskmiselt (4 protsenti) on ühekordseid narkootikumitarbijaid ka Läänemaa naiste seas — 4,8 protsenti.

Läänemaa tervisedenduse koordinaator Hele Leek–Ambur rääkis, et proovijaid mehi on palju, sest Läänemaal on palju töötuid või vaeseid mehi, kes on sunnitud otsima tööd mujal.

„Sellega kaasneb stress, pinge, ta on altim ära proovima,” sõnas Leek–Ambur.

Kõige enam ongi uuringu järgi uimasteid tarvitanuid 25–34aastaste hulgas.

Üle ühe korra on aga narkootikume tarbinud vaid 2,2 protsenti läänlastest, Eestis keskmiselt on korduvtarvitajaid 5 protsenti, Ida–Virumaal enim — 8,3 protsenti.

Mitte kunagi ei ole kangeid narkootikume kasutanud 90 protsenti läänlastest.

Läänemaa on ainuke maakond, kus narkootikumide hankimist lihtsaks pidajaid on rohkem (10%) kui narkootikumide hankimist võimatuks pidajaid (8,6%).

„Mulle küll ei tundu, et Haapsalus oleks kättesaadavus lihtne, pigem vastupidi,” ütles Lääne prefektuuri kriminaalpolitsei juht Andrei Taratuhin.

Taratuhini sõnul oli pilt Haapsalus kaks aastat tagasi, mil uuring koostati, teistsugune kui nüüd — vahepeal on palju narkokuritegusid avastatud.

„Tarbijad on kohalikud, aga kust nad hankinud on,” ütles Taratuhin, kelle sõnul saadakse narkootikumid tihti näiteks Tallinnast.

Leek–Amburi sõnul ütlevad noored ise, et kättesaamine ei ole probleem, aga need kaubalaadungid tulevad tõesti Tallinnast või Narvast.

Eesti narkovõõraim maakond on Saaremaa, kus 98 protsenti rahvast pole kangeid narkootikume tarbinud.

Ka ühekordseid kanepiproovijaid on Läänemaal rohkem ning kanepi korduvtarvitajaid vähem kui Eestis keskmiselt.

Tervise arengu instituudi üle–eestilises paikkonna tervisemõjurite uuringus küsitleti elanikke vanuses 15–70, vastas 4239 inimest.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
jah
jah

valitsus pole milleski süüdi, ikka on süüdi tööpuudus, et narkokaubalaadungid meil levivad

wpDiscuz