Viirushaigused kimbutavad läänlasi

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Pereõde Karin Kumel taunib haigena tööl käimist. Foto: Arvo Tarmula
Pereõde Karin Kumel taunib haigena tööl käimist. Foto: Arvo Tarmula

Läänemaal on hüppeliselt kasvanud haigestumine ülemiste hingamisteede viirushaigustesse.

Kui jaanuari kolmandal nädalal registreeriti Läänemaal 106 haigestumisjuhtu, kellest 48 olid lapsed, siis eelmisel nädalal oli haigestunuid juba 229, neist 108 lapsed. Terviseameti andmeil oli Läänemaal haigestunuid keskmiselt pea kaks korda rohkem kui Eestis keskmiselt.

Terviseameti Haapsalu esinduse epidemioloogia spetsialist Lea Kiis ütles, et Läänemaa suuremas haigestunute arvus ei ole midagi erakorralist. “Haigestumise tippaeg võib saabuda erinevatesse piirkondadesse erinevalt,” ütles Kiis. “Mõnes piirkonnas on see veel tulemas.”

Haapsalu linna algkooli lastest puudus sekretär Kaja Peetrise sõnul teisipäeval 48 last 240st. Puudujate hulk on poolesaja õpilase ümber teist nädalat.
“Üle-eelmise nädala lõpus hakkasid lapsed haigeks jääma,” ütles Peetris.
Kooli õpetajad ja tehniline personal on praegu rivis.

Haapsalu sanatoorse internaatkooli lastest puuduvad sel nädalal lausa pooled. Taoline olukord kestab direktor Jaak Paesülla sõnul juba pikalt. “Varsti hakkavad esimesed haiged tagasi tulema,” ütles Paesüld. Mõned lapsed on tema sõnul terveks saanud mõne päevaga, teistel võtab paranemine paar nädalat.
Sanatoorse internaatkooli pere on keerulises olukorras, kuna õpilased puutuvad internaadis üksteisega palju kokku ja viirused levivad kergesti.

Haapsalu Tõrukese lasteaia juhataja Lilia Paesüld ütles, et suurem haigusega kojujäämine algas esmaspäeval. Teisipäeval puudusid lasteaiast laias laastus pooled lapsed – suurematest veerand, sõimes üle poolte. “Õnneks on praegu kõik töötajad terved,” ütles Paesüld.

“Haigeid on väga palju,” sõnas perearst Andri Meriloo pereõde Karin Kumel. Haigete hulga tõus kestab tema sõnul kolmandat nädalat ja haigestutakse perekonniti: vanemad, lapsed, imikud. Sümptomiteks on haukuv köha ja kõrge palavik – 38–39 kraadi –, mõnel läheb ka kõht lahti.

Pereõde ütles, et haigusega tuleb ilmtingimata koju jääda ja end ravida. “Haiguslehte ei taheta võtta ja viirus levibki,” ei kiitnud ta haigena tööl käimist heaks. Kui vähegi võimalik, soovitas Kumel ka lapsi mitte lasteaeda viia.

Raviks sobivad pereõe sõnul rögalahtistid, kõrge palaviku korral palavikualandajad. Kui palavik on alanenud ja köha endiselt kinni, aitavad Kumel sõnul tõhusalt ka vanad võtted – aurud ja jalavannid. “Antibiootikume me ei taha välja kirjutada – need ei aita,” ütles Kumel. Haigus peaks mööduma nädala-poolteisega, pärast seda saabub nõrkus. Tüsistusi praegu levival viirushaigusel õnneks ei ole.

Neil, kes on veel terved, soovitab Kumel mitte viibida rahvarohketes kohtades. Sageli tuleks pesta käsi ning vahetada koju jõudes riided. Võimalusel võiks vältida laste lasteaeda viimist.

Immuunsüsteemi tugevdamiseks soovitas Kumel punast päevakübarat ja taruvaiku sisaldavaid preparaate, mida on ka väikelaste jaoks, samuti sibulat-küüslauku. “Viimast muidugi lapsed ei taha, aga võib tuppa siia-sinna riputada,” ütles Kumel. Ja muidugi aitab õues viibimine ja sportimine.

Läänemaa haiglas kehtib endiselt palve haigeid tungiva vajaduseta mitte külastada.

6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Nevada
8 aastat tagasi

Very good blog post.Much thanks again. Awesome.

Cordy
8 aastat tagasi
Reply to  Nevada

Haha. I woke up down today. You’ve cheeerd me up!

Orange County health insurance
8 aastat tagasi

Great post.Thanks Again. Want more.

Bubba
8 aastat tagasi

Your posting is abstluoely on the point!

make money online
8 aastat tagasi

I really enjoy the article post.Much thanks again. Keep writing.

aga
10 aastat tagasi

miks siis tervest Läänemaast ei räägita? läänemaa on vaid haapsalu võiiiiiii !!!!!