Politsei: Hoolimine võib päästa elu

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Politsei paneb aastalõpu eel inimestele südamele, et nad hooliksid oma lähedastest ja näitaksid välja rohkem empaatiavõimet ka võõraste suhtes. Hädas oleva inimese märkamine võib päästa tema elu.

Politsei- ja piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakonna arendusbüroo juhi Margus Kotteri sõnul võivad politsei sõnad hoolivusest tunduda tarbetu kordusena, kuid politsei puutub iga päev kokku selle puudumisega. „Õnnetuste kirjeldusi lugedes, liiklusõnnetuste sündmuskohtadel käies ning olukorda hinnates jõuame politseinikena tihti järeldusele, et kui keegi oleks märganud ja sekkunud, poleks inimene hukkunud. Paraku on inimestes endiselt piisaval määral ükskõiksust või usu puudust oma sõna jõusse, et sekkuda ja traagilisi olukordi ära hoida,“ ütles Kotter. „Oleme liiga harjunud hukkunute statistikaga ning ei mõtle sellele, et iga numbri taga on inimene, keda oodati koju. Peaksime rohkem väärtustama inimelu ja mitte ainult oma lähedaste, vaid ka täiesti võõraste, kui seda peaks vaja olema,“ rõhutas Kotter.

Käesoleval aastal on liiklusõnnetustes hukkunud 99 inimest, mida on võrreldes eelmise aastaga 20 võrra enam.

Nii nagu igal aastal, on politsei pühade ajal väljas tugevdatud jõududega ning pöörab erilist tähelepanu liiklusohutusele. Aastalõpupäevadel viiakse suurendatud jõududega läbi operatsioone “kõik puhuvad” ning aastavahetuse jooksul kontrollitakse vähemalt 15 000 juhti. Politseioperatsioonide tulemused näitavad, et 100 juhist on keskmisel 2 tarvitanud alkoholi.

Joobes sõidukijuhtimine on lubamatu ning politsei on karistuste määramisel karm. Joobes juhil võetakse ära juhtimisõigus ning sagedasti on karistuseks arest. Politsei paneb kõigile südamele mitte lubada alkoholi tarvitanud sõpra autorooli. Kahtluse korral tuleb testida kainust alkomeetri abil.

Politsei tuletab meelde, et valdav osaõnnetustest  jalakäijatega juhtub pimedal ajal. Nende ärahoidmiseks tuleb jalakäijatel muuta ennast nähtavaks, kandes helkurit ja võimalikult heledaid riideid. Veenduge, et teil ja teie lähedastel on helkur!

Selleks, et autojuht saaks ohule õigeaegselt reageerida, peab ta sõitma nähtavusele vastava kiirusega ja tagama, et klaasid ja tuled on puhtad. Enne pikemale teekonnale asumist kontrollige üle oma sõiduki tehniline olukord.

Politsei paneb lapsevanematele südamele, et nad tunneksid rohkem huvi, kellega koos ja kus nende lapsed pidutsevad. Kontrollige, kas keskkond ja seltskond, kus teie laps viibib, on ohutud.

Lisaks tuleb meeles pidada, et alkoholijoobes sõpra-tuttavat ei tohi jätta omapäi, sest temaga võib juhtuda õnnetus või ta võib langeda kuriteo ohvriks. Seetõttu soovitab politsei sõprade vahel kokku leppida, kes on „kaine grupijuht“, kelle ülesandeks on peomeeleolus sõpradel silma peal hoida.

Koostöös loome turvalisust!

 

Politsei- ja piirivalveamet

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments