Info toidupakendil muutub kohustuslikuks

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Euroopa Liidu Teatajas ilmus määrus, mis kohustab tulevikus toidupakenditel jagama senisest täpsemat teavet toidu koostise kohta.

Toidupakenditel muutub kohustuslikuks teave toidu energiasisalduse ning rasvade, küllastunud rasvhapete, süsivesikute, suhkrute, valkude ja soola koguse kohta. Seni oli sellise teabe andmine vabatahtlik, selgitas põllumajandusministeeriumi pressiesindaja Indrek Kuus.

"Kuigi jäävad kehtima olemasolevad nõuded, sisaldab määrus ka olulisi uusi nõudeid," märkis Kuus.

Kohustuslik teave tuleb märkida silmatorkavasse kohta, hästi nähtavalt, selgesti loetavalt, seda ei tohi mingil viisil peita, varjata ega katkestada muu teksti või kujunduslike elementidega. Loetavuse nõue hõlmab muuhulgas näiteks ka seda, et tekst peab olema tausta suhtes kontrastne. Lisaks eelnevale kehtestatakse minimaalseks tähemärgi suuruseks 1,2 mm, praegu tähemärgi suurust sätestatud ei ole.

Päritoluriigi esitamise nõue muutub tulevikus kohustuslikuks värske, jahutatud ja külmutatud sea-, lamba-, kitse- ja kodulinnuliha puhul. Euroopa Komisjonile on pandud kohustus analüüsida päritoluriigi esitamise vajadust ka muude toitude puhul, nagu näiteks teised lihaliigid (uluki- ja küülikuliha), piim ja töötlemata toidud. 

Valiku tegemine muutub lihtsamaks ka allergikutele. Pakendamata toitude puhul on kohustuslik esitada allergiat põhjustada võivad koostisosad müügikohas ja pakendatud toitude puhul esitatakse sellised koostisosad koostisosade loetelus sellisel viisil, et nad eristuksid teistest koostisosadest kirjastiili või taustavärvi abil. 

Uued toidu märgistamise nõuded jõustuvad 12. detsembril 2011, kuid need muutuvad kohustuslikuks kolme aasta pärast, toitumisalase teabe nõuded viie aasta pärast.

1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
siis
10 aastat tagasi

kolib suurem osa nn. toidukaubast kaupluste kodukeemia osakonda