Päästeamet koostas generaatorite ohutu paigaldamise ja kasutamise juhendi  

Lääne Elu

info@le.ee

Väike elektrigeneraator kodus lisab kindlustunnet. Foto arhiiv

Päästeameti eksperdid koostasid juhendi, mis on abiks elektrigeneraatori paigaldamisel ja kasutamisel.

„Elektrigeneraator on võimalus elektrikatkestuse ajal tagada oluliste elektriseadmete töötamine. Selleks, et generaatorist niigi kriitilisel hetkel hoopis õnnetus ei sünniks, peab selle paigaldamisel ja kasutamisel silmas pidama ohutusreegleid. Kõige olulisem on läbi vaadata tootja paigaldus-, kasutus- ja hooldusjuhis,“ selgitas päästeameti ohutusjärelevalve ekspert Heikki Rajalo.

Päästeameti koostatud juhendist leiab peamised ohutusnõuded nii hoonesse paigaldatavate ehk statsionaarsete generaatorite kui ka kodumajapidamises kasutatavate generaatorite kohta.

„Juhendi koostamise tingis asjaolu, et hädaolukorraks valmistumisel ja energiakindluse tagamiseks on inimesed hakanud majapidamistesse elektrigeneraatoreid soetama ning päästeamet on saanud hulgaliselt küsimusi, kuidas neid ohutult paigaldada ja kasutada,“ selgitas Rajalo.

Enne seadme ostu tuleb läbi mõelda, kuhu soovitakse generaatorit paigaldada ning kui võimsat generaatorit on vaja. Siseruumidesse mõeldud generaatorid ei talu muutlikke ilmastikutingimusi ja niiskust ning ei sobi seetõttu õue. Samuti tuleb paigaldamisel silmas pidada, et generaatori heitgaasid ei liiguks õhuvooluga õuest siseruumidesse.

Siseruumidesse generaatori paigaldamisel tuleb jälgida, et seade oleks piisavalt kaugel seintest, teistest seadmetest ja kütusemahutist ning paigaldatud omaette tuletõkkesektsiooni. Samuti peavad siseruumidesse paigaldatud generaatori heitgaasid ruumist välja juhtima heitgaasitorustikuga. Elektriühendused generaatori ja hoone elektrisüsteemi vahel peab tegema elektrialal kompetentne isik.

„Generaatori töö käigus tekib vingugaas, nagu sisepõlemismootorite puhul ikka. Seetõttu on väga oluline tagada, et vingugaas ei satuks ega koguneks siseruumidesse. Kuna vingugaas on lõhnatu ja värvitu, tasub lisakindluse mõttes tuppa paigaldada ka vingugaasiandur,“ ütles Rajalo.

Samuti tuleb hoolitseda selle eest, et kõik generaatori kasutajad teaksid, kuidas ohutult generaatorit kasutada ja oleksid kursis, kelle poole küsimuste või tehniliste riketega pöörduda.

Ohutusjuhendi leiab siit https://www.rescue.ee/et/juhend/generaatorite-ohutus

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
koobas
2 aastat tagasi

Suur saavutus Päästeameti poolt. Varjendeid küll pole, kuhu varju minna, aga generaatori kasutamise juhend on.

Oehh
2 aastat tagasi
Reply to  koobas

Mis häda. Iga mees ehitab oma perele varjendi ise ikka. Siin jälle kellegi peale lootma ei tasu küll jääda. Veel vähem näpuga näidata, et näe miks ei tehta ja miks ei anta

En.
2 aastat tagasi

Millal tekib intuitiivne vajadus kinnitada autos turvavöö? Siis kui tajud, et juht on ebakindel/algaja või tee eriti ohtlik. Olen seda sisemist sundi paaril korral tundnud (muul ajal kobab käsi turvavöö järele rutiinist). Umbes sama lugu on siseruumis töötava sisepõlemismootoriga. Kui üldiselt tähtsustakse turvaandurite nõudmist üle, sest reeglina paneb inimene ise valel ajal ahjusiibri kinni, siis bensiinigeneraatori puhul kasutaksin vinguandurit vabatahtlikult. Heitgaasi lekkides ei peatu ju mootor enne kui kogu hapnik otsas. Lähed uudistama, mis viga, ja enne kui arugi saad, on kopsud mürki täis.