Alaealiste vaktsineerimistõendite kehtivus Eestis pikeneb 15 kuule

Lääne Elu

info@le.ee

5–11aastaste laste koroonavaktsineerimine algas 17. detsembril. Foto: Raigo Pajula
Lastel kehtib vaktsineerimispass kauem. Foto: Raigo Pajula

Valitsus pikendab 1. veebruarist alaealiste vaktsineerimistõendite kehtivust 9 kuult 15 kuuni. 15 kuu jooksul pärast vaktsineerimist ei pea alaealised jääma reisilt tulles eneseisolatsiooni ja saavad Eestis osaleda kontrollitud tegevustes tõendi ettenäitamisel.

Veebruarist jõustuvad kogu Euroopa Liidus muudatused, millega lüheneb täiskasvanute vaktsineerimistõendite kehtivus seniselt aastalt üheksale kuule. Täiskasvanud saavad enda tervise kaitsmiseks ja tõendi pikendamiseks ühele aastale teha tõhustusdoosi ja luua endale patsiendiportaalis digilugu.ee uue kehtivusajaga tõendi.

Kuna alaealistele ei ole COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosi seni näidustatud, pikendatakse esmase vaktsineerimiskuuri läbinud alaealiste vaktsineerimistõendi kehtivust Eestis 15 kuule. Tõendi kehtivuse pikendamine võimaldab alaealistel osaleda kontrollitud tegevustes ja saada vabastus reisijärgsest eneseisolatsioonist 15 kuu jooksul alates vaktsineerimiskuuri lõpust. Pikem kehtivusaeg on alaealiste tõendil ainult Eestis. Reisimisel tuleb lähtuda üldisest reeglist, et tõend kehtib üheksa kuud ning täiendavalt kontrollida sihtriigis kehtestatud riigipiiri ületuse järgseid reegleid.

Alaealised uut COVID vaktsineerimistõendit looma ei pea. Muudatuse jõustumisel näeb tõendi kontrollija infot tõendi kehtivuse pikenemise kohta kontrollirakenduses http://kontroll.digilugu.ee. Kevadel arendatakse ka lahendus, mis arvestab tõendi esitaja vanust ning kontrollirakendusse kuvatakse automaatselt vastus, kas tõend kehtib või mitte. Kuna laste tõendite kehtivust pikendatakse vaid Eestis, on oluline, et kontrollimisel kasutataks just Eesti kontrollirakendust, sest teistes kontrollirakendustes selliseid erisusi loodud pole. Tõendeid, mis pole EL digitaalsed COVID tõendid, kontrollitakse neile peale vaadates.

Vaktsineeritud alaealise lähikontakti korral jääb karantiinist vabastuse perioodiks üheksa kuud ehk 270 päeva. Kui seni olid vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed koroonaviiruse kandjaga lähikontakti korral vabastatud eneseisolatsiooni kohustusest aasta jooksul pärast vaktsineerimist, siis 1. veebruarist lüheneb see periood üheksale kuule. Muudatus puudutab nii täiskasvanuid kui ka alaealisi.

Kuna praeguseks võimaldatakse COVID-19 vastast vaktsineerimist alates 5. eluaastast, siis langetatakse muudatusega ka vanusepiiri, millest alates nõutakse alaealistelt COVID tõendit kontrollitud tegevustes osalemiseks. Kui seni said lapsed osaleda kontrollitud tegevustes ilma COVID tõendit esitamata kuni 12 aasta ja kolme kuu vanuseni, siis edaspidi nõutakse lastelt vaktsineerimise või läbipõdemise tõendi esitamist alates 12. eluaastast.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Doktor
2 aastat tagasi

Ärge lapsi küll mängu tooge!
Keegi peab elu edasi viima kui täiskasvanud kõik süstitud on ning elusalt mädanevad!

täiesti mõttetu
2 aastat tagasi

jääme tervist tõestama või tõhustusdoose saama elu lõpuni? või äkki harjuks juba ära et oht haigeks jääda võrdub uus normaalsus millega hakata arvestama. keegi ei arva et piirangud veel 1 aasta oleks okei