25

Kullamaa on sattunud päikeseparkide surve alla

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Arvo Riisalu maadele tuleksid päikesepaneelid kuni silmapiiril asuvate silopallideni. Foto: Urmas Lauri

Arvo Riisalu maadele tuleksid päikesepaneelid kuni silmapiiril asuvate silopallideni. Foto: Urmas Lauri

Kullamaa ümbrusse soovivad arendajad rajada ligikaudu 600 hektarile päikeseparke, kohalikud maaomanikud on valmis neile selleks maad rentima.

Arendajad tahavad päikeseelektrijaamu rajada Kullamaa aleviku ümbrusse ja Silla külla, samuti Koluvere külje alla.

„Kullamaa on sattunud pioneeri ossa, mujal Eesti sellist anomaaliat ei ole,” ütles Lääne-Nigula valla ehitus- ja planeerimisosakonna juhataja Heikki Salm.

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Aus läänlane
Aus läänlane

Ma arvan, ja kõik arvavad, et le ei peaks avaldama järgnevat juttu, mida kommenteerida ei saa!
Me ei maksa miilitsale palka, et ta meid kontrolliks!!
Häbi, le!!!

Ikka
Ikka

lollimaks asi läheb.

kohalik
kohalik

Kullamaa põllumaad ostetakse 3000 euri ha päikesepaneelide pargi jaoks.

taun
taun

3000 on ilmselgelt vähe põllumaa ha eest. Kullamaa kandis võiks see hind olla vähemalt 5000 eur per ha. Kui aga juba on teada,et seal on sellised huvid võib julgelt küsida 21-32000eur ha. Kui ei taha arendaja osta ,siis on võimalus teenida hoonestusõiguse rendi pealt,mille suurusjärk ha kohta võiks olla kuskil 3000-7000eur ha aastas,olenevalt asukohast jne.

Maakas
Maakas

Olen kindlalt seda meelt, et igale asjale on oma kindel koht. Päikesepaneelid sobivad siiski pigem katustele ja tuulikute koht on meri. Muud variandid on enamasti lihtsalt reostamine ega kvalitsifeeru mitte kuidagi roheliseks energiaks.

Enn
Enn

Tuulikute hooldamine meres on ülikallis.

taun
taun

Ei maksa olla nii piiratud mõtlemisega ,et ainult nii ja kõik. Kui ikkagi mingi vana väikese väärtusega põllumaa saab sellisel viisil omanikule ja kogukonnale tulu tuua siis miks mitte???

kes
kes

mäletab, Pärnu mnt. kahel pool laiuvad endised heina- ja põllumaad Laagris. Müüa, müüa, sandi kopikate eest, nüüd laiuvad nendel maadel seal meeletud laokompleksid, tööstushooned jne. mis toovad nende omanikele miljoneid kasumit. Endine maaomanik on aga ikka sama vaene kui ennegi.

ja ise
ja ise

sööme poola kartulit ja austraalia liha, venetsueela sprotte, leedu piima, ukraina jahust tooteid, , mida saame ainult nüüd poest.Põllumaa on kõige kallimalt saadudud maa, mida tuleb hoida kui oma lapsi, aga meie laseme sinna ehitada kipsmaju ja kõike muud väheväärtuslikku

Sipelgas
Sipelgas

Põllumaa või asi – väga palju sellest maast üks vesine saueauk .

EinoJah
EinoJah

Miljonitest kasumitest on asi ikka üpris kauge. Käivet ja kasumit ikkagi ei tohi segamini ajada. Paljud tööstuse rentnikud on üpris kehvas olukorras ka praegu.
Aga milles mure? Kui maaomanik otsustad maa maha müüa, siis nii ongi? Teine omanik otsustas investeerida sinna. Mõlemale riskid.

....
....

veidi mäletan

aju
aju

Tegelikult on mööda maad laiuvad päikesepargid ka juba suhteliselt eilne päev. Reostavad maastikupilti ja paneelide alused on heaks pinnaseks prügi korjumisele, sest kord üleval, siis nende aluste koristamisega väga enam ei tegeleta.
Ei tunne nii hästi Kullamaa kanti aga küllap on ka seal suurte katusepindadega ehitisi, s.h. kunagised kolhoosiaegsed tootmishooned ja laudad, mille katused oleksid palju esteetilisemad paneelide paigaldamiseks. Ühtlasi saaksid vast mõned hooned ka uue hoo sisse kui investorid oma paneelide paigaldamiseks katused korda teeksid. Ja tööstusmaastike asemel laiuksid endiselt niidud ja heinamaad.

....
....

Tabasid päris hästi märki. Juba eesrindelik koloosiesimees PRIIMÄGI oli kõva energeetik. Kullamaa alevik vist siiani vähemalt 3 sorti jõujaamade lagunevaid hooneid täis, mõnel ehk katuski peal. Aga kuda PÄRNPUU nii hilja raha lõhna haistmas, see veidi arusaamatu, aga küll tasa teeb, nutikas poiss.

einojah
einojah

kähku allkirju koguma ja protestima! selle koha peal, kus tehakse päikesepark, võiks potensiaalselt kasvada ka ürgmets!

EinoJah
EinoJah

Kallis kodanik, mõistad Sa äkki eraomandi tähendust? Või võin ma tulla kommenteerima äkki ka su toa kardinaid? Või maja ust? Sest see ei meeldi mulle? Viimasel ajal on tekkinud arvamus, et enda maal millegi arendamiseks on vaja kõigi inimeste nõusolekut. No ei ole nii… Igapäevaselt erinevaid arendusi, tööstusi jms ja siis võidki avastada ühel päeval, et Su kõrvale tuleb uus maja, uus tööstus, uus park jms.
Võta KV.ee lahti ja mine hakka maad ostma ja lase seal siis ürgmetsal vohada.

eraomand
eraomand

on vaid illusioon omandist, sulle ei kuulu tegelikult midagi

einojah
einojah

kallis kodanik, jälle tuleb välja, et lolli nalja ei tohi visata- keegi võtab seda ikka tõe pähe ja hakkab maru tõsiselt elu õpetama.
Minu jaoks on eraomand püha ja puutumatu, minu naabrusse võiks vabalt mõne uue maja või tehase teha, kes tahab, siis kasvõi päikse- tuulepargi.

viloloog
viloloog

Sa maksad riigile, et oma maad kasutada! Millisest eraomandist on jutt?

EinoJah
EinoJah

Just täpselt, maksan ja. Ja selle pärast ma saan ka otsustada, mida ma enda maaga teen. Või hakkan igakuiselt teile arveid saatma vaate nautimise eest?

hehee
hehee

maksad küll, aga päris kõike sa seal ikka teha ei saa, mis pähe tuleb. Ja kui ikka naabrile ei meeldi, siis saad nagu tuppa sittunud kass.

Parandan
Parandan

Maamaks laekub 100% kohaliku omavalitsuse kassasse

ahnus
ahnus

ja omakasu on liikuma panevad jõud. Kui tuuganeid ei saa, siis paneme paneele, peaasi, et pappi kukuks.

ahnus või mitte
ahnus või mitte

igaühe enda asi, kuidas ta oma vara kasutab. Üks oskab raha teenida ja teine mitte. Siis on teine oma saamatuse pärast kade ja hakkab esimest ahneks nimetama.
Aga kes see ahnem on, kas see, kes oskab või see, kes kadedusest võõrast vara ihkab?

kui...
kui...

… ahneid saab palju, siis elektri hind kukub…
võib isegi negatiivseks kukkuda..

Saksamaal oli kevadel mitu päeva negatiivne, mõnikord isegi tööpäeval…

wpDiscuz