Keit Kasemets: üheskoos leitakse paremad lahendused

Lääne Elu

info@le.ee

Euroopa Komisjoni esinduse juht Keit Kasemets

Selle aasta emadepäeval, 9. mail tähistame ka Euroopa päeva. On juba teine Euroopa päev keerulistes oludes.

Vaktsineerimine kogub hoogu ja viiruse levik on Eestis pidurdumas, kuid kriis ei ole veel kaugeltki läbi. Seni on see toonud Euroopale keerulisima aja pärast teist maailmasõda, palju kriitikat ja rahulolematust. Ühiskonnad on suletud, majanduslangus seninägematu.

Aga on ka edulugusid. IT-sektor on pakkunud välja kiireid lahendusi elu ümberkorraldamiseks. Rahvusvahelises koostöös tehti vaktsiini väljatöötamise kiiruse maailmarekord. Vaktsiini tootmisvõimsuste suurendamine Euroopas ja üheskoos tehtud hanked võimaldavad suve lõpuks vaktsineerida Euroopas 70 protsenti täiskasvanutest. Euroopa rohelise tõendiga, mis kinnitab vaktsineerimist, Covid-19 läbipõdemist või negatiivset testi, saab pandeemia lõpuni Euroopa Liidus reisida peaaegu samamoodi kui enne kriisi algust. Kui viirus lõplikult taandub, pöördub Euroopa tagasi tavapärase vaba liikumise juurde ning tõendit pole enam vaja.

Ja mis on ehk isegi kõige tähtsam – hoolimata esialgsetest suurtest erimeelsustest ja omapäi tegutsemisest on Euroopa Liidu riigid hoidnud kriisis kokku. Kaootiline piiride sulgemine on asendunud koordineeritud otsustega, kuigi paljud riigid piiravad tervishoiu hädaolukorra kaalutlustel riiki sisenemist. Kuigi vaktsiini on kõigil puudu, otsustasid riigid aidata neid, kes esialgu tellisid vaktsiinidoose rahvaarvuga võrreldes vähem. Nii sai Eesti lisaks 42 000 doosi, mida juba praegu süstitakse. Pandeemiast tingitud majanduskriisi leevendamiseks lepiti kokku uues eelarves ja taastekavas, millest Eesti saab üle 6 miljardi euro. Võimalikuks osutus see vaid seetõttu, et netomaksjad olid nõus võtma rohkem kohustusi. ELi raha eest ostetakse Eestis vaktsiine, toetatakse testimist ja tervishoiusektorit laiemalt.

Taas on saanud Euroopas selgeks, et üheskoos leitakse paremad lahendused kui igaüks ainult enda eest välja olles. Kuid kriisid on selleks, et neist õppida. Keerulistes oludes tulevad välja nõrgad kohad, mida rahulikumatel aegadel parandada. Euroopa Liit on loonud Euroopa tuleviku konverentsi, et eurooplastega arutada, mida tuleks olulistes valdkondades edaspidi teisiti teha. Digiplatvormil www.futureeu.europe.eu (avanes 19. aprillil) on kõigil võimalik oma ettepanekuid teha. Haapsalus jätkab tegevust ka Euroopa Liidu teabekeskus (Europe Direct Läänemaa), mis asub sihtasutusega Läänemaa samades ruumides Haapsalus Karja 27. Julgustan teid Euroopa-teemaliste küsimustega nende poole pöörduma.

Tähtpäevad on hea võimalus olnule tagasi mõelda. Aga ennekõike muidugi tähistada, kuivõrd praegused reeglid lubavad, ja tänada neid, kelle panus on eriti suur või kellel on iseäranis raske. Kutsun teid 7.–9. mail sõbra või perega orienteerumismängule, mis on Haapsalus Euroopa päeva puhul üles seatud. See on hea võimalus värskes õhus jalutada ja panna proovile oma teadmised Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide kohta. 9. mail ehib emadepäeva puhul Kodaniketorni-esist platsi ELi ja Eesti lipu värvides lillevaip. 1000 potilille viime tänutäheks eesliinitöötajatele haiglas, politsei- ja piirivalveametis, päästeametis ja terviseametis, kus on antud kogu kriisi ajal endast parim, et me viirusest lõpuks võitu saaksime.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
uskmatu-toomas
3 aastat tagasi

“nagu loeks vene ajast ”Pravdat” .Tänased poliitikud on põhjalikult omandanud stiili-räägid tunni teise aga ei ütle midagi !
Kui vaataks peeglisse ja tunnistaks kui saamatu see liit pandeemia olukorras tegelikult on aga kui tuleks tõsine sõjaline konflikt ?

jamps
3 aastat tagasi

irw, minul hea meel … mida rohkem euroopa väärtusi seda kiirem on kiirtee nliitu. kohus pani idavirus õlitehase ehituse ka seisma, läänemaa keelab kõik tuulehõõujad ära maal ka merel, tuumajaamaga läheb nii nagu ette teada … omaaegsed erastatud ärastatud ettevütted, millede omanikud ja töötajad vanaks on saanud pannakse kinni, keegi ei hakka neid üle võtma … lapsed välismaal või lapsed ei vaja neid. haapsalus mitmed kukuvad niigi ümber ilma abistamata … nii, et koos leiame eu – ga ainult häid lahendusi … isegi samost ja sildam panevad suu kinni kui eu esindus eestis propagandaraha ühtäkki ei anna err-ile. ei tea… Loe rohkem »

propagandist
3 aastat tagasi

Oh mis tühi ja mõttetu mula! nagu loeks vene ajast ”Pravdat” või ”Rahva häält”