Indrek Saar: tervisekriis kui valitsuse töövõimetuse mõõdupuu

SDE esimees Indrek Saar. Foto: Erlend Štaub
SDE esimees Indrek Saar. Foto: Erlend Štaub

Mart Helme sarjas 18. novembri pärastlõunal riigikogu kõnepuldis sotsiaaldemokraatide eelnõu, mille eesmärk oli muuta haigushüvitise maksmise korda nii, et võimalikult palju inimesi jääks kergemate haigusnähtudega kohe koju ega läheks tööle.

Mõte oli pidurdada viiruse levikut. „See on puhas kommunistlik seaduseelnõu, sest ta nõuab jälle valitsuselt lisaressursi suunamist,” kuulutas Helme oma kõnes, kuhu oli pikitud veel mitmeid vihapurskeid „kommunistide” aadressil.

Tuletan meelde, et sotsiaaldemokraadid kutsusid juba juunis, kui oli lõppenud kevadise eriolukorra ajal kehtinud heldem hüvitamise süsteem, valitsust üles valmistuma viiruse teiseks laineks ja töötama välja koroonaajastusse sobiv haiguspäevade maksmise kord, et inimesed ei oleks sunnitud haigena tööle minema. Augusti lõpust oleme seisnud sihikindlalt selle eest, et inimesed saaksid kolme esimese töölt puudutud päeva eest haigusraha, mis on eluliselt tähtis just väiksemat palka teenivatele töötajatele. Õige pea alustas valitsus tööandjate ja ametiühingutega vastavaid läbirääkimisi. Peaminister Jüri Ratas ning sotsiaalminister Tanel Kiik rääkisid nädalast nädalasse, kuidas nad haiguspäevade otsuse nimel pingutavad, jagades ühtlasi tühje lubadusi, et kokkulepe on kohe sündimas.

Otsuse suutis valitsus langetada päev pärast Helme hoogsat etteastet riigikogus. Kahtlemata mängis siin rolli sotsiaaldemokraatide tugev surve. Paraku jäi tulemus rohkem kui poolikuks – haiguslehti hakatakse hüvitama teisest haiguspäevast ja sedagi alles 1. jaanuarist. Haiguspäevade ulatuslikum kinnimaksmine on ülimalt ajakriitiline olukorras, kus iga päev lisandub mitusada koroonapositiivset, koroonasurmade arv aina kasvab, haiglad teevad ettevalmistusi 400 patsiendi vastuvõtuks ja meditsiinitöötajatest on terav puudus. See abinõu üksi ei ole võluvits pandeemia seljatamiseks, aga ta aitab kindlasti vähendada nakatumisi töökohtadel.

Õigel ajal rakendades võinuks see hoida ära haiguse kiire leviku, mis ähvardab meid üha uute piirangutega. Terviseamet juhtis juba kaks kuud tagasi tähelepanu sellele, et koroona levib peamiselt töökohakollete kaudu. Ennetamine sellepärast ongi ennetamine, et seda tuleb teha enne, kui suur häda käes on.

Koalitsioonisaadikud jätkasid sotsiaalkomisjonis liini „liiga hilja ja liiga vähe” ning hääletasid maha meie ettepaneku jõustada hiljemalt 5. detsembrist haiguslehtede hüvitamise uus kord ja kasutada katteallikana valitsuse reserve.

See kirjeldus iseloomustab kujukalt valitsuse tegevusetust ja saamatust koroonakriisis. Oli üldteada, et viiruse teine laine tuleb. Suvi, mil muuhulgas oleks saanud keskenduda täiendava meditsiinipersonali koolitamisele, koolide ja lastevanemate valmisolekule, tulemuslikuma kaugõppe korraldamisele, maskidega seotud selgetele soovitustele ja nende kättesaadavusele, magati aga maha. Võeti käed-rüpes-positsioon, hoobeldi sellega, kui hästi esimeses laines hakkama sai ja loodeti, et asjad laabuvad iseenesest. Kibe õppetund on, et ei laabu.

Kriisijuhtimise läbiv joon on selgete sõnumite puudumine. Pahatihti on need olnud hoopis vastandlikud – olgu siin näiteks seesama Mart Helme soolo parlamendis. Ja kuidas peaksid inimesed käituma, kui ühed ministrid räägivad uute piirangute vajadusest ja teised ministrid laidavad need kohe maha? Valitsus on tegutsenud süsteemitult ega ole suutnud mitmeid otsuseid põhjendada. Lisaks vaatab avalikkus hämmeldusega pealt, kuidas võimulolijate energia kulub praegusel karmil ajal abielureferendumile ja abordivastaste toetamisele. Loomulikult kahandab see ohutunnet, mistõttu vaatabki osa inimesi koroonareeglitele läbi sõrmede.

Olukord on väga tõsine – detsembri algul lähenes aktiivsete haigete arv 5000-le ja lähiaja prognoosid on veelgi süngemad. Et jõulud on valitsuse peataoleku tõttu poolenisti rikutud, on praegu kolmandajärguline mure. Sügavas kriisis tuleb kogu jõud suunata inimeste tervise kaitsmisele ja elude säästmisele ning töötada selle nimel, et saaksime võimalikult kiiresti ja turvaliselt naasta oma tavapärase elukorralduse juurde. See on meie ühine võitlus.

11 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Lugeda pole mõtet, sest sisu ei ole ega saagi olla
1 aasta tagasi

Ja nüüd nad üritavad peituda koroona taha ja tahavad 14.12. riigikogu istungit takistada – torpedeerida. Huvitav saab olema kelle test nende hulgast positiivne on? Ma arvan, et üks saar, ilmselt Vormsi või Hobulaid. No anna kannatust!

Lugeda pole mõtet, sest sisu ei ole
1 aasta tagasi

Pool lehekülge antud sellele sooneutraalsuse edendajale. Kõik mis tehakse on tema arvates väga paha – paha ja väga valesti ja kui parasjagu ei tehta on täpselt sama paha. Aga no sots olla ilmselt tõesti mingi puue?

valetav sots
1 aasta tagasi

Ossinovski viis sotsiaalministrina riigist välja ca pool miljardit eurot, selle eest oleks saanud päris mitu maski praegu osta ja inimestele jagada.

Mnjah
1 aasta tagasi

Kurb on see, et poliitikas on inimesed, kes ei häbene oma lollust välja näidata. Ju siis seetõttu mõistlikud hoiavad eemale, võib külge jääda. Äkki oleks vaja saada vaimult suureks, et Hurt hauas ringi ei pöörleks.

Hmm
1 aasta tagasi

Kes oli sotside valitsuses terviseminister?
Seltsimees Ossinovski, täpselt nii.
Mida head ta Eesti inimeste tervise parandamiseks tegi?
Üritas seltsimees Tsahknaga lihtsustada soovahetust Eestis.
Vot millised tegijad!

40-dal
1 aasta tagasi

tõid sotsid 50 aastaks õnne meie õuele ja kellele see õnn ei meeldinud, need saadeti siberisse, praegu eesmärk sama- teenida võõraid isandaid ja ideoloogiat

Majaomanik to 40 dal
1 aasta tagasi
Reply to  40-dal

Ja ka nüüd on need lauristinid,anveldid,allikud ikka veel need,kellele antakse Eesti mahamüüjate järeltulijatena sõna.Ühe 33 aastal võimule tulnud suure juhi järeltulijad elavd USA uute nimedega ja on vait nagu kuldid rukis.

jamps
1 aasta tagasi

no see 33-dal võimule tulnu tuli ka sel põhjusel et ta eellased olid äpud. eks meiegi võim hetkel ole tagajärg … sotside, respublicute ja refipedrode saamatusele … ja ikka närivad kõri ning tahavad võimu. Kuigi neid tuleks lausa peksta eemale , et ei kunagi enam võimu ligi ei pääseks … no ei ole , saar on lausa paranähtus, keda ei armasta keegi ….

aina
1 aasta tagasi

totramaks muutub see seltsimees, põhiaur läheb valitsuse igasuguse tegevuse kritiseerimise ja ped.propaganda lipu kõrgel hoidmise peale. tühjalt elatud elu seltsimehel, destruktiivne aktivist-sotsialist-lõhestaja

viloloog
1 aasta tagasi
Reply to  aina

Õige, seltsimees, kõik, kes ei ole meie poolt on meie vastu!

Peter
1 aasta tagasi
Reply to  viloloog

Aga nii ongi ju. Pealegi .. miks mulle seda mingit iba ja jura vaja on kui see kuhugi ei vii.