Läänemaal pakub eriarstiabi kolm haiglat

Lääne Elu

info@le.ee

Läänemaa haigla. Foto: Arvo Tarmula
Läänemaa haiglas võtavad vastu nii haigla enda kui ka Põhja-Tallinna regionaalhaigla eriarstid. Foto: Arvo Tarmula

Tervisemurega inimene peaks kõigepealt pöörduma oma perearsti poole. Just tema oskab patsienti kõige paremini nõustada ja vajadusel ka õige eriarsti juurde suunata. Igal ravikindlustatud inimesel on õigus valida endale sobiv eriarst ja vastuvõtuaeg ükskõik millises raviasutuses üle Eesti. Tähtis on, et raviasutusel oleks haigekassaga kehtiv leping.

Haigekassa juhatuse liikme Maivi Parve sõnul peab arstiabi olema kvaliteetne ja ühtemoodi kättesaadav üle kogu Eesti, seda ka Lääne maakonnas. „Selleks, et inimestele oleks ravi igal juhul tagatud, sõlmib haigekassa lisaks haiglatele lepingud ka eratervishoiuasutustega, kes pakuvad eriarstiabi. Need erakliinikud täiendavad haiglate pakutavaid teenuseid, lühendavad ravijärjekordi ja annavad inimestele tasuta eriarstiabi saamiseks lisavõimaluse,“ kinnitas Parv.

Lääne maakonnas on haigekassal kolm eriarstiabi partnerit, kes ravikindlustatud inimestele haigekassa toel teenuseid osutavad. Need on Läänemaa Haigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus. Põhja-Eesti Regionaalhaigla eriarstid  teevad mitmel erialal vastuvõtte Läänemaa Haiglas.

Arstiabi õigel ajal ja õiges kohas

Ravi rahastamiseks ja eriarstiabi tagamiseks võtab haigekassa arvesse igas piirkonnas elavate inimeste arvu, nende ravivajadust, aga ka kvaliteetse ravikorralduse võimekust selles maakonnas.

„Igas maakonnas peab elanikele olema tagatud kodulähedane arstiabi kõige sagedasemate haiguste raviks,“ ütles Parv. Siia kuuluvad kõrva-nina-kurguhaiguste, silma- ja nahahaiguste, günekoloogiliste ja psühhiaatriliste haiguste ravi, samuti üldkirurgilised protseduurid, taastusravi ja sisehaiguste ravi.

„Teatud erialad, kus ravivajadus ei ole nii suur, aga patsient vajab spetsiifilisemat eriarsti, põhjalikumaid uuringuid ja keerukamat ning kallist tehnoloogiat, peavad kvaliteetse arstiabi tagamiseks olema kättesaadavad vähemalt neljas suuremas maakonnas – Harju, Tartu, Ida-Viru, Pärnu,“ selgitas Parv. Siia kuuluvad näiteks uroloogia, seedetrakti haigused, südamehaigused, reumatoloogia, närvisüsteemihaigused, kopsuhaigused, infektsioonhaigused, lastehaigused ja hormonaalsete häirete ravi.

Kõige keerukamat ravi nagu näiteks vähiravi (kiiritusravi) ja teatud kirurgilisi protseduure tehakse Parve sõnul kahes suuremas haiglas. Nii vähiraviks vajalikud onkoloogiakeskused kui ka näiteks neurokirurgid tegutsevad kahes Eesti suurhaiglas – Tartu Ülikooli Kliinikumis ning Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.

Haigekassa tasub eriarsti vastuvõtu eest vaid lepingupartneri juures

Tasub meeles pidada, et haigekassa tasub ravikindlustatud inimese eriarstiabi eest ainult siis, kui raviasutusel on leping haigekassaga. Parv selgitas, et haigekassal on mitmeid kogemusi, kus ravikindlustatud patsiendid on oma ravi eest ootamatult pidanud ise maksma, kuna nad ei ole pöördunud haigekassa partneri poole. „Enne kui eriarsti juurde lähed, küsi alati üle, kas raviasutusel on haigekassaga leping ja kas arstiabi saab ikka haigekassa kulul,“ soovitas Parv.

Peamiselt saavad Läänemaa inimesed eriarstiabi Läänemaa Haiglas, kus teevad vastuvõtte üldkirurgia, günekoloogia, psühhiaatria, naha- ja suguhaiguste, silmahaiguste, kõrva-nina-kurguhaiguste ning sisehaiguste arstid. Samas haiglas toimuvad ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla eriarstide vastuvõtud südamehaiguste, kopsuhaiguste, liiges- ja lihashaiguste ning hormonaalsete häirete raviks. Lisaks haiglatele  saab ravikindlustatud inimene taastusravi ka Haapsalu Rehabilitatsioonikeskuses.

Pane tähele!

Eriarstile pöördumiseks on vaja perearsti saatekirja (v.a naistehaiguste, silmahaiguste, psühhiaatriliste murede, tuberkuloosi, naha- või suguhaiguste ning trauma korral). Pöördudes raviasutusse, millel on haigekassaga leping, tuleb ravikindlustatud inimesel maksta ainult visiiditasu. Selle suurus on kuni viis eurot.

Eesti Haigekassa eriarstiabi partnerid Lääne maakonnas alates 1. oktoobrist 2018

Raviasutus Raviasutuse aadress ja telefon Eriala (ambulatoorsed vastuvõtud)
Läänemaa Haigla SA Vaba 6, Haapsalu

Telefon: 472 5800

Dermatoveneroloogia (naha- ja suguhaigused)

Günekoloogia (naistehaigused)

Oftalmoloogia (silmahaigused)

Otorinolarüngoloogia (kõrva-nina-kurguhaigused)

Psühhiaatria

Sisehaigused

Üldkirurgia (sh uroloog, ortopeed)

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA Vaba 6, Haapsalu

Telefon: 472 5800

Endokrinoloogia (hormonaalsed häired)

Kardioloogia (südamehaigused)

Neuroloogia (närvisüsteemi haigused)

Pulmonoloogia (kopsuhaigused)

Reumatoloogia (liiges- ja lihashaigused)

Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus SA Sadama 16, Haapsalu

Telefon: 4725404, 4725423

Taastusravi

Lisainfot haigekassa eriarstiabi partnerite, visiiditasude ja muude ravikindlustust puudutavate küsimuste kohta saab haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee või helistades infotelefonile 669 6630.

Vivika Tamra

Haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna peaspetsialist

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments