Lihula tervisekeskus saab perearstid kokku naabervaldade abiga

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

varje_ojala-toos_tervisekeskus_f_olevmihkelmaa

„Lihulas on sõlmitud kõik vajalikud eellepingud kolme perearsti, füsioterapeudi ja ämmaemandaga ja koduõega,” ütles vallavanem Varje Ojala-Toos. Foto: Olev Mihkelmaa

Lihula tervisekeskuse rajamisele panid õla alla naabervaldade Koonga ja Varbla perearstid, sest oma jõududest oleks Lõuna-Läänemaal väheks jäänud.

Lihula on praegu rahaootel. Sotsiaalministeerium on Lihula tervisekeskuse rahastamisega nõus, nimekirja peab kinnitama ka valitsus. Keskuses peab olema vähemalt kolm perearsti.

„Lihulas on sõlmitud kõik vajalikud eellepingud kolme perearsti, füsioterapeudi ja ämmaemandaga ja koduõega,” ütles vallavanem Varje Ojala-Toos. „Meil oli [perearste projekti kaasatud] rohkem kui nõutud, alustasime neljaga.”

Lihula, Hanila, Varbla ja Koonga vallal on moodustamisel Lääneranna nime kandev suurvald. Lihula tervisekeskus sobib hästi sealse piirkonna valdade ühinemiskavaga, tervisekeskus on ühinemisläbirääkimistel kõneaineks olnud.

Lihula perearstikeskuse projektis osalemiseks on eellepingu sõlminud Lihula perearst Mare Lõunat, Koonga perearst Helle Vambola ja Varbla perearst Madis Veskimägi.

Raudsikul leping Pärnuga

„Lihulas tegutsev perearst Külli Raudsik otsustas viimasel hetkel Lihula tervisekeskuse projektis mitte osaleda ning sõlmis lepingu Pärnuga,” ütles vallavanem Ojala-Toos.

Perearst Külli Raudsik töötab perearstitöö kõrvalt juba kolm aastat Pärnu haigla erakorralise meditsiini osakonnas. „Mul on Pärnu haiglaga leping,” põhjendas Raudsik Lihula asemel Pärnu valimist.

Raudsik ütles, et ta ei näinud projektis osalemisel mõtet. Perearsti vastuvõturuum oli varem hooldekodu majas. „Ruumid olid äärmiselt väikesed, aga tänavu 1. aprillist töötan apteegi majas, ostsin sinna ruumid,” selgitas Raudsik. „Investeerisin ning tahan sinna veelgi investeerida. Mulle ei ole euroraha vaja.”

Perearst Raudsiku praksises töötab nüüd ka arst-resident Madli Alanurm. Raudsik võtab peale Lihula vastu ka Kõmsi ja Virtsu arstipunktis.

Varbla arst andis allkirja

Varbla perearst Madis Veskimägi ütles, et soostus Lihula tervisekeskuse rajamisel osalema, sest Lihula oli jäämas väga kehva seisu.

„Lihulal oli valida, kas nad saavad tervisekeskuse või ei saa üldse midagi,” ütles Veskimägi. „Maapiirkond on mulle alati meeldinud, seetõttu loobusin Pärnuga ühinemast.”

„Füüsiliselt jätkan siin [Tõstamaa tervisekeskuses] tööd,” selgitas Veskimägi. „Teatavasti kaasneb tervisekeskuse projektiga korralik rahasumma. Suuliselt oleme kokku leppinud, et sellest [Lihula tervisekeskuse] rahast tuleb osa ka siinsete vastuvõturuumide korrastamiseks.”

Kümmekond aastat tagasi ühinesid Tõstamaa ja Varbla arstikabinetid üheks raviasutuseks. Ühinemise peamine põhjus oli selles, et ühel suuremal raviasutusel on võimalik patsiente paremini aidata kui kahel väikesel. „Varblat Tõstamaast lahutav 15–20 minutit autosõitu ei tohiks olla suur takistus,” selgitas Veskimägi. Varblast Lihulasse kulub autoga sõites u 35 minutit.

Koonga perearstil Helle Vambolal on kaks perearstinimistut, üks neist on Saarde vallas Kilingi-Nõmmel. Ka Helle Vambolal on leping Tõstamaa tervisekeskusega.

Lihula taotles tervisekeskuse rajamiseks 583 000 eurot, lisada tuleb 25 protsenti omaosalust. Keskus rajatakse Lihula linna Lõuna-Läänemaa tervishoiu ja sotsiaalhoolekande keskuse kõrvalkrundile. Krunt on ostetud, detailplaneering valmis, eskiis olemas.

Millised on täpsemad plaanid tervisekeskusega seoses, sellest saab avalikkus vallavanem Varje Ojala-Toosi sõnul teada, kui valitsus on rahastusotsuse kinnitanud.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Lihula ja Haapsalu said tervisekeskuse tarbeks toetust | Lääne Elu
6 aastat tagasi

[…] ka: "Haapsalu ja Lihula tervisekeskused on rahataotlejate nimekirjas" "Lihula tervisekeskus saab perearstid kokku naabervaldade abiga" "Haapsalu ja Lihula tervisekeskused said sotsiaalministeeriumi […]

maali
7 aastat tagasi

see krunt ,kuhu ehitust plaanitakse,jääb otse hooldekodu kõrvale,kas ehitusmüra haigeid vanainimesi häirima ei hakka,tahaks ma küsida? ja seal krundi õuel on mingi eemalt loetamatu mälestuskivi…. uidu üldiselt on suhteliselt jama mis seal hooldekodus toimub,aga noh,mis sa hädaga teed…..

to Kustas
7 aastat tagasi

Kui sa asjadest midagi ei tea, ära inimest musta. Raudsik maksis haiglas väga kõrget renti ja lepingut ei lõpetanud ta ise, vaid ta lihtsalt visati sealt välja ning oli sunnitud tegema teie poolt nimetatud “naeruväärse investeeringu”, et esmatasandi arstiabi tema patsientidele Lihulas alles jääks.Sellise tegevuse eest peaks Lihula võimukandjad Ojala-Toos, Kastepõld ja Birnbaum oma silmad peast häbenema.
NII ON KUSTI LOOD, SIINPOOL SOOD!

Kustas
7 aastat tagasi
Reply to  to Kustas

Väga tänan selgituse eest!
Kuidas saab kedagi sõlmitud rendilepinguga kuskilt pinnalt välja visata? Igasugune leping sõlmitakse ja lõpetatakse ju vastastikusel kokkuleppel või rendilepingus määratud tingimustel? Kas asi siiski ei ole Külli Raudsiku isikus kui igavese Keskerakonna esindaja volikogus ja tubli nääkleja ja opositsionääri pirtsutamises? Tundub, et tal tal tõesti ei ole läbisaamist Lihula valla tegelike arendajatega ja soovib igal võimalusel tõmmata pidurit ja näidata trääsa teistele. Mis puudutab nn investeeringuid, on need tõesti sanremondi investeeringud ja tundub, et päris suures vaesuses Külli ei ela.

huvitav
7 aastat tagasi
Reply to  to Kustas

Kas perearst Raudsik oli sihtasutuse nõukogu koosolekul mingite rohtude mõju all, kui otsustati ühehäälselt lõpetada rendileping ja võtta antud pinnad sihtasutuse klientide tarbeks kasutusele? Kuidas saab öelda, et visati välja, kui inimene ise selle otsuse taga on? Kas õige tool on siis vastavat vajadusele ja kuidas paistab, ühel hetkel perearst ja järgmisel hetkel nõukogu liige, ühel hetkel volikogu aseesimees, järgmisel hetkel ainult erahuvidest lähtuv perearstist kodanik? Kui andis lubaduse kohalikku kogukonda teenida, siis peaks seda ka täitma! Kui soov vaid Pärnut arendada, siis ei pea Lihulas toole kokku krabama, vaid vastavalt sellele ka käituma. Kogukond oleks kannatajaks jäänud, kui projekti… Loe rohkem »

Erni
7 aastat tagasi

Jälle üks “jokk” skeem. Varbla perearst jätkab Tõstamaal aga tuli lihtsalt Lihulale vastu !? Muidugi vastuteene eest. Paras kamarajura…

Kustas
7 aastat tagasi
Reply to  Erni

Mis teha kui Lihula oma perearst kohaliku kogukonna reedab tuues põhjuseks mingid juba tehtud naeruväärsed investeeringud. Raudsik on tuntud tülinorija, juba eelnevalt Lihula endise haigla ruumes olles ei olnud ta nõus renti maksma. Nii et siinkandis tuntud frukt, temalt mingit koostööd loota pole, ise on Lihula Vallavolikogu aseesimees ja ühe komisjoni esimees. Kohalikel valimistel järgmisel aastal, loodan et see saab tema kirstunaelaks. Igal juhul Lihula rahva poolt suur häbi talle!