Kahest Haapsalu kauplusest leiti ohtlikke mänguasju

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Tarbijakaitseamet leidis Haapsalu tarbijateühistu Uuemõisa Konsumis ja Haapsalu Kastani Ostukeskuse OÜ Aardemaa kaupluses müügilt mänguasju, mis võivad kasutajatele ohtlikuks osutuda

Ohtlikuks osutus Uuemõisa Konsumis müügil olnud piraatide kujud ja Kastani ostukeskuses müügil olnud mängutriikraud. Nende toodete elektroonikadetailid ja patareid ei tohi sisaldada raskemetalle nagu plii, broom, kroom ja kaadmium.

Tarbijakaitseamet võttis tänavu teisel poolaastal testimisse mänguasju ja nahktooteid. Ohtlikuks osutusid kuus mänguasja, ühe mänguasja patarei ja ühed sussid, mis on praeguseks müügilt eemaldatud.

Tarbijakaitseamet võttis testimiseks mänguasju, mille elektroonikadetailides ja patareides testiti keskkonnale ohtlike ainete sisaldust. Euroopa Majanduspiirkonnas on keelatud turule lasta elektri- ja elektroonikaseadmeid ja nende osasid, mis sisaldavad kuuevalentset kroomi, pliid, elavhõbedat kaadmiumi ja nende ühendeid, polübroomitud difenüüleetrit või polübroomitud bifenüüle.

Kokku testiti seitsmes mänguasjas sisalduvaid elektroonikadetaile ning nelja patareid. Nõuetele mittevastavaks osutusid neljas mänguasjas sisalduvad elektroonikadetailid, mis sisaldasid keelatud raskemetalle (plii, broom, kroom ja kaadmium) ning ühe mängasja puhul lisaks mänguasjas sisalduv patarei.

Lisaks Haapsalu poodidest kõrvaldatud mänguasjadele leiti ohtlikke mänguasju Narva ja Viljandi kauplustest. Narvast leiti nõuetele mittevastava mänguasjana Game Brick Game, mis võeti testimiseks Elselfo OÜ kauplusest. Nõuetekohaseks ei osutunud ka Viljandi TÜ Maksimarketist võetud mänguauto Super Speed.

Lisaks testiti viie laborisse viidud mänguasja ftalaadisisaldust, neist kaks sisaldas ftalaate lubatust 200 korda rohkem. Liigse ftalaadi tõttu osutusid ohtlikuks Paides Anaimar OÜ kaupluses Pöialpoiss müügil olnud ripatsite komplekt ning Tartus Sepa Keskuses FIE Vera Ermokhina  kaupluses müüdavad piuksuvad loomakesed. Ftalaadid on inimesele pikaajalise mürgise toimega ja võivad kahjustada hormoonsüsteemi. Ftalaate kasutatakse peamiselt plasttoodete elastsuse ja plastilisuse tagamiseks, ent nende sisaldus mänguasjades ja lastetoodetes ei tohi ületada 0,1 protsenti.

Kontrolliti ka kroom VI sisaldust nahast kinnastes ja jalanõudes. Kroom VI võib inimese nahaga kokku puutudes tundlikel inimestel esile kutsuda allergilisi reaktsioone. Kokku kaheksa kinda- ja jalanõupaarist osutusid ohtlikuks ühed Pärnus asuvas OÜ Timen kaupluses Timen Jalatsid müügil olnud meeste sussid, milles ületas kroom VI kontsentratsioon lubatud piiri üle kuue korra.

Kõigi ettevõtjate suhtes alustati haldusmenetlust. Praeguseks on ettevõtted tooted tarbijakaitseameti menetluste tulemusena turult eemaldanud ja tagasi kutsunud. Tarbijakaitseameti tellimusel testis tooteid terviseameti labor.

Fotod tarbijakaitseamet

Ohtlik piraat ohtlik triikraud

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments