Linna reovesi hakkab kütma Haapsalu Veevärgi kontorit

Kristjan Kosk

kristjan.kosk@le.ee

IMG_4065

Veevärgi juhataja Kaido Erik. Foto: Arvo Tarmula

Haapsalu Veevärk loobub kallist elekterküttest ja ehitab oma kontorile ning laohoonele küttesüsteemi, mis võtab soojuse linna reoveeveest. 

 

Samasugune süsteem kütab juba viimased 3–4 aastat ka reoveepuhasti kontorihoonet.

„Maaküttega analoogne,” kirjeldas Veevärgi juhataja Kaido Erik tulevast küttesüsteemi. „Kui maaküte kasutab ära maasoojuse, siis meie võtame soojuse reoveest.”

Asja seletades käib kütmine nii, et puhastatud reovesi pumbatakse läbi filtri soojusvahetisse. Soojusvaheti on nagu kahe poolega radiaator, milles ühel pool voolav vesi soojendab teisel pool voolatvat vedelikku.

Samal põhimõttel töötavad ka Väikesesse viiki paigaldatud küttesüsteemid. Veevärgi puhul on asi isegi tõhusam, sest viigi vesi on talvel kolm kraadi, reovesi aga seitsme ringis, selgitas Erik.

Kontori reoveeküttele üleviimine läheb Veevärgil maksma 120 000 eurot. KIK toetas seda tööd 30 200 euroga, ülejäänud raha tuleb Veevärgi eelarvest.

Eriku sõnul tuleb kaevata trass reoveepuhastist kontorini, paigaldada välis- ja sisetorustik. Kallis on ka nüüdisaegne tehnoloogia.

Uue küttesüsteemi tasuvusaeg on 8–9 aastat. Praegu maksab Veevärk elekterkütte ja vee soojendamise eest talvel 2000 eurot kuus.

Eriku teada ei ole teised vee-ettevõtted varem reoveekütet kasutanud.

„Kas reovesi on liiga kaugel või on keskküte liiga ligidal,” pakkus Erik välja põhjuse. „Meil ei ole kaugkütte võimalust.”

Haapsalu Veevärk saaks linnasooja Metsa tänava soojatorustiku kaudu, aga uue soojatoru tõmbamine Veevärgi kontorini Haava tänaval läheks maksma sadu tuhandeid eurosid.

„Unistus on uus küttesüsteem sügiseks valmis saada,” ütles Erik, aga ta ei olnud päris kindel, kas jõuab, sest teha on veel muidki hankeid ja töid.

Veevärk valmistab ette uut taotlust KIKile, et küsida toetust Haapsalu linna vee- ja kanalisatsioonitorustiku rekonstrueerimiseks. Sel sügisel tuleb viimane võimalus selleks toetust saada, ütles Erik. Tema sõnul ei ole Haapsalu linn torustike rekonstrueerimise poolest sugugi esirinnas ja on veel üksjagu torusid, mida ei ole üldse uuendatud. Enne kui nimekiri kokku saab, tuleb torustikud kaameraga üle vaadata.

Taotlus tuleb esitada augusti lõpuks, aga ehitus jääb aastaisse 2015–2018. Eriku sõnul on kavas siis torustikke uuendada n-ö kinnisel meetodil, st tänavaid lahti ei kaevata.

Vee hind tõusis Haapsalus viimati veidi rohkem kui aasta tagasi, uut hinnatõusu praegu kavas ei ole, ütles Erik.

Juunis said Läänemaa keskkonnaprojektid KIKilt toetust kokku pisut üle 311 000 euro. 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Eesti+Vabaks
8 aastat tagasi

Ehh, võöra raha eest on hea ulmeprojekte teha. 120000 Euri eest oleks õhk-õhk pumpi hulgi ehk tükki 100 saanud. Kasutegur ka suht sama. Aga kui veevärgi puhul tarbija selle jama kinni maksab, siis olgem UHKED!