Puuduv allkiri tühistas riigi suurima maksunõude

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Nurme vabrik. Foto: Arvo Tarmula
Nurme vabrik. Foto: Arvo Tarmula

Maksuameti kiirustades tehtud otsused ja üks puuduv allkiri tõid Polar Tekstiilile esimese astme kohtus võidu Eesti suurimas maksuvaidluses.

Tallinna halduskohus rahuldas 15. septembril Haapsalu õmblusfirma Polar Tekstiil kaebuse ning tühistas Lääne maksu- ja tollikeskuse 31. detsembri 2009. aasta maksuotsuse. Sellele oli eelnenud kolme aasta pikkune maksuameti revisjon.

Lääne maksu- ja tollikeskuse juhataja saatis 31. detsembril 2009 Polar Tekstiilile e-kirja teel maksuotsuse, mille kohaselt tulnuks ettevõttel maksta käibemaksu ligi 62 miljonit krooni ja tulumaksu ligi 24 miljonit krooni.

31. detsember 2009 oli maksuotsuse kolmeaastase aegumistähtaja viimane päev. Kiri oli aga allkirjastamata ja seega õigustühine. Allkirjaga kirja sai Polar Tekstiil alles järgmise aasta 4. jaanuaril, st ajal, mil maksu määramise tähtaeg oli juba möödas.

Aegumistähtaja rikkumine oli üks argument, millele tuginedes taotles Polar Tekstiil kohtu kaudu maksuotsuse tähistamist, ja kohus aktsepteeris seda.

Polar Tekstiili teine argument maksuotsuse tühistamiseks oli, et rikutud on kaebaja ärakuulamisõigust. Kohus leidiski, et ettevõttele ei antud võimalust kasutada ärakuulamisõigust. See tähendab, et maksukohustuslane peab enne maksuotsuse väljastamist saama esitada kontrollimisel tuvastatu kohta oma seisukoha. Seda saab aga teha enne haldusakti esitamist.

Tallinna halduskohtu kohtunik Daimar Liiv leidis, et maksuhaldur ei saa ennast välja vabandada ka väitega, et kolmeaastase aegumistähtaja asemele saab rakendada kuut aastat. Selleks pidanuks maksuhaldur tuvastama tahtluse, kuid haldur ei ole revisjoniaktis kordagi osutanud, et Polar Tekstiil on jätnud maksud tahtlikult tasumata.

„Halduskohus tühistas maksuotsuse, sest kohtu hinnangul ei ole maksukohustuslasele aegumistähtajaga seoses võimaldatud ärakuulamisõigust,” kommenteeris halduskohtu otsust maksu- ja tolliameti avalikkussuhete juht Rainer Laurits. „Maksustamise sisulist õiguspärasust hinnatud ei ole.”

Laurits lisas, et maksu- ja tolliamet analüüsib kohtuotsust ning selle põhjal otsustab edasikaebamise otstarbekuse. Kohtuotsuse saab vaidlustada 15. oktoobrini.

Kohus mõistis Polar Tekstiili esindanud advokaadibüroole Aavik & Partnerid õigusabikulu 19 424 eurot ja tasutud riigilõivu 959 eurot. Büroo ise taotles 83 558 euro väljamõistmist.

Advokaadibüroo Angerjärv & Krautmanni puhul leidis kohus, et nende põhjendatud menetluskulu on 5000 eurot ja see tuleb välja mõista. Büroo esindas samuti Polar Tekstiili ja  taotles menetluskuluks 7542 euro väljamõistmist.

Maksu- ja tolliametit esindas kohtus Aiki Meister.

Krediidiinfo andmeil on 23 töötajaga Polar Tekstiili vaidlustatud maksuvõlg praegu 5,49 miljonit eurot. Ettevõtte intressivõlg on ligi 5,9 miljonit eurot. Tegemist on Eesti suurima maksuvõlaga.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
6 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
20aa REFORM
9 aastat tagasi

Polar Tekstiil juhatus: Vello Rikkas, Stanislav Podžuk (poeg Nikita Podžuk)… NB! 2012 a. Ettevõtja Viljar Arakas annetas Reformierakonnale teises kvartalis 3000 ning riigikogu endine liige, praegu Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutust Meie Inimesed juhtiv Tatjana Muravjova ja eelmisest sügisest Reformierakonda kuuluv Nikita Podžuk kumbki 1000 eurot. Mis Vello Rikkas? Kas see?!: “Keegi parteiaktiivil kohalolnuist on jutustanud, et Pihl sulgenud end WC-sse ning ähvardanud maha lasta, kui ta kommunistlikust parteist välja visatakse. Miilitsatest ülemused käinud ukse taga palumas, et ta rumalusi ei teeks. Pihli olevat päästnud kahe kõrge ülemuse soosing. Üks neist oli tolleaegne ENSV siseminister ja endine KGB töötaja Marko Tibar,… Loe rohkem »

?????
9 aastat tagasi
Reply to  20aa REFORM

Milleks kogu see jama? Ei näe seost…

1999а.
9 aastat tagasi

«Poliitik ei saa vaadata rahvale ausa näoga otsa, ütlemata, kust on tema tegevuse finantseerimiseks raha tulnud,» lausus Reformierakonna liige Daimar Liiv veebruaris riigikogu kõnepuldist

kala
9 aastat tagasi

Täielik jama. Allikrja olemasolu või puudumine ei mõjuta seda kas toimus maksupoettus. Ma ei näe seost….

kalale
9 aastat tagasi
Reply to  kala

Kus toendatud et maksupettus uldse toimus? …ja et emtal on selles asjas, otsuses oigus?

Onari Kämmal
9 aastat tagasi
Reply to  kala

Artiklis on ju kirjas, et tahtlust ei tuvastatud, ehk pettust ei olnud, lihtsalt erinevad arusaamad seaduste tõlgendamisel.