Täna avati Haapsalu raudteejaama peasaalis Stina Kase ja Maris Kerge koostöös loodud fotonäitus eesti balletilegendidest. Näituse „Eesti balleti portreed“ moodustavad fotopaarid, millest üks on Stina Kase poolt hiljuti loodud portree, teine artisti ajalooline rollifoto.
„Näitus „Eesti balleti portreed“ on tänuavaldus inimestele, kes on Eesti tantsukunsti arengu ja eksistentsi võtmeisikuteks. Portreteeritavad on valitud nii, et moodustuks mitmekülgne läbilõige nii geograafilisel (Tallinn-Tartu-maailm) kui ka stiililisel (klassika-nüüdisballett) suunal,“ ütles Maris Kerge. „Möödunu ja praeguse kõrvutamine ei juhi tähelepanu üksnes eriala spetsiifikale, mis lubab laval olla piiratud hulga aastaid, vaid see on osutus silmaga nähtavatele avaratele tagamaadele.“
Maris Kerge sõnul on Stina Kase fotograafiat armastanud kogu elu, ent hakkas alaga tõsisemalt tegelema aastal 2006, veidi pärast Tartu kõrgema kunstikooli lõpetamist. Oma lähenemist iseloomustab fotograaf kui loomulikku ja märkamatut, tema siht on dokumenteerida loovalt elu tõelist olemust. Stina jaoks on hindamatud kõik need väikesed hetked, mis välgusähvatustesse suubudes minevikku kaovad: naer ja nukrus, tulevikuootus ja nostalgia – seisundid, mida on fotodele püütuna ka aastate pärast nauditav vaadata. Stina Kase tegutseb vabakutselise autorina, jäädvustades peamiselt moodi, portreesid ja pulmi.
Näitusel osalevad balletilegendid Age Oks, Aime Leis, Elita Erkina, Endrik Kerge, Elena Poznjak-Kõlar, Tatjana Laid, Juta Lehiste, Kaie Kõrb, Rufina Noor, Tatjana Voronina, Tiiu Randviir, Toomas Edur, Viesturs Jansons, Viktor Fedortšenko, Ülle Ulla.
Seeria valmimist toetas Eesti Kultuurkapital, sisulises ja teostuslikus osas olid abiks Age Oks ja Toomas Edur, Lea Tormis, Aune Aasoja, Kirsten Simmo ja Mart Laul Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist, Kadri Kerge, Anke Oks, Marika Kerge.
Jõhvi kontserdimajas ja Estonia teatris "gastroleerinud" seeriat eksponeeritakse Haapsalu raudteejaamas 6. juulini. Edasi rändavad pildid Pärnu kontserdimajja.
Fotod: Urmas Lauri
Lähen 16 js 17 juubil suure seltskonnaga vaatama ja Raudtrrjaama külastama. Seal on hea vaadata filmitegemist ja parkida raudtee jaama esisel parkinisplatsil oma 3 bussiga.