5

IRL algatas eelnõu sularaha kättesaadavuse parandamiseks

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

IRLi riigikogu fraktsioon andis tänasel riigikogu istungil menetlusse eelnõu, mis annab Eesti Pangale õiguse kehtestada krediidiasutustele eeskirju, et tagada sularaha parem kättesaadavus.

IRLi fraktsiooni liikme Helir-Valdor Seedri sõnul lisanduks eelnõu kohaselt Eesti Panga ülesannete hulka ka sularaha kättesaadavuse tagamine. Selle tagamiseks saab Seedri sõnul Eesti pank õiguse kehtestada kommertspankadele vastavad reeglid.

Seedri hinnangul on just maapiirkondades tõsiseks probleemiks see, et mitmete teenuste eest pole võimalik maksta teisiti kui sularahas. Samas on tema sõnul aga sularaha kättesaadavus maal oluliselt piiratum kui linnades, kus võib leida kõrvuti mitme panga sularahaautomaate, samal ajal, kui maal neid tihti polegi.

„Eesti Panga õigus nõuda pankadelt sularaha kättesaadavuse tagamist motiveeriks pankasi looma ühtset sularahaautomaatide võrgustikku, mis lõpetaks sularahaautomaatide dubleerimise linnades. Selle arvelt saaks ilma suuremate lisakuludeta avada uusi automaate näiteks sellistes vallakeskustes, kus seni pole sularaha olnud kättesaadav,“ rääkis Seeder.

„Näiteks Soomes on pankadel loodud ühtne sularahaautomaatide võrgustik, tänu millele leiab sularahaautomaate ka hõredamalt asustatud maapiirkondades,“ viitas Seeder.

Seeder lisas, et sularaha kättesaadavusel maapiirkondades ka oluline regionaalpoliitiline mõju. „On selge, et mida vähem on maapiirkondades erinevad teenused kättesaadavad, seda enam innustab selline olukord inimesi maalt lahkuma. Sularaha kättesaadavus on maapiirkondades elavatele inimestele oluline teenus,“ ütles ta.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Karl Marx
Karl Marx
Soome on pankade ühtne sularahaautomaatide võrgustikus Otto on üle riigi ca 1500 automaati 5,4m elaniku kohta (st. 1 automaat ca 3600 elaniku kohta või 225km2 kohta). Eesti on automaate ca 900 1,3m elaniku kohta (1 automaat ca 1400 elaniku kohta või 50km2 kohta). Statistika ütleb, et Soomes on sularaha automaate poole vähem kui Euroopas keskmiselt. Kust otsast olukord siin paremaks läheks? Ajaloos ei ole kunagi ükski teenus läinud oluliselt paremaks poliitikute sekkumisest. Vastupidi- teenused kallinevad, kui poliitikud sekkuvad. Teenused lähevad alati paremaks ja odavamaks, kui konkurents ettevõtete vahel läheb tugevamaks. Tegelikult on asi lihtne- kui piirkonnas pole piisavalt nõudlust, pole… Loe rohkem »
Karl Marx
Karl Marx
Soome on pankade ühtses sularahaautomaatide võrgustikus Otto (nende kodulehe http://otto.fi/en/ andmetel) on üle riigi ca 1500 automaati 5,4m elaniku kohta (st. 1 automaat ca 3600 elaniku kohta või 225km2 kohta). Eesti on automaate ca 900 1,3m elaniku kohta (1 automaat ca 1400 elaniku kohta või 50km2 kohta). Statistika ütleb, et Soomes on sularaha automaate poole vähem kui Euroopas keskmiselt. Kust otsast olukord siin paremaks läheks? Ajaloos ei ole kunagi ükski teenus läinud oluliselt paremaks poliitikute sekkumisest. Vastupidi- teenused kallinevad, kui poliitikud sekkuvad. Teenused lähevad alati paremaks ja odavamaks, kui konkurents ettevõtete vahel läheb tugevamaks. Tegelikult on asi lihtne- kui piirkonnas… Loe rohkem »
pole tänu väärt
pole tänu väärt

irl -i ei vali iialgi

automaat on
automaat on

Hästi, hästi laias laastus: enne ei olnud kellelgi seda sularaha vaja, nüüd äkki on KÕIGIL vaja.

Aitäh!
Aitäh!

IRL-i valisingi.

wpDiscuz