Endel Susi: Tänane muutuv maailm

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Endel Susi. Foto: Arvo Tarmula
Endel Susi. Foto: Arvo Tarmula
Krimmi annekteerimine Venemaa poolt maailma suurriikide erilise vastuseisuta loob soodsa võimaluse Venemaal oma edasisi plaane ellu viia. Plaanide eesmärk on oma mõjusfääri laiendamine endise Tsaari-Venemaa piiride ulatuses või veelgi suurema tüki saamist.

Järgmisena nähakse Ida-Ukraina oma rüppe saamist ja kaugel pole ka Baltikum. See väljaütlemine pole mõeldud kellegi hirmutamiseks, vaid on reaalsus.

Algul tegutsetakse pehmemate meetoditega. Selle kinnituseks on 7. märtsil toimunud Tallinnas Lembitu väljakul venemeelsete meeleavaldus Krimmi „suveräänsuse“ toetamiseks. Kuigi rahval on õigus meelt avaldada, teeb ettevaatlikuks kasutatud loosungid, nagu „Üks kodumaa, üks rahvas“, mis tuletab meelde 30ndate Hitleri oma „Üks riik, üks rahvas, üks füürer“. Teame, mis edasi juhtus.

Nüüd on jõutud meie koduõuele. Pullapääl tahab mingi vene olematu klubi Tallinnast „Vitjaz“ taastada seal Aleksander III ausammas. Aleksander III on läinud ajalukku venestamise ja repressiivse poliitika elluviijana. Tema ettevõtmiste mõte oli, et Venemaal on ainulaadne roll maailma kultuuriruumis. Tuleb tuttav ette. Selline mõtteviis oli väga omane meie anastajatele peale II maailmasõda, et nemad on meile vähearenenud rahvale ainukesed õiged kultuuritoojad.

Kahjuks vaatas lääs pealt, kuidas Krimm alla neelati. Mõnede käsutäitjate vastu kehtestati hiljuti mingid sanktsioonid, kuid see on naeruväärne, sest käsuandjad jäeti puutumata. Seega Putinil on võimalus rahulikult edasi tegutseda vastavalt oma kaasmaalaste kaitsmise doktriinile.

Peame kuidagi vastu hakkama juba eos. Meile pole vaja mingeid anastajate ausambaid. Kuna neid keisri jumalike pääsemise ausambaid püstitatud XIX lõpul kogu Venemaal, siis las need keisri ausammast taastada soovivad inimesed lähevad neid sinna taastama, koos oma siinsete mõttekaaslastega ja jääksidki sinna. Valitsus võiks osaliselt kompenseerida nende ümberasumisegi.

Meile pole vaja võõra ideoloogia propageerijaid. Ütlen kohe välja, ausaid ja töökaid inimesi me austame, olenemata nende rahvusest või usutunnistusest ja nende vastu pole meil midagi. Tahame olla peremehed omal maal, kes seda ei arvesta, peab leidma endale teise kodumaa.

Endel Susi (EKRE juhatuse liige)

5 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
complete currency trader
8 aastat tagasi

I really liked your article.Really thank you! Awesome.

baby shoes
8 aastat tagasi

Thank you for your article.Much thanks again. Much obliged.

make money online
8 aastat tagasi

I value the blog.Much thanks again. Keep writing.

Ahto
8 aastat tagasi

Üldiselt ei oleks vaja kivikujusid karta ja ajaloost peaks hoolima. Samas ,aeg on totaalselt vale. Kui Venemaa oleks maksnud korraliku kompensatsiooni piiri taha jäänud alade eest ,tagastanud Tartu ülikooli varad ,presidendi auraha jm ning käitunud tõelise riigina ,poleks mul midagi olnud ausamba taastamise vastu . Praegusel ajahetkel ja lähemas tulevikus kindel EI !

mats
8 aastat tagasi

Tore, kui inimesel on selgroogu, mitte nagu Karilaiul.