President Toomas Hendrik Ilves alustas Andrus Ansipi valitsuse tagasiastumise tõttu peaministri kandidaadi määramiseks konsultatsioone parlamendierakondadega.
Täna kohtus riigipea Sotsiaaldemokraatliku erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu esindajatega. Homme tulevad Kadriorgu Keskerakonna ja kolmapäeval Reformierakonna esindajad.
President Ilves kinnitas, et põhiseaduse kohaselt määrab ta peaministri kandidaadi 14 päeva jooksul alates senise valitsusjuhi tagasiastumisest ning määrab peaministri kandidaadiks inimese, kellele riigikogu enamus annab eeldatavasti ka volitused valitsuse moodustamiseks.
„Seega soovin enne näha parlamendierakondade valimisolekut koalitsiooni loomiseks,“ rõhutas riigipea.
„Eesti vajab valitsust, kellel on riigikogu enamuse toetus,“ ütles president Ilves erakondade esindajatele. „Ennetähtaegsed parlamendivalimised oleksid Eestile halb variant, eriti praeguses välispoliitilises olukorras meie lähinaabruses.“
Riigipea arutas erakondadega nii võimalikke peaministrikandidaate ja uue valitsusliidu koosseisu kui ka seisukohti algatatud reformide saatusest ning arvamusi Eestile olulistes valdkondades – näiteks haridus, julgeolek, transpordi- ja energiataristu, kohaliku omavalitsuse reform, e-riik, Euroopa Liidu tulevik, tervishoid, majandus ja maksupoliitika.
„Ma tahan teada, milliseid lahendusi näevad parlamendierakonnad, kes annavad näo järgmisele valitsusele,“ ütles president Ilves.
ja selline ausus kehtib alati, et aasta enne valimisi ei hakata kaarte ümber tõstma põhjusel, et vaid võim on ohus – see on tõesti nende ainus hirm, oravate – ja seetõttu tehakse kõik, et vaid seda säilitada. See on väga ebaeetiline, aga kahjuks võtame me seda juba nagu normaalse poliitika pähe.
Ja mingist riigimehelikkusest või vastutusest eesti rahva ees, suured sõnad muidugi, aga kahjuks tõsi, ei hakka siin rääkimagi. “Ansipi-Kallase leping” – AKL tõmbab lihtviisiliselt rahvale vee peale.
on see, mis mehe araks teeb. Kui praegu teha erakorralised valimised, tuleks
võimule keskerakond.Orjal muutuks elu kergemaks. Ei saa.
Prasidendile on tähtis valitsuse riigikogu toetus mitte rahva toetus. Vat see on juba demokraatia kõrgema tase. Kas seda õpetatigi lääne luure kõrgemates koolides ?