Inflatsioon on viimastel kuudel seoses kütuste odavnemisega ja toidu hinnatõusu pidurdumisega kiirelt alanenud. Oktoobris kahanes hinnatõus septembri 2,1 protsendilt 1,5 protsendini, viimati oli inflatsioon nii madal 2010. aasta alguses, teatas rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
Toidutoorme hindu on alandanud selle aasta hea saagikus, mille tulemusena on toiduainete hinnatõus Eestis oluliselt aeglustunud: kevadiselt 7 protsendi lähedalt oktoobris 1,7 protsendini. Peamiselt on see seotud puu- ja köögiviljade odavnemisega viimastel kuudel, lisaks on lihatoodete hinnatõus pidurdunud.
Kütuste hinnad on välisturgudel languses nõrga nõudluse tõttu. Naftahindade alanemise ning euro kursi tugevnemise tõttu oli mootorikütus oktoobris ligi 8 protsenti odavam kui aasta tagasi. Kuna gaasi ja kaugkütte hinnad on seotud kütuste hinnaarengutega maailmaturul, on ka nende hinnad languses. Oktoobris alanes gaasi hind kodutarbijatele 4 protsenti.
Lisaks väliskeskkonnast mõjutatud kütuse ja toidu hinna arengutele on inflatsioon kahanenud ka siseriiklike tegurite tõttu, näiteks tasuta kõrghariduse rakendumine esimese aasta tudengitele.
Euroala inflatsioon pidurdus esialgsel hinnangul 0,7 protsendini. Lisaks kütuste hinnalangusele soodustas seda euroala majanduse haavatavus ning osa liikmesriikides eelarvepositsiooni parandamiseks rakendatud meetmete, nagu kaudsete maksude ja administratiivsete hinnatõusude, mõju vähenemine.
Rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosiga võrreldes on Eesti inflatsioon sügiskuudel olnud madalam. Ka aasta viimastel kuudel jääb hinnatõus väliskeskkonna nõrkusest tingitud tagasihoidlike inflatsioonisurvete tõttu madalaks.