Küsimus: Mis tunne on praegu olla Reformierakonna liige?

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Haapsalu linnapea Urmas Sukles ütleb, et kindlasti saab Reformierakond palju kriitikat ka asja eest. Foto: Arvo Tarmula

Tiina Lobja,
Lihula volikogu esimees

Mis Tallinnas toimub, jääb meile kaugeks. Meie siin Lihulas ajame oma kodus oma asja.

See rahaskandaal ei ole üksi Reformierakonna probleem, see on kõigis erakondades, aga trummi lüüakse Reformierakonna ümber. Eks valimiskampaania ole alanud.

Ma ei õigusta kedagi, tean küll, kuidas need rahaasjad käivad, aga kus oli Meikari südametunnistus varem! Häirivad lapsikud ja naiivsed põhjendused, aga eks igaüks päästa oma nahka. Kui tegid valesti, siis tunnista. Silmakirjalikkus mulle ei meeldi.

Eks nad põe seal Tallinnas praegu kõik. Väga hästi ütles üks poliitik, et s… on ventilaatoris ja ventilaator käib täiega. Me ei hakka erakonnas üksteisele kõri ümber. On palju hullemaid erakondi! Miks sotsid nii vakka on?

Erakonnast väljaastumist ei ole kaalunud. See oli mul korra mõttes, aga siis, kui keskkontor hakkas väga sekkuma kohalikku poliitikasse. Praegu olen mõelnud, kas minna kohalikele valimistele Reformierakonnaga või teha valimisliit. Meil on juba teiste erakondadega kokkulepe koostööks sõlmitud. Oleme kaalunud ühist nimekirja, et vältida krahhi, mis oli eelmise valitsuse ajal. Ei taha seda enam üle elada.

Arvan, et Reformierakond tuleb sellest skandaalist välja tugevamana, kui oli enne, sellised asjad karastavad. Ühtehoidmistunne on palju suurem. Vanad asjad ununevad. Tuleb uus skandaal ja ongi kõik.

Riigi tasandil tuleks erakondade rahastamine lahendada. Meie vaatame, et kohapeal oleksid asjad korras. Olles küll reformerakondlane, ajan ma ikkagi Lihula asja.

Reimo Nebokat,
Ridala volikogu liige, erakonna piirkondade arendusdivisjoni juht

Tunnen ennast nagu tavaliselt, usaldan endiselt Reformierakonda ja toetan Nõmme piirkonna juhatuse otsust [arvata Silver Meikar erakonnast välja]. Omade keskel tuleb asjad ära arutada, eriarvamused on aktsepteeritud, aga need tuleb oma erakonna sees lahendada. Meikar ei ole seda teinud.

Reformierakonna Ridala piirkonnas ja Läänemaal ei ole me erakonnakaaslastega seda lugu arutanud. Teisipäeval tuleb maakonna üldkoosolek, võib–olla on seal liikmeid, kes soovivad asjast midagi arvata, aga erilist vajadust ma ei näe. Päevakorras seda ei ole. Erakonna listides ei ole ka erilist arutelu.

Erakonna liikmed teavad, et Silver Meikar ei ole erakonnas rahastamise teemat arutanud. Pigem tekib neil küsimus, millest ta nüüd ilma jäi, et kaks aastat hiljem oma probleemi lahendama asus.

Kas usun, mida inimesed rääkisid uurijale raha päritolu kohta? Ühegi rääkija taga ju konkreetset nime ei ole ja see võib tekitada olukorra, kus jutt ei ole usutav. Kui oleks nimi, oleks jutt usutavam ja sellist küsimust ei tõstatuks. Mul ei ole põhjust kahelda, et nad hämasid.

Mis praegu sel teemal meedias toimub, ei ole jõudnud jälgida. Ei ole ka Rein Raua lugu lugenud, suhtlen rohkem oma erakonna liikmetega. Liikmetega arutades ma ei näe, et see skandaal oleks negatiivse jälje jätnud, pigem tugevdab see meeskonnatunnet, et oleme ühe asja, liberaalse maailmavaate eest väljas.

Ka on rahva usaldus Reformierakonna vastu endiselt kõrge.

Jaanus Tamkivi,
riigikogu liige

Ühe sõnaga on keeruline vastata. Erakonnale on selles protsessis tehtud ülekohut, ei saa öelda, et ennast hästi tunneme. Kõiki on poriga üle kallatud, nagu meil kombeks. Ajakirjanduse käitumine on suhteliselt vastik olnud. Ma ei ole esimest päeva poliitikas, olen erakonna asutajaliige. Raskeid aegu on ennegi olnud, ma ei arva, et erakond peaks tegevuse lõpetama. Sellest tuleb üle saada. Selgeks tuleks rääkida, mis oli ja kas tegelikult üldse midagi oli.

Mudaga loopimine on tabanud kõiki, kes on ausalt annetanud, ka mind.

Kui inimesi sõimatakse moraalseks värdjaks, siis on see üle dimensioneeritud ja ebaõiglane.

Kindlasti on midagi ka valesti tehtud, seda juhtub igas organisatsioonis ja vigu tuleb parandada, aga rünnak sellisel kujul on uskumatu.

See skandaal konsolideerib erakonda. Reitingud näitavad, mida rahvas tegelikult arvab.

Massilist väljaastumist erakonnast ei ole, liikmeskond kasvab hoopis. Sõim valimatute sõnadega tekitab pigem trotsi. Kui selliste väljenditega nagu moraalne värdjas üksteist iseloomustada, siis mis on järgmine samm, kas füüsiline konflikt?

Millegagi pingutatakse tõsiselt üle. Eks erakond ise ka aruta, teeme oma järeldused. Kui asja distantsilt vaada, siis ehk saame aru, mis juhtus ja mis olid tegelikud eesmärgid. Kellel iganes. Näeme Meikari ümber igasugust seltskonda tiirlemas.

Riina Cohen,
Reformierakonna liige

Huvitav küsimus. Palju on võimendatud, palju on kummalist. Mina oleksin püüdnud partei viga parandada.

Meikari väljaviskamist ei oska kommenteerida, aga leian, et ta käitus reeturlikult.

Olen sellest skandaalist pisut väsinud, ma ei ole ka erakonna tulihingeline pooldaja, kuigi olen liige. Minu meelest on erakonna eesotsas ärksad pead, aga pettunud olen kohalikus poliitikas. Võitsime valimised Haapsalus, aga abilinnapea on Andreas Rahuvarm, kes ei ütle ühelgi koosolekul mitte ühtki sõna. Tema juhitav haridusliin, mis mind kõige rohkem huvitab, on linnas kõige nõrgem lüli.

Ma ei hüppa erakonnast kuhugi, pigem peaks püüdma erakonda paremaks teha. Helgeid päid palju ei ole, kes tagavad ja suudavad riiki juhtida.

Kindlasti ma ei tunneta ohtu demokraatiale. Tunnetan, et rahaga on ehk vassitud, aga ei usu, et ainult Reformierakond on seda teinud. Kui ei varastatud ega võltsitud, kui ei ole maksupettust, siis on enam–vähem.

Nii et ma ei ole väga häiritud, tunnen vaid mõningast väsimust. Erakond peaks ennast tagasi tõmbama, rahvale lähemale tulema, ta on mõneti liiga arrogantseks läinud. Aga midagi hullu ei ole. Erakond on riigis tugev. Nad teevad vigu, aga ka teised on teinud.

Urmas Sukles,
Haapsalu linnapea

Ei oska muud öelda, kui et häiritud on paljud inimesed. Kindlasti ei ole Reformierakonna seis kõige meediasõbralikum ja kindlasti on palju kriitikat ka asja eest.

Seda, kas mul on praegu ebamugav olla Reformierakonna liige, minult ei küsita. Olen Tallinnast kaugel, keskkontoriga väga intensiivselt ei suhtle. Meikar on välja heidetud, ma ei tea, kas selleks oli õige aeg, aga eks ta ise arvanud end välja.

Kas erakond valetab avalikkusele? Ebamugavad küsimused. Poliitikas on mõnel hetkel parem vait olla. Pole hea teada, kuidas tehakse vorsti. Ja poliitikat.

Telefoni teel küsitlenud
Lehte Ilves

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
18 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Patupesa » Blog Archive » Reformierakonna rahastamisskandaali kronoloogia
10 aastat tagasi

[…] Vastates ajalehe Lääne Elu küsimusele, mis tunne on olla Reformierakonnas, ütleb Reformierakonda kuuluv Lihula volikogu esimees Tiina Lobja, et ta ei õigusta kedagi ning ta “teab küll, kuidas need rahaasjad käivad, aga kus oli Meikari südametunnistus varem!”. Lobja arvates on rahastamisega probleeme kõigil erakondadel. Link. […]

Ida Madu
11 aastat tagasi

Lõpuks ometi ajab Lobja Lihula asja, mitte Lobja asja!

Häbi lugu!!!
11 aastat tagasi

teiste kohta ei oska öelda, kuid Jaanus on päris kindlasti kursis nende kobarannetustega siin Saaremaal. Nii et häbi Jaanus ja kõigile teile teistele seal reformi juhatuses 15 inimest

part24
11 aastat tagasi

Teie konnadega või kondadega on sedasi, et need on kõige lihtlabasemad liikumised- oinad ees, lambakari järel. Oinad omasoodu, ja lammastel on austav võimalus kaasa määgida ja oinaid toita. Kui miski oinaste juures ei meeldi, siis jooksku mujal, seegi võimalus.
No aga oinaste üle on veel kohus pidamata, kuidas siis ülekohtust kõnelda?

TTT
11 aastat tagasi

Tahaks, et see erakond, kelle juhtimisel on elu Eestis võimatuks muutunud, üleüldse haihtuks!

toetan
11 aastat tagasi
Reply to  TTT

aga potist tuleb alla lasta ka tallalakkuja irl

...
11 aastat tagasi

“boikott reformierakonnale
1. nov 2012 – 22:21
Haapsalus annan oma hääle kas Keskerakonna või Sotsiaaldemokraatide poolt.”

Sa seda ikka tead, et Haapsalus ongi võim keskerakonna käes! Mida sa veel tahad?

K.Silde
11 aastat tagasi

Hea tunne on. Nagu iga natukese aja tagant saaks poliitorgasmi…

boikott reformierakonnale
11 aastat tagasi

Haapsalus annan oma hääle kas Keskerakonna või Sotsiaaldemokraatide poolt.