Millised dokumendid peavad sõidukijuhil kaasas olema?

Kylaline

info@le.ee

Mõni päev tagasi sai meediast lugeda, et Lääne prefektuuri piirivalvebüroo ametnikud selgitasid välja üle 30 reisidokumendita riigipiiri ületanud isiku. Sama ühisoperatsiooni käigus selgus veel, et mitmed autojuhid ei teadnud, millised sõidudokumendid peavad neil Eestis või Eestist väljaspool sõites üldse kaasas olema. Nii oli mõnele neist meelde jäänud, et seoses kehtiva Schengeni viisaruumiga ei pea enam juhiluba ja auto registreerimistunnistust kaasas kandma, kuid päris nii see siiski ei ole.

Veidi üle aasta kehtinud uus liiklusseadus sätestab üldise nõude, et juht peab enne sõidu alustamist veenduma sõiduki juhtimiseks nõutavate dokumentide olemasolus ja mõistagi nende kehtivuses. Tavaolukorras on sellisteks dokumentideks juhiluba ja sõiduki registreerimistunnistus. Kui sõiduki suhtes on kohustuslik sõlmida liikluskindlustuse leping, siis tuleks täiendavalt veenduda ka selle kehtivuses ning lepingu alusel väljastatud poliisi olemasolus. Kutselistel juhtidel puhul näeb seadus ette veel ka hulga teisi dokumente.

Kui juhil on kaasas isikut tõendav dokument, ei ole Eesti piires siin väljastatud juhiloa kaasaskandmine kohustuslik. Oluline märksõna on siin „Eesti“. Oma juhiloa võib koju öökapile jätta ainult siis, kui selle on väljastanud Maanteeamet ja sõidetakse vaid Maarjamaa pinnal. Põigates kas või viivuks mõnda teise riiki, näiteks Lätti, peab juhiluba siiski kohe käepärast olema.

Lisaks tasub meelde jätta, et kui Eesti kodanikule on väljastatud mõne teise Euroopa Liidu liikmesriigi juhiluba, siis peab ta seda kaasas kandma nii Eesti kui ka välismaa teedel sõites. Selle põhjus on, et Eesti politseinik saab kontrollida ainult siinse Maanteeameti liiklusregistris olevaid andmeid. Mõne teise riigi andmebaasidest andmete saamine on aeganõudvam ja põhjalikum protsess ja sellest ka vastav määrus.

Juhiloaga sarnane on olukord ka registreerimistunnistuse ja kindlustuse poliisiga. Seadus ütleb selgesõnaliselt, et kui juhil on kaasas isikut tõendav dokument, ei ole Eestis registreeritud mootorsõiduki või selle haagise registreerimistunnistuse kaasaskandmine kohustuslik. Seda juhul, kui juht on kantud liiklusregistrisse omanikuna, vastutava kasutajana või kasutajana, või kui omanik, vastutav kasutaja või kasutaja viibib sõidukis. Siinkohal on mõeldud jällegi sõiduki kasutamist Eestis. Piiri taga  sõitmisel peab kindlasti sekelduste vältimiseks kaasas olema registreerimistunnistus.

Registreerimistunnistus peab Eestis sõites kaasas olema ka juhul, kui te pole sõiduki omanik, vastutava kasutaja või kasutaja, või kui omanik, vastutav kasutaja või kasutaja ei viibi sõidukis. Kuna volitust enam ei ole, siis registreerimistunnistus tõendabki, et te omate õigust seda autot kasutada.

Kindlustuse puhul ei ole vaja paberil poliisi kaasa võtta, kuid julgen seda siiski soovitada. Piiri taga sõites on kindlasti mõttekas kaasa võtta ka roheline kaart, sest liiklusõnnetusse sattudes on teil asjaajamine kordi lihtsam.

Mida tasuks kõigest sellest kindlasti meelde jätta? Soovitan kõigil sõidudokumente igaks juhuks alati kaasas kanda. Kui politsei peaks teid mingisugusel põhjusel kontrollima, siis säästate dokumentide esitamisega enda aega, mis muidu kuluks teie kohta esitatavate päringute vastuste saamiseks andmebaasist. Seetõttu on autojuhi ajakulu vaatevinklist parim oma õigust sõidukit juhtida ja kasutada tõestada ikkagi juhiloa ja registreerimistunnistusega.

Mainimata ei saa jätta, et eeltoodu sisaldas üldistatud ülevaadet, huvilised saavad detailsemalt lugeda selle kõige kohta ka liiklusseadusest.

 

 

 

 

 

 

Sander Peremees
Lääne prefektuuri liiklusjärelvalve talituse juht

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments